Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

2 participanți

In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  scarface Lun Oct 14, 2013 11:40 am

O femeie de 38 de ani spune ca are migrena de cand este copil. Atacurile de migrena vin de cam 4 ori pe luna si dureaza de regula 5 zile !
Spune ca durerea este ca un cutit in partea dreapta (Ignatia, Coffea).
Din cauza ca a spus ca durerea "este din copilarie", cea mai probabila cauza este moartea cuiva apropiat.
Durerea este prezenta numai ziua, de la 8 seara scade, la ora 11 cel tarziu dispare.
La intrebarea directa daca a avut vreun eveniment trist in copilarie spune imediat ca i-a murit bunica si ca a plans mult dupa care s-a infuriat caci nu a putut sa inteleaga cum de a plecat caci o iubea atata (Ignatia).

Dupa o singura doza de Ignatia 1M facut cu eticheta simte o caldura mare in piept.
Au trecut deja 10 zile si este prima oara in viata ei de atunci cand nu mai are dureri deloc.
Nu cred ca o sa reapara, insa daca reapar de repeta doza.

Combinatia de migrena ca un cutit in cap asociata cu o cauza emotionala gen despartire, abandon, deces, ego ranit inseamna
remediul Ignatia 100% !

Restul de simptome si modalitati NU AU nici o importanta daca este prezenta cauza asta.

Corespondenta spirituala este asta: cine primeste un cutit in "inima" il va simti ulterior in cap, caci in inima nu se poate simti cutitul in mod fizic. Ca sa elimini durerea asta din cap, trebuie sa vindeci rana veche din inima cu Ignatia.
Ignatia = cutit in inima. Cand te paraseste cineva, iti moare cineva, esti abandonat de parinti, rude, prieten.

Am vazut un caz aproape identic la Dr. Jurj vindecat cu Sanguinaria D30. Insa ar fi fost vindecat mult mai bine si mai sigur cu Ignatia !
Dr. Jurj a ales Sanguinaria numai pe baza faptului ca durerea este numai ziua si dispare seara (similar cu cazul de mai sus).
Era o femeie care atunci cand era gravida si studenta a fost inselata si parasita de sotul ei. Durerea era la fel
in tampla ca de la un cutit.

Faptul asta ne arata clar ca nu numai un singur remediu vindeca un anumit caz. Insa nu stim cat de bine si de repede a vindecat Sanguinaria pe aceea femeie. In cazul de mai sus o singura doza a vindecat si are legatura cu cauza, care este esentiala.

Sanguinaria nu este cunoscut la astfel de cauze. Poate are si el cauza asta insa nu se cunoaste, sau vindeca in alt mod.

Ce am vrut sa subliniez cu comparatia asta e IMPORTANTA CAUZEI care e mai importanta ca zecile de simptome si modalitati.

Amaraciunea din suflet genereaza bila neagra care se depune in cap. Sanguinaria este unul din remediile
care deblocheaza aceasta bila neagra si este un remediu mare de migrene. Ignatia poate lucra la fel sau cu totul altfel, adica
pe plan emotional. Nu stim asta exact. Cert este ca ambele par sa ajute.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  thaisia Joi Oct 17, 2013 7:01 am

Iti multumesc din tot sufletul pentru postul asta. De foarte multe ori am impresia ca o sa innebunesc de dureri de cap, e ceva cumplit, si iau la calmante de-mi intoxic ficatul...la mine durerea se intensifica in mod constant fara calmante, mai ales la zgomote, iar ameliorare simt doar in momentul cand imi pun ceva rece pe urechi, dar la serviciu ce pot face...Saptamana trecuta am fost nevoita sa plec de la serviciu din cauza asta. Am mai gasit pe aici pe forum niste detalii despre ignatia, si cred destul de tare ca e remediul potrivit si pentru mine.
O sa-ti comunic rezultatul in scurt timp, la mine nu trece o saptamana fara dureri de cap.

si ca o paranteza...am fost bineinteles si la neurologi, am facut si tomografie...in regula totul, iar recomandarea unuia a fost "ia ce-ti calmeaza durerea".

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  scarface Joi Oct 17, 2013 7:31 am

Nu cred ca ai inteles: Ignatia a fost data dupa 2 chestii importante
1. simptome
2. cauza

Nu a fost data nicidecum constitutional.
Nu te va ajuta Ignatia daca nu este o cauza similara si nu se potrivesc simptomele (senzatie de cutit sau cui intr-o parte a capului).

Sunt multe remedii pt. migrene
https://sanatate.catsboard.com/t2952-remedii-pt-migrena-cafalee-hemicranie-dureri-de-cap
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  thaisia Joi Oct 17, 2013 8:37 am

dupa cauze si simptome am considerat si eu ca mi-ar fi buna
am o durere ascutita, ca si cum ar fi strapuns craniul de ceva, stanga sau dreapta, sau o zi stanga, urmatoarea dreapta, iar de "amaraciuni" mi-e plin sufletul..de vreo 30 de ani (eu am 36), de cand am inceput sa-mi dau seama ce se intampla in jurul meu, adica in familia mea, si de atunci traiesc cu o frica de boala sau de moarte pentru cei apropiati si cand consuma cineva alcool, chiar daca e veselie, se sarbatoreste ceva, intru in panica, un fel de stare de lesin...si e prima oara cand spun cuiva asta.
cred ca ar fi necesar si un psiholog...daca arunc o privire mai atenta peste ce am scris.

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  scarface Joi Oct 17, 2013 12:26 pm

Iti aduci aminte cand au inceput durerile de cap si in urma la ce eveniment negativ ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  thaisia Joi Oct 17, 2013 1:14 pm

imi aduc aminte ca prima data cand m-a durut foarte tare, de s-a speriat si maica-mea,a fost nu mult dupa divortul parintilor, dupa ce ne-am mutat in alt apartament...aveam 13 ani. eu imi doream sa se desparta, pentru ca deja nu mai rezistam eu la cate batai a luat maica-mea, dar m-a durut foarte tare cand mi-a povestit fratele meu reactia tatalui meu cand a vazut ca ne-am mutat.

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  thaisia Joi Oct 17, 2013 1:51 pm

si imi aduc aminte ca am plans sa nu ma vada nimeni si nu am spus la nimeni suferinta mea pentru ca era oricum greu pentru toti.

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  thaisia Dum Noi 03, 2013 1:26 am

buna ziua
duminica trecuta seara mi-am programat apa si am luat o doza de ignatia 1m.
luni dimineata m-am trezit cu niste dureri ingrozitoare de cap, ce au tinu toata ziua, dar in restul saptamanii a fost bine, nu s-au mai repetat.
alte stari sau senzatii deosebite nu am avut.

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  scarface Dum Noi 03, 2013 1:27 am

Acum trebuie sa vezi daca mai reapar. Ar trebui sa nu mai reapara...sau intervalul lor sa se rareasca mult.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  thaisia Dum Noi 03, 2013 2:22 am

multumesc foarte mult.
am suportat si alte dureri foarte mari, dar la asa dureri de cap te lasa si nervii..

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  scarface Dum Iul 15, 2018 2:40 pm

au mai revenit acele dureri ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia Empty Re: Un caz recent de migrena cronica vindecat cu Ignatia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum