Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebare cu raspuns!

4 participanți

In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Lucecita Lun Dec 16, 2013 11:29 am

De ceva vreme incoace nu mai imi vine sa urmaresc cu placere forumul acesta care imi placea. Mai precis, cam de 3 ani dl. Scarface le tot indruma/ sfatuieste pe unele asa-zise mamice, cum sa se comporte in timpul sarcinii, ce sa manance, cum sa comporte apoi cu nou-nascutul si mai apoi cu copilul mai mare. Dar unele din acestea nu par sa inteleaga, tot aceleasi si aceleasi intrebari ,la care dumnealui se pare ca tot repeta raspunsul!
In principiu rezumand, din ce spune dumnealui pe acest forum si referitor la ce intreaba unele obsesiv-compulsiv!!!:

1. Nu se fac prea multe analize, ecografii si alte modernisme in timpul sarcinii (dl-lui spune ca DELOC, S-A INTELES, DELOC??)
2. E preferabil a naste pe cale naturala, deci NU CEZARIANA (doar daca nu se poate prima varianta, deci cum? , care prima varianta?, a , deci hai sa citim cu atentie, sa constientizam: varianta pe cale NATURALA, S-A INTELES??)
3. Dupa nastere, daca aveti lapte, (al vostru, matern , din sani, deci nu de la cutie, sau de la tara, din corpul vostru, s-a inteles?, e bine a hrani copilul pana la 6 luni, circa, doar cu lapte de mama(adevarata, desigur)!
4. Dupa nastere va ocupati de copil, nu-l dati in grija unei bone!
5 E bine, sa doarma copilul in aceeasi camera cu mama, chiar in acelasi pat, cat e mic, se creeaza acea conexiune, si acel bine pe care o mama adevarata, din nou, il poate transmite copilului ei si intari inca de mic copil pentru viitor!
6. Nu multe vaccinuri ( dl-lui zice ca DELOC, s-a inteles?).
7. Mancare(vezi posturile multiple cu nutritia pentru bebelusi si copii), in principiu cat mai simpla, nu iaurturi si mancaruri procesate.
8. Evitati medicamentele(dl-lui din nou zice ca DELOC, medicamente!!, s-a inteles?)
9. Mentineti o atmosfera optimista in casa, aici trebuie sa contribue si tatal copilului, posibil chiar sot, pe care dumneavoastra l-ati ales ca si partener de viata si tata al copilului. E logic?
10. Cand alaptati e bine sa nu fiti nervoase sau in perioade f hormonale (gen sex, lispa lui, sau prea mare nevoie), transmiteti tot felul de probleme copilului (si Arsenie Boca spunea multe astfel de lucruri- anul acesta pe 28 noiembrie, a fost full la Prislpop, mi-e greu sa cred ca invatamintele nu i se citesc si se merge acolo doar ca si ritual!)
11. Si cel mai important, fiti iubitoare cu copiii vostri(in principiu o mama iubitoare=o mama adevarata si invers si simte/stie instinctiv ce e mai bine pentru copilul ei si nu pune la nesfarsit aceleasi intrebari)!

Eu nu astept raspuns, nici nu se cade dupa ce v-am facut un mare bine tuturor (am concluzionat si sper scapat de ceea ce parea a se transforma exclusiv intr-un forum gen "mama si copilul" sau "mama si piticul meu" sau "mama si micul sufletel" etc , forum pentru mamici si sugari, desi acesta e FORUM AL SANATATII, si repet s-a tot raspuns la aceste intrebari, care au fost puse, again and again!!
Cine se va afla in treaba (dintre asa-zisele mamici) inseamna ca se va simti cu musca pe caciula, si imi rezerv dreptul de a ma detasa stoic!
De asemenea nu va atacati cu intrebari, Locecita (e de fapt LUCECITA= Lumina) esti mama? Stii ce e in sufletul unei mame?
Din totdeauna femeile au nascut, uneori in lipsa chiar de conditii si nu s-au isterizat in asemena hal!!!
Plus ca eu am stiut chiar si unde sa postez si nu sa incarc inutil alte spatii cu alte tematici!!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  scarface Mier Feb 12, 2014 1:27 am

Inca cateva clarificari
1. Orice vaccin e daunator si nu protejeaza nici macar un singur minut de vreo boala, ci produce cateva sute si poat eproduce si moartea sau handicap pe viata. Cele mai daunatoare vaccinuri sunt cele multiple si cele contra "bolilor de copii". Bolile de copii nu sunt boli ci doar procese necesare de curatire a organsimului initiate de Dumenezu chiar in orice om cu ajutorul ingerilor. Cine vrea sa opreasca curatirea organismului este tot atat de tembel ca si curatirea mesei dupa ce ai mancat.

2. Uleiul de peste, vigantolul si "vitamina D" si orice le contin sunt absolut daunatoare caci sunt hormoni si nu vitamine
si forteata corpul la niste actiuni foarte daunatoare la sugari si copiii mici deregland calciul ionic care este ESENTIAL
in aceasta faza de crestere.

3. Datul de mancare solida la copii sub 7-8 luni este daunator (=diversificarea). Pediatrii au fost toti spalati la creier ca sa le invete pe mame sa inceapa diversificarea deja la 4 luni. Asa o prostie nu a facut nici o mama pana acum vreo 15-20 de ani de cand s-a inneput cu aceast apropagand

4. Acidul folic daunazea fatului si gravidei. Propaganda mincinoasa si daunatoare deci

5. Regula cea mai simpla este aceasta: 99,99% din ce va spune pediatrul este gresit caci acestia au fost indoctrinati de industria farmaceutica. Cine asculta de un pediatru normal care recomanca vaccin, vigantol, antibiotice, diversificare de la 4 luni, lapte praf...va avea des nevoie de el !
Practic ceea ce un pediatru face corest este subt 0,1% si acestel lucruri le stia si orice bunica acum 50 de ani.
Stiinta nu a facut nici un avans, ci un degres in defavoarea sanatatii populatiei.

6. Una din cele mai mari greseli pe care nu o poate repara ulterior nici un medicament sunt greselile facute in educatia gresita, mai precis rasfatul si lipsa de limite care in Romania cam au traditie. Bataia si pedepsele sunt necesare tot atat de mult unui copil cat si iubirea necodnitionata atunci cand vorbele nu mai folosesc.
Copii trebuie de mici invatati sa asculte si sa se supuna si asta trebuie facut in mod consecvent si de la inceput, altfel cu cat cresc mai mari cu atat e mai greu. Toate mamele ar trebui sa se uite la emisiunile "Nanny" si sa absolveze cursuri in educatia corecta a copiilor.

7. Uitatul la TV distruge celulele de memorie din creier, indiferent la ce se uita copilul indeosebi in primii 6-7 ani caci celulele cerebrale sunt inca "necoapte". Devoltarea lor se termina de abia intre 9-10 ani !
La fel si invatatul pe de rost si invatatul lucrurilor abstracte. Copiii nu ar trebui deloc lasati la TV si nici la PC pana la 10 ani.
Cu cat un copil este dat mai tarziu la scoala cu atat mai inteligent si mai multa memorie are caci are mai multe celule intacte, nefolosite timpuriu. Ce face cu noi sistemul este pe dos si ne distruge capacitatea creierului.
Nu mai dati copii la scoala la 6 ani ci cel devreme la 7 sau chiar la 8 ani.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mar Mai 26, 2015 5:40 am

6. Una din cele mai mari greseli pe care nu o poate repara ulterior nici un medicament sunt greselile facute in educatia gresita, mai precis rasfatul si lipsa de limite care in Romania cam au traditie. Bataia si pedepsele sunt necesare tot atat de mult unui copil cat si iubirea necodnitionata atunci cand vorbele nu mai folosesc.
Copii trebuie de mici invatati sa asculte si sa se supuna si asta trebuie facut in mod consecvent si de la inceput, altfel cu cat cresc mai mari cu atat e mai greu. Toate mamele ar trebui sa se uite la emisiunile "Nanny" si sa absolveze cursuri in educatia corecta a copiilor.

Am citit bine?! Bataia si pedepsele sunt necesare tot atat de mult unui copil cat si iubirea necodnitionata atunci cand vorbele nu mai folosesc.
Daca da, se contrazice total aceasta fraza. Ce legatura are bataia si pedepsele cu iubirea neconditionata?!

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  scarface Mar Mai 26, 2015 6:44 am

mda, dar ai uitat (???) o parte din fraza "atunci cand vorbele nu mai folosesc."

Daca mama face greseli la inceput din "prea multa iubire" (ingaduire) atunci acele greseli mai greu se pot rezolva fara pedepse si in plus necesitatea pedepselor depinde si de caracterul copilului. O bataie la momentul potrivit poate face mai mult decat 1000 de vorbe.
Insa daca s-a ajuns la necesitatea de pedeapsa deja s-au facut greseli sau copilul e un mic dracusor ce trebuie temperat la timp.

Iubire neconditionata de fapt nu prea exista decat teoretic: iti iubesti copilul fiinda ca e al tau si ca ai planuri cu el. Daca nu ar fi alt nu l-ai iubi atat si nici nu ai face atatea daca nu ai avea planuri cu el.

Multe femei din ziua de azi nu pot intelege corect cele scrise mai sus caci ele insasi sunt rebele si cu anumiti ochelari nu se mai pot vedea lucrurile corect dpdv divin.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mar Mai 26, 2015 6:57 am

Draga scarface, eu apreciez tot ce faci pentru oameni, dar ma dezamageste sa citesc ca incurajezi bataia unui copil.

Vorbele scrise si spuse nu se mai pot lua inapoi, iti imaginezi cate mame iti asculta sfatul si ce rol important ai in viata lor?!
Iti imaginezi ca o mama care nu stie sa gestioneze o situatie iti citeste mesajul se duce si-si bate copilul fara treaca prin filtrul ei informatia?!

Te asigur ca nu sunt rebela si nu cred ca am nici "ochelari".
Cred ca ar trebui sa stii ca dpdv divin si nu numai, iubirea face minuni si cand spun iubire nu ma refer la santaj emotional din partea copiilor la care probabil te referi tu.

Chiar si acest "santaj emotional" se poate indrepta tot cu iubire, intelege, discutii, fapte, argumente, exemple si mai ales rabdare.

"Iubire neconditionata de fapt nu prea exista decat teoretic: iti iubesti copilul fiinda ca e al tau si ca ai planuri cu el. Daca nu ar fi alt nu l-ai iubi atat si nici nu ai face atatea daca nu ai avea planuri cu el."
Cum sa nu existe?! Cate exemple avem in jurul notru de parinti care-si iubesc copii criminali, cu boli incurabile si cati parinti nu si-ar da inima din piept pentru copilul lor la propriu?!

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mar Mai 26, 2015 7:14 am

"Toate mamele ar trebui sa se uite la emisiunile "Nanny" si sa absolveze cursuri in educatia corecta a copiilor."

Mamele nu ar trebui sa faca nicio scoala ca sa stie cum sa-si creasca copilul!
Ar trebui lasate sa aiba incredere in instinctul lor, pentru ca ele se nasc cu el, doar de asta vine o femeie pe pamant sa fie mama. Doar ca unele au creierul spalat si nu stiu ce mai este bine sau rau pentru copilul lor.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  scarface Mar Mai 26, 2015 7:41 am

Te inseli cu "instinctul". Dupa instinct nu s-a luat nimeni pana acum
Oamenii au primit indicatii de sus ce sa faca si cum sa faca si le-au pastrat.
Insa de cateva decenii mecdicina a inceput sa stearga traditia inlocuind-o cu lucruri noi si gresite, societatea a schimbat traditia trimitand mamele la lucru si copii la gradinita, a schimba nasterile, lapte praf in loc de lapte si a schimbat multe.
Mamele daca ar avea instinct cu adevarat nu s-ar putea lua dupa asemenea prostii evidente.

deci instinctul asta nu e deloc folositor si nici existent caci nu suntem animale.
Oamenii nu au instinct, ei primesc doar in inima sfaturi de la ingeri pe care pot asculta sau ignora si atunci fac ce le spune mintea lor sau altii.

Intre timp mamele au nevoie chiar de scoli care sa le arate cum se faceau lucrurile pe vremuri.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  DanC Mar Mai 26, 2015 11:38 am

Cu mamele e vesnic aceeasi problema:daca cineva le spune ce sa nu faca si ele au facut deja,nu accepta in ruptul capului ca au gresit,nu ai nici o sansa de dialog.Pe mine nu m-au batut niciodata parintii dar in schimb am incasat-o la greu la scoala . Si pe merit! Embarassed Si uite ca- s intreg si fara sechele.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mar Mai 26, 2015 12:15 pm

"Cu mamele e vesnic aceeasi problema:daca cineva le spune ce sa nu faca si ele au facut deja,nu accepta in ruptul capului ca au gresit,nu ai nici o sansa de dialog.Pe mine nu m-au batut niciodata parintii dar in schimb am incasat-o la greu la scoala . Si pe merit! Embarassed Si uite ca- s intreg si fara sechele."

DanC, care mame ca eu sunt singura din discutia asta?

De unde ai tras tu concluzia asta? Chiar sunt curioasa. "daca cineva le spune ce sa nu faca si ele au facut deja,nu accepta in ruptul capului ca au gresit"

"in schimb am incasat-o la greu la scoala . Si pe merit!"
Este treaba ta ca ascunzi mizeria sub pres si nu vrei sa vezi ce urmari au lasat bataile asupra ta.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  DanC Mar Mai 26, 2015 12:50 pm

Concluziile le trag din experienta caci intre oameni traiesc nu in padure.Iar bataia la scoala...ce-i cu ea?Ce urmari mi-au lasat?Cu fostul meu diriginte din scoala generala inca ma intalnesc si in ziua de azi ,ma respecta si il respect. Daca aruncam pungi cu apa pe geam,fugeam de la lucrarile agricole ,ce sa fi facut?sa ma fi trimis la psiholog ca acum ca nu cumva sa ma streseze?Pentru mine si colegii mei acestea raman amintiri placute,o femeie nu va intelege niciodata cum o bataie la scoala acum e mina de aur la o poveste la o bere Razz
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mar Mai 26, 2015 1:06 pm

"daca cineva le spune ce sa nu faca si ele au facut deja,nu accepta in ruptul capului ca au gresit"
Eu sunt o mama, si nu mame la care te-ai referit tu. Sunt mama copilului meu si nu mamele din viata ta, nu mama ta si nu mama copilului tau daca exista...

Daca tu ai preferat bataia este treaba ta, rezolvarea nu este printr-un lucru dus la extrem cum este mersul la pshiholog.
Si eu am fost in scoala si colegii meu aruncau cu apa, dar ei nu fost batuti au avut noroc de niste pedagogi buni care au stiut sa le vorbeasca si ei sa asculte, nici macar cu pedeapsa, doar cu vorba blanda, rabdare.
Persoanele care lovesc copii nu reusesc ei sa faca fata propriilor trairi, emotii, atunci ce pretenti au de la copii sa stie sa canalizeze o emotie...
Poti citi mai multe despre bataile aplicate copiiilor si daca inghiti toate lucrurile alea, din nou este treaba ta.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mier Mai 27, 2015 12:14 am

Fiecare ii spune cum vrea sau in functie de ce cunoaste: indicatii de sus, sfaturi de la ingeri, instinct.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  DanC Mier Mai 27, 2015 2:49 am

Eu m-am pierdut la partea cu mama mea,mamele lui,alta mama ...
Nu esti singura mama,uita-te cate vizualizari are topicul or mai fi si altii cu copii care citesc topicul si lasa-i in pace sa spuna fiecare ce parere are.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mier Mai 27, 2015 3:05 am


"lasa-i in pace" Ce vrea sa insemne asta? Vorbeste in numele tau.

Am sa-ti explic ca sa intelegi. Daca lumea ta se rezuma la 100 de mame (pe care le cunosti) populatia Roamaniei este de cca 19.596.372, nu mai vorbesc de populatia globului. Deci, nu poti generaliza ca: "Cu mamele e vesnic aceeasi problema:daca cineva le spune ce sa nu faca si ele au facut deja,nu accepta in ruptul capului ca au gresit,nu ai nici o sansa de dialog."

Ai vazut un comentariu de-al meu si tu pui deja o eticheta: "nu ai nici o sansa de dialog"
"lasa-i in pace" se pare ca tu esti cel care nu ma lasa in pace... Eu am argmentat de fiecare data ce afirmatie am facut.


P.S. Cred ca ti-ai notat varsta gresit, atunci nu se mai faceau munci agricole in scoli. Poate cu 10 ani inainte.


Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  DanC Mier Mai 27, 2015 4:27 am

Nu mi-am notat varsta gresit.Daca ai lasa deoparte isteria asta ti-ar iesi si calculul cu muncile agricole.Afirmatia mea ramane valabila oricum (deja nu stiu cate mame m-ar strange de gat ca am spus ca vaccinul nu e bun si ele au vaccinat,desi nu le-am spus "de ce ai vaccinat?" eu doar am spus cum am procedat eu si binenteles ca le-am spus pt. ca tot ele si-au bagat nasul in viata mea si multe altele.Adica EU sunt prostul ,cum sa fi gresit ele??!!Ele mamele!) si binenteles ca-ti dau pace,tu ai impresia ca tot ce spun este strict adresat tie dar nu e asa.De fapt mai bine ignora-ma ca deja ma doare capul.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Mada lina Mier Mai 27, 2015 4:46 am

DanC, eu cred ca o discutie ar trebui sa fie constructiva mai ales pe un forum despre sanatate si nu invers, cum vrei tu sa fie.
Reciteste primul tau cometariu si ai sa vezi ce ai scris "Cu mamele e vesnic aceeasi problema". Si oricum s-a deviat mult de la subiect. Trebuia sa aduci un cotraargument la ce am spus eu daca aveai ceva de spus.
Am scris: "Cred ca ti-ai notat varsta gresit" nu am scris ca sunt sigura ca nu am de unde sa stiu lucrul acesta.
Este ultimul mesaj pe care ti-l scriu pentru ca incepi cu insultele si o discutie cu tine nu are niciun fagas."Daca ai lasa deoparte isteria asta ti-ar iesi si calculul cu muncile agricole".

Poate ca sunt multe mame care si-au vaccinat copiii, dar sunt multe care nu si-au vaccinat.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  DanC Mier Mai 27, 2015 4:54 am

Poti sa scrii ca promit ca nu mai zic nimic si nici nu vreau sa deranjez.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Intrebare cu raspuns! Empty Re: Intrebare cu raspuns!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum