Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Anestezic - urmari

3 participanți

In jos

Anestezic - urmari Empty Anestezic - urmari

Mesaj  anty21ro Vin Ian 17, 2014 2:31 pm

Buna seara, acuma cateva luni am mers la dentist pentru a mi se plomba 2 dinti. De cativa ani au inceput sa mi se retraga gingiile iar cei mai afectati au fost caninii de jos, sunt sanatosi dar din cauza dezvelirii radacinii lor sau cariat si au trebuit plombati. Ajuns la dentist, acesta a trebuit sa imi faca anestezic pentru ami putea scoate nervul. Dupa cateva secunde de la anestezic a inceput sa mi se faca rau, imi venea sa vomit, vedeam purici .. eram ametit, aveam palpitatii la inima iar corpul meu a inceput sa se incalzeasca si sa transpire. A durat mai mult de 1-2 minute pana sa imi revin. Am intrebat medicul dar nu stia din ce cauza, iam zis ca sunt vegetarian de peste 2 ani , dar nu crede ca e de la asta. De altfel, sora mea e si ea vegetariana dar nu a patit ca mine, caci facuse si ea anestezic nu de mult timp.
Dupa cateva zile am mers din nou la dentist sa imi puna plomba la celalalt canin, de data asta a redus doza de anestezic la aproape jumatate. Imediat dupa anestezic simptomele au fost aceleasi insa mai puternice, palpitatiile inimii f puternice, m-am incalzit si am transpirat instant pe tot corpul. Medicul a zis ca poate fii din cauza fricii, recunosc ca mi-a fost frica putin, caci nu mai facusem anestezic de la varsta de 16 ani, insa atunci eram mai speriat si nici aveam problemele ce au aparut acum (la 27 de ani). In ultimii cativa ani, merg anual de cateva ori la dentist din cauza cariilor (desi nu mai mananc dulciuri, sucuri, etc. de ani de zile) sau a plombelor cazute, deci pot sa zic ca e o obisnuinta pentru mine.
Ma pus pe ganduri experienta asta ... iar data viitoare cand o sa trebuiasca sa fiu anesteziat nu stiu sigur la ce sa ma astept, poate o sa fie mai rau.
Ati avut careva experiente de genul?
anty21ro
anty21ro

Mesaje : 48
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 37
Localizare : SJ

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  DanC Sam Ian 18, 2014 3:44 am

Eu am patit asa tot la dentist exact cum spui dar in schimb mie mi-a dat 3 anestezii ca nu a fost in stare sa-mi faca o extractie(femeie).A doua zi am fost la un barbat dentist,in 3 secunde am fost gata.De atunci nu mai vreau sa aud de femei dentist.
Ce descrii tu aici este un atac de panica,nu are nici o treaba anestezicul.Tot de la panica am avut si eu desi am primit 3 injectii.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  anty21ro Dum Ian 19, 2014 5:19 am

Anestezicul e cauza principala, ca altfel trebuia sa am simptomele astea si inainte sa il primesc. Probabil, atunci cand intram in panica organismul nostru produce anumite substante in sange, iar acelea in combinatie cu substantele "rele" din anestezic dau simptimele respective ... imi dau si eu cu parerea
anty21ro
anty21ro

Mesaje : 48
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 37
Localizare : SJ

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  DanC Dum Ian 19, 2014 5:21 am

faci pariu ca daca medicul doar te intepa fara sa injecteze nimic si sa te fi pacalit ca ti-a dat injectie tot ti se facea rau?bine asta doar asa ca si test ,nu sa se fi apucat de dinti fara anestezie.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  anty21ro Dum Ian 19, 2014 5:38 am

Sincer, nu cred lucrul asta, ca sentimentul de teama poate sa ma afecteze chiar asa Smile .
anty21ro
anty21ro

Mesaje : 48
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 37
Localizare : SJ

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  DanC Dum Ian 19, 2014 6:38 am

pai singur ai spus"atunci cand intram in panica".Daca esti atat de sigur ca nu e de la frica ci de la anestezic ,atunci inseamna ca stii raspunsul,nu mai ai nevoie de ajutor sau sfaturi.
Eu am patit asa si odata cand a vrut sa-mi ia sange.Si nici nu m-a intepat Smile Nici nu am mai stat,am plecat cu totul,nu mi-am mai facut analiza aia niciodata.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  anty21ro Dum Ian 19, 2014 7:27 am

Da, asa am zis, dar in combinatie cu anestezicul .. am explicat mai sus ce cred. Mie mi sa luat de multe ori sange si nu am avut nici o problema chiar daca imi era putin frica, ce sa mai zic de atunci cand am facut endoscopie (cand am vazut aparatele deja ma gandeam sa fug de acolo). Cand am fost operat de hernie mi sa facut anestezicul in coloana, foarte neplacut, si atunci am avut frica. Dar uite ca numai in cazul asta, cand am fost anestezit de dentist, am avut reactia asta. Poate ca sunt anestezice de mai "buna" si de mai "proasta calitate". Din cate stiu eu vaccinurile contin metale si substante periculoase, si pot avea efecte secundare imediate. Eu nu stiu ce contine anestezicul dat de dentist si chiar daca as stii poate tot nu as intelege efectul lor.
anty21ro
anty21ro

Mesaje : 48
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 37
Localizare : SJ

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  asgaard Dum Ian 19, 2014 8:25 am

anestezicul de la dentist contine si adrenalina, asa se explica reactia pe care ai avut-o (si da, seamana cu un atac de panica fiindca si acolo e implicata adrenalina)
ii poti spune medicului data vitoare sa nu mai foloseasca si adrenalina

asgaard

Mesaje : 4
Data de inscriere : 25/03/2013

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  anty21ro Mier Ian 22, 2014 8:45 am

Mersi, data viitoare o sa incerc varianta asta
anty21ro
anty21ro

Mesaje : 48
Data de inscriere : 12/01/2014
Varsta : 37
Localizare : SJ

Sus In jos

Anestezic - urmari Empty Re: Anestezic - urmari

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum