Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dobanda datoriei statului german

5 participanți

In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Dobanda datoriei statului german

Mesaj  scarface Mar Iul 06, 2010 4:25 am

Statul german si-a marit datoriile la bancile private cu peste 25% anul trecut datorita baniloc aruncati de stat in gura bancilor, a Greciei falimanetare si la cei care chesltuiesc banii cu miliardele din EU astfel incat plateste dobanzi anual cu 11 miliarde de euro mai mari decat anul trecut (2009), suma totala fiind pe anul 2010 de 50 de miliarde de euro.
Aceasta suma depaseste bugetul anual pt. aparare si este pe locul locul 2 din bugetele platite de stat dupa cel platit pentru departamentul social si al muncii.
Adica statul plateste de 5 ori mai multi bani la banci, fara nici o contravaloare decat banii investiti in invatamant si cercetare si aproape tot atatia bani cu cat plateste pe toti cei care nu mai au job sau venit in intreaga Germanie, care pe zi ce trece tot mai multi devin. Bancile isi freaca mainile de datoria statului german care nu va putea achita nicicand datoriile imense.


scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Interesant

Mesaj  crinuta Mar Iul 06, 2010 6:51 am

Da, interesant! Dar daca Germania este in situatia asta, Romania cum o fi? Aveti incredere ca se va rezolva vreodata si cu bine ptr. cetateni criza aceasta? Despre Romania am auzit acum 2 zile la o televiziune straina, ca este pe locul 2, ca cea mai saraca economie, probabil pe locul 1 o fi Grecia? Hm, nu stiu voi, dar eu m-am saturat sa aud mereu de atata saracie... Rolling Eyes
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  scarface Mar Iul 06, 2010 7:19 am

Toate tarile sunt acum pline de datorii cu f. putine exceptii. Bancile private mari, care apartin numai la 1-2 familii detin si controleaza lumea intreaga. Ei controleaza statul, serviciile secrete, industria, medicina, TOT !
La criza din anii 30 nu erau datoare nici statele si nici cetatenii lor. Acum sunt amandoi vanduti la banci,
de aceea criza care a inceput va fi de multe ori mai apriga decat tot ce a existat pana acum si va cuprinde intreaga lume.
Suntem de abia la inceputul crizei si dupa ea lumea nu va mai fi niciodata asa cum a fost pana acum.
O casa la tara, auto-aprovizionare, posibilitatea de a se alimenta si trai cu putinele necesare o sa fie lucruri pretioase in viitorul apropiat. Vin vremuri f. grele, cum nu am trait noi probabil niciodata, cei din generatia mai tanara. Chiar pe vremea lui Ceausescu, fara curent si apa calda toata ziua cred ca era mai bine, caci nu murea nimeni de foame si nici stres nu prea exista.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Iul 08, 2010 5:22 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty vremuri mai grele ???

Mesaj  crinuta Joi Iul 08, 2010 3:26 am

Of, ma intristati.
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  andrei Joi Iul 08, 2010 3:47 am

E mai bine sa stim dinainte si sa ne pregatim pentru ce va veni decat sa aflam cand e prea tarziu Smile.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Speranta moare ultima

Mesaj  CK Joi Iul 08, 2010 5:06 am

nu cred sa fie asa de negru dracu' , oricum cati vor fi instare sa renunte la viata cu care s-au obisnuit.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  andrei Joi Iul 08, 2010 7:03 am

Numarul celor care vor fi in stare sa renunte nu conteaza Smile, evenimentele se vor intampla oricum indiferent de cati sunt gata sa le traiasca. Plus omul se adapteaza Smile
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  crinuta Joi Iul 08, 2010 7:17 am

Dar tarile, statele adica, de ce au imprumutat bancile ca sa nu ajunga in colaps? Si ca drept rasplata, bancile ce fac?
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  scarface Joi Iul 08, 2010 7:26 am

Pai nu au imprumtat bancile ci mai rau: le-au dat cadou banii din impozite. In Germania cateva sute de miliarde.
Pai cine crezi ca face legile in parlament ? Poporul ? Aiurea. Sunt avocatii si juristii bancilor si concernelor cei care fac legile si decretel. "Statul" este de fapt o adunatura de oameni care reprezinta interesele unor minoritati extrem de bogate si fac legile pt. avantajul lor. Totul e o farsa, democratia un cuvant gol, poporul naiv si nestiutor.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  loret72 Joi Iul 08, 2010 8:31 am

da , ma gandeam ca numai la noi se intampla asa in luare deciziilor pentru ''binele poporului'' ce-am putea aspune, daca si germania e tot in situatia asta ,care este una dintre cele mai dezvoltate tari din europa.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Dobanda datoriei statului german  Empty Re: Dobanda datoriei statului german

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum