Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

furuncul ??

2 participanți

In jos

furuncul ?? Empty furuncul ??

Mesaj  anna75 Joi Aug 27, 2015 5:20 am

Buna.
Baiatul (6 ani) are in spatele urechii de prin luna aprilie, o mica umflatura - de marimea unui bob de mazare. Prin luna iunie a facut un mic cap galben pe care am incercat sa-l sparg, dar n-a iesit decat fffff putin - doar capul galben. De atunci e tot asa...nici nu coace nici nu da inapoi. Il si doare la apasare. Am mai pus 1 saptamana unguient ichtiol, dar nu a avut nici un efect. De la dermato mi-a spus ca e un chist, care nu o sa treaca si cu care vom merge la chirurgie sa-l scoata. Intre timp am antibiotic amicsiklav, betadina solutie si fucidin H. Scarface, crezi ca exista ceva homeopat care sa ajute ca chistul asta? Multumesc, astept o parere....

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  scarface Joi Aug 27, 2015 6:48 am

Numai la prostii te gandesti ! Nu te intereseaza oare CAUZA si de ce face corpul asa ceva ?
Asa ceva apare de la un conflict de murdarie sau atac sau o devalorizare simtita in zona aceea.
L-a tras cineva de urechi ? L-a atins cineva acolo ?
S-a murdarit cu ceva acolo ?
Intreaba copilul ce s-a intamplat inainte sa apara.
Medicina nu are habar de nimic si face numai prostii la asa ceva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  anna75 Joi Aug 27, 2015 10:25 pm

Pai....la inceputul lui aprilie am fost la Tm la ORL, si acolo i-au fost facute audiograma si timpanograma, apoi medicul l-a consultat la urechi cu un fel de palnie si microscop (inainte de astea a mai facut audiograme - 3 la numar - si controale la urechi, la noi in oras). In aceeasi luna (aprilie) i-a aparut si chestia asta dupa ureche, chiar ma gandeam sa nu fi fost din cauza castii de la audiograma...care mai circula si pe la altii inainte... Tot atunci am descoperit ca hipoacuzia lui nu este doar de transmisie, ci si neurosenzoriala (avea curba coborata pt unele frecvente pana aproape de 70-80 db). In luna iulie i s-a facut o timpanotomie (el nu stie de aceasta interventie) in ideea de a curata urechile de lichidul acumulat, dar a avut putin doar la urechea stanga. Intre timp am avut 1 luna de piracetam si vitamine, si la urmatorul control urcase binisor si linia de pe audiograma, dar a iesit bine si timpanograma. Acestea ar fi cele de care stiu eu.... si posibil sa fie ele cauza... Nu stiu cand se va termina - si sper cu bine, pt el - pt ca mai avem de mers si in octombrie la control.

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  scarface Joi Aug 27, 2015 10:47 pm

care ureche este ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  anna75 Joi Aug 27, 2015 11:38 pm

stanga... si el este stangaci

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  scarface Vin Aug 28, 2015 12:40 am

e firesc sa fie urechea stanga. Urechea stanga e afectata cand nu mai vrei sa auzi ceva ce nu-ti place: galagie, admonestari, injuraturi, vesti proaste, batut la cap etc.
In faza de conflict activ se dimuneaza auzul ca sa nu mai auzi ce te deranjeaza.

Furunculul este ori de la atacul/muraditul simtit de copil din cauza controlului ori de
la devalorizarea cauzata de faptul ca nu mai aude bine cu urechea aia.

Trebuie sa rezolvi problemele emotionale si sa schimbi ceva legat de cele auzite ce nu-i plac,/deranjeaza. Furunculul apare in faza de reparatie a tesutului, adica dupa ce conflictul e rezolvat si de regula tree de la sine. Frunze de varza aplicate pot ajuta la eliminarea mai rapida. Multe furuncule se absorb prinauntru si nu ies afara.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  anna75 Lun Aug 31, 2015 12:16 am

Multumesc pt recomandarea cu foile de varza. Am mai auzit de asta, dar mi-a fost teama sa incerc pe pielea copilului diverse leacuri babesti (pe pielea mea as fi incercat orice!!). Am inceput sa-i pun o bucatica de varza (pe care am batut-o intai putin cu dosul cutitului ca sa lasa putina zeama de la ea - e ok asa?) dar din cauza locului (dupa ureche) e mai greu de pozitionat cu plasturele, astfel incat nu sta prea mult timp acolo.... Sper sa dea rezultate si la chistul lui....

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

furuncul ?? Empty Re: furuncul ??

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum