Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Help!!!

3 participanți

In jos

Help!!! Empty Help!!!

Mesaj  miruna Dum Aug 15, 2010 8:19 am

Vad ca lumea cand are probleme urgente spune"hepl".Spun si eu:"Heeeeeelp"
Tocmai ne-am intors de la mare, toata trupa, si cum ne-a uitat Dumnezeu in apa marii sarata si pe plaja, ni s-a inrosit pielea destul de rau si ne ustura. Avem pielea alba, ne-a prins soarele repede, fara sa ne dam seama.Ne puteti recomanda un remediu care sa ne potoleasca usturimile? Multumim!

miruna

Mesaje : 5
Data de inscriere : 26/07/2010

Sus In jos

Help!!! Empty Re: Help!!!

Mesaj  scarface Dum Aug 15, 2010 12:32 pm

Cel mai simplu si efectiv remediu este otetul. Daca se poate sa fie natrural, daca nu merge si cel sintetic.
Se dilueaza in proportia 1:3 sau 1:5 cu apa si se unge pe piele de mai multe ori, sau se pun comprse. Focul din otet actioneazacel mai bine la focul de la piele. Adica cui pe cui se scoate. Iaurtul nu e bun deloc la asa ceva.
Remedii homeopate la asa ceve sunt mai multe, depind de simptome.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Help!!! Empty Re: Help!!!

Mesaj  miruna Lun Aug 16, 2010 1:07 am

Multumim! Noi ne-am dat cu iaurt, dar spuneti ca nu ebun si cu o crema hidratanta, dar degeaba, am petrecut noaptea destul de rau.Simptome? Piele rosie, f. calda, se ameliora la aplicatii reci, ustura, aveam senzatia ca ne inteapa milioane de bolduri, aveam frisoane, oarecare stare de voma; sotul simtea aseara un nod in stomac si il durea si capul.

miruna

Mesaje : 5
Data de inscriere : 26/07/2010

Sus In jos

Help!!! Empty Re: Help!!!

Mesaj  loret72 Mier Sept 29, 2010 12:42 am



Unguent de tataneasa pentru protectia pielii fata de actiunea razelor solare

Cum se prepara
Se obtine intocmai ca si unguentul de tataneasa, cu unt clarifiat, atat doar ca se pun doua lingurite de ceara in loc de una si se adauga si doua lingurite de ulei de catina (se gaseste in magazinele naturiste).
La ce foloseste
Combinatia de tataneasa cu ulei de catina este redutabila, ea protejand pielea nu doar de actiunea nociva a razelor solare din timpul verii, ci si de cea a vantului, a frigului ori a umezelii. Se intinde unguentul pe piele in pelicula foarte subtire, inaintea expunerii la soare sau la intemperii. De asemenea, este foarte bun in tratarea arsurilor de gravitate mica, in diferite afectiuni ginecologice (candidoze, iritatii vaginale).

asta pentru preventie
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Help!!! Empty Re: Help!!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum