Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

rau de masina de la 2 ani

3 participanți

In jos

rau de masina de la 2 ani Empty rau de masina de la 2 ani

Mesaj  irinamaria Mar Aug 26, 2014 6:03 am

Buna ziua,
am un baietel de 2 ani si 6 luni, incepand de la implinirea varstei de 2 ani i se face rau in masina, vomita chiar si la drumuri de 10, 15 km.
Am incercat mai multe medicamente printre care coculine, picaturi de metoclopramid, la primele 2 utilizari au avut efect, dupa care nu au mai fost eficace. Exista ceva homeopat pentu aceasta problema?
Multumesc,
O zi buna.

irinamaria

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/08/2014

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  scarface Mar Aug 26, 2014 8:18 am

Cauza acestui rau este un soc sau emotii negative traite in masina. S-a intamplat ceva care l-a afectat emotional inainte sa inceapa prima sesiune si de atunci masina este asociata cu greata.

Iti aduci aminte ce s-a intamplat de genul asta ? deci inainte sa implineasca 2 ani...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  irinamaria Mar Aug 26, 2014 8:25 am

Nu s-a intamplat nimic in masina, nu a fost nici un soc. Inainte de prima intamplare a dormit, s-a trezit si dupa aproximativ 5 minute a vomitat.
Va multumesc pentru raspuns.

irinamaria

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/08/2014

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  scarface Mar Aug 26, 2014 8:46 am

Da, pai vomitatul ala a fost socul... a vomitat cine de la stie ce... adica de la cu totul altceva prima oara... si acum a asociat voma cu masina...si de atunci recidiveaza. Adica de fiecarea data cand se urca in masina corpul isi aduce aminte de aceea voma.
Masina = greata....asa e programat corpul acum

Coculine e un cocktail: "Anamirta cocculus 4 CH, Nicotiana tabacum 4 CH, Petroleum 4 CH, Strychnos nux vomica 4 CH."
4 remedii diferite....care sa faca ce date simultan ???
O prostie de la Boiron....

Sa incercam o solutie care elimina cauza.
Mergi aici si citeste cum se face aceasta terapie :
https://sanatate.catsboard.com/t3170-metoda-terapeutica-pentru-rezolvarea-conflictelor-suferite-de-copii

Vorbeste cu copilul in somn si adu-i aminte ca prima daca cand a vomat a vomat din alta cauza si ca masina nu a avut nici o vina.
Convinge-l in somn ca masina si mersul cu masina nu produce voma ci ca doar corpul lui a asociat asta in mod gresit.
Deci convinge-l si spune-i ca mersul cu masina nu produce nici greata nici voma.

Fa 2-3 sesiuni noaptea cu el cand doarme si testeaza pe urma cu masina.
O coterapie ajutatoare este sa-l lase sotul in poala la el sa "conduca " pe o strada mai laturalnica ca sa-i placa si sa-si piarda cumva frica inconstienta.

Un al truc este sa-i dai in mana sa tina ceva si sa-i spui inainte "daca ti asta in mana nu-ti va mai fi rau"...da-i ceva mai simbolic, preferabil de metal.

Spune-mi rezultatul incercarilor. Daca nu ajuta asta incercam altceva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  irinamaria Mar Aug 26, 2014 8:57 am

Va multumesc mult pentru solutie, o sa incerc si o sa revin cu rezultatul incercarilor.
O seara placuta.

irinamaria

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/08/2014

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  irinamaria Mar Noi 25, 2014 1:45 am

Buna ziua,

Dupa realizarea terapiei propuse, baietelul nu a mai vomat, dar starea de rau inca o are: se albeste la fata, are stare de lesin, imi spune ca ii este rau, desi de multe ori el zice sa mergem la plimbare cu masina. A mers si cu alta masina si a avut aceeasi stare...
Putem incerca si altceva?

Multumesc,
O zi frumoasa!

irinamaria

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/08/2014

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  elena_ Mar Noi 25, 2014 2:18 am

Buna irinamaria, asculta ce a zis Scarface mai vorbestei si pune in manuta lui metal sau ceva, nepotul meu a avut aceasi problema acum multi ani, dar mama mea a pus un cartof in manuta lui si a zis ai grija de cartof sa nu-l pierzi, si a functionat de fiecare data când mergea cu masina lua cartoful in mana si dupa un timp nu a mai avut nevoie, au trecut anii are 31 de ani acum si totul este perfect


elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  scarface Mar Noi 25, 2014 6:24 am

Probabil ca nu conteaza ce ii pui in mana ci toata terapia asta cu cartoful sau cu cheile se bazeaza pe sugestie....deci ii poti da o anumita chestie in mana si spui ca daca o tine in mana nu i se face rau.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Mar 27, 2015 4:07 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  irinamaria Mar Noi 25, 2014 7:40 am

Multumesc,
o sa incercam si sper sa fie bine.

O seara placuta

irinamaria

Mesaje : 7
Data de inscriere : 26/08/2014

Sus In jos

rau de masina de la 2 ani Empty Re: rau de masina de la 2 ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum