Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cumparati-va sare fara iod !

+2
CK
scarface
6 participanți

In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  scarface Mar Ian 19, 2010 2:23 am

V-as sfatui pe toti sa cumparati 3-4 kg de sare fara iod ca sa nu mai apelati la aceasta sare toxica si sa aveti pt. urmatorii ani.

Andrei a scris:
"Am gasit sare fara adaos de iod pe acest site :
http://www.biostras.ro/produse/sare/sare-de-mare/sare-de-mare-fina-din-atlantic-1-kg.html
Sau aici http://www.naturalmall.ro/produs.php?produs=4

Cea mai buna ar fi de fapt sarea de salina si nu cea de mare, dar asa ceva nu se gaseste in Romania decat
daca furi sare din salina.

Toata sarea din salina se rafineaza si iodeaza si ce se vinde pe piata nu mai are nimic de a aface cu sarea adevarata.
Este ca si cum ai numi sucul de rosie cu conservanti o "rosie."

Iodatul de potasiu (reciclat din deseuri industriale, imprimante, iod radioactiv folosit in spitale ca substanta de contrast, etc), clorura de sodiu pura ( = sare rafinata) cat si adausurile din sare (carbonat de calciu, carbonat de magneziu, combinatii de aluminiu) sunt toate toxice pt. organism si ar trebui evitate cel putin in casa

Mai ales ca "sarea" aceasta este deja prezenta in:
- produse lactate (si animalele primesc aceeasi sare)
- produse din carne (si animalele primesc aceeasi sare)
- oua (si gainile primesc aceeasi sare sau iod in hrana)
- produse de panificatie (tot aceeasi sare)
- toate produsele alimentare care contin sare sau unul din produsele de mai sus (lapte, carne, oua)

Un om consuma zilnic de 10-100 de ori mai mult iod decat doza maxima adimisa de ministerele sanatii din Germania (20 micrograme) si acesta numai natural nu este. Dar ministrii sanatatii nu stiu sa adune decat bani, cu cifrele ei stau prost caci astfel si-ar dea seama ca este intoxicata fortat si prin lege toata populatia.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Mar 09, 2011 2:31 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  CK Sam Iul 17, 2010 4:45 am

unde se poate gasi sare de mare? pe net nu am gasit.
sugestii?

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  scarface Sam Iul 17, 2010 7:04 am

Sarea rafinata mai contine si alte toxine in afara de iod, de exemplu cianura.
E536 - ferocianura de potasiu - care la peste 100 grade C se descompune in cianura de potasiu si clorura de fier - si care cauzeaza reducerea transportului de oxigen catre sange, dificultati in respiratie, dureri de cap, ameteli si nu se recomanda consumul frecvent.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  andrei Sam Iul 17, 2010 12:18 pm

andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  CK Dum Iul 18, 2010 4:42 am

mersi, nu gasisem nici pe google vreun magazin online care sa comercializeze si nici in plafar

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  loret72 Mar Iul 20, 2010 12:49 pm

daca calatoritti mai mult prin tara puteti gasi sare neiodata la orice magazin mai mic la tara , sarea de salina o mai folosesc taranii pentru animale .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  CK Mar Iul 20, 2010 9:47 pm

sare neiodata se gaseste peste tot si o folosesc de ceva vreme, eu cautam de mare.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  loret72 Mier Iul 21, 2010 1:06 am

imi cer scuze pentru greseala , uite o adresa unde poti gasi sare de mare http://www.bizoo.ro/produse/Sare-de-mare/start-0/10/
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  scarface Mier Iul 21, 2010 1:17 am

Atentie: sarea rafinata - fie ea de mare sau de salina, nu mai este "sare" si contine in plus substante chimice deloc sanatoase, chiar daca nu aceasta sare nu este iodata.
Daca este rafinata sarea naturala devine clorura de sodiu pura si ii lipsesc deci cele 80 de alte elemente care sunt prezente in sarea nerafinata, fie ea de de mare sau de salina.
Deci important este de a cumpara sare nerafinata, indiferent daca e de mare sau de salina. Acest lucru insa trebuie citit cu atentie pe ambalaj sau intrebat, caci de multe ori nici nu scrie. Nimica mai greu in Romania decat a cumpara o sare naturala nerafinata sau a afla ce fel de "sare" este cea din magazine.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  loret72 Mier Iul 21, 2010 1:39 am

da nimic mai greu , decat alegerea de a trai sanatos.... suntem intoxicati din toate partile cu fel si fel de toxine si chimicale .
totusi sa nu uitam """traim in romania si asta ne ocupa tot timpul" parafrazand un om de televiziune
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  steve Mier Iul 21, 2010 3:18 am


VAI-VAI !

Sare nerafinata se gaseste in Romania "la greu" , nu stiu de ce se plang oamenii ca nu gaseste ! Cautati-o nu in supermagazine si mall-uri , nici macar in plafare sau magazine naturiste (pt acolo sigur e mai scumpa !) ci in cele mai prapadite magazine de cartier (din scarile blocurilor ) si micile magazine din piete ! O gasiti de obicei la pungi de 2 kg la un pret modic de 1 (un) leu /kg ! Exclamation

"Misterul " acestui pret mic este ca micii comercianti cumpara sarea nerafinata la saci de 50 de kg si apoi o pun ei in pungi mai mici de 1 sau 2 kg ! Sarea nerafinata cred ca e ultimul lucru care nu se gaseste in Romania ! Wink

Si eu aveam prin casa vreo 2-3 cutii de sare rafinata si iodata (de fapt taica-meu) insa le-am aruncat pe rand , ultima cu un mic scandal ! Greu cu batranii si obiceiurile (reclamele) proaste ! Neutral
Intre timp s-a rezolvat si problema asta intrucat nu mai are voie nici sare nerafinata intrucat au intervenit (normal !) probleme cardiace , anginoase ! Dupa ani de zile de "lupte" , l-au convins doctorii ( bine macar ca pe ei ii asculta !) si mi-a dat dreptate ! Decat niciodata ..e bine si mai tarziu ! Smile

P.S. CEA MAI BUNA SARE E DE FAPT LAMAIA !

SANATATE si..INTELEPCIUNE !

steve

Mesaje : 62
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  CK Mier Iul 21, 2010 5:38 am

Am gasit pana la urma sare de mare neiodata/nerafinata intr-o piata , 3 lei 500g . decand incerc sa-i trec si pe ai mei la o dieta mai sanatoasa si sa renunte la sare iodata (printre altele), dar cred ca o sa fac ca steve -cu riscul de scandal- o sa o torn la chiuveta putin cate putin Suspect

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  scarface Mier Iul 21, 2010 5:43 am

Exista o metoda mai simpla: arunci continutul de la cutia cu sare iodata si o pui in loc pe cea de mare si nici nu se prind...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  CK Mier Iul 21, 2010 6:00 am

si mai intai dau sarea prin rajnita ca e grunjoasa Question scratch

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  steve Mier Iul 21, 2010 6:53 am


Nu nu asa trebuie procedat !

Cel mai simplu si cinstit este sa le explici oamenilor ca sarea iodata este o o sare saracita in multe elemente minerale printre care si magneziul natural care este un fel de antidot natural al sodiului in exces ! Deci este un condiment echilibrat , complex si complet dpdv chimic si nutritional !
Pe de alta parte se pot scoate in evidenta si dezechilibrele si bolile bolile pe care le poate da in timp : dereglarea tiroidei , retentia de apa , ingrasarea , intoxicatii ..Cine ar vrea sa isi provoace asa ceva ?!..n-are decat ! cheers
Eu asa am procedat cu fratele si cumnata , i-am informat frumos apoi am intrebat de 2-3 ori de verificare si s-a rezolvat ! Smile

Referitor la culoare se explica frumos ca alea colorate sau chiar negre sunt minerale naturale iar in ce priveste finetea e simplu : se da sarea printr-o sita de marimea dorita si se pune in solnita iar cea mare care ramane se foloseste la gatit sau muraturi ! Idea Simplu nu ?!
Eu cu aia fina ma spal pe dinti ! Laughing

Hai v-am salutat ! cheers

steve

Mesaje : 62
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty be green

Mesaj  CK Mier Iul 21, 2010 7:11 am

n-ai idee cata munca de convingere am dus cu ei, pana si bunica la tara foloseste sare ne prelucrata.dar cum mon frere e medic si o tine pe a lui cum ca iodul e sanatos si chiar indicat, ca laptele praf e mai nutritiv decat cel matern,ca probioticele sunt sanatoase si alte aberatii medicale ,imi usuc gura degeaba.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  scarface Mier Iul 21, 2010 7:40 am

Da, cunosc. De aceea iti zic cum i-am facut lui tata: am aruncat continutul sarii cumpararte de el in chiuveta si l-am inlocuit ce cel bun. Dupa cateva luni cand s-a prins si el ca sarea lui nu era buna mi-a zis sai ii fac si lui rost. I-am zis ca nu e nevoie caci deja i-o inlocuisem in secret pe cea proasta a lui. Inainte ii tot cumparam sare buna si el o tinea in dulap si o folosea
pe cea proasta. Dupa catva ani de munca de lamurire absolut inutila s-a desteptat si el...
De aceea inlocuitul in secret al continutului cutiei de sare este cea mai desteapta metoda la astfel de oameni ...


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Iul 21, 2010 7:55 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  CK Mier Iul 21, 2010 7:53 am

exista sare nerafinata dar fina? eu folosesc sare numai la gatit asa ca o folosesc pe cea grunjoasa ... e buna ideea ta scarface , ai mei la fel fac o tin in debara si o folosesc pe ascuns Laughing .

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  andrei Vin Sept 28, 2012 8:14 am

Am gasit sare neiodata grunjoasa in Auchan 1.72 ron 2 Kg
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  DanC Vin Sept 28, 2012 8:52 am

Da,chiar ca acum a aparut sarea neiodata peste tot ,nu numai in Auchan.Eu si in cartier la mine la o alimentara no-name am gasit.Deci:s-a schimbat legea sau nu e chiar neiodata?Ca prea dintr-odata a aparut peste tot.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  andrei Vin Sept 28, 2012 11:30 am

Văzusem acum câteva luni la tv nişte organizaţii care făceau presiuni împotriva iodarii dar nu ştiu dacă s-a schimbat legea
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 45
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cumparati-va sare fara iod ! Empty Re: Cumparati-va sare fara iod !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum