Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

neatentia copii

3 participanți

In jos

neatentia copii Empty neatentia copii

Mesaj  lauracord Joi Oct 03, 2013 10:38 am

buna seara, recent m-a chemat invatatoarea la scoala sa imi spuna ca baiatul meu in varsta de 6 ani jumate, fiind in clasa pregatitoare, este foarte neatent, fiind ultimul care termina o lucrare, si ultimul care se apuca de ea, tot timpul avand altceva de facut. m-a intrebat daca este totul in regula cu el, daca acasa povestete ce a facut la scoala, raspunsul meu fiind da, la ambele intrebari. intradevar si eu acasa trebuie sa ii tot repet sa faca ceva ( sa se schimbe, sa vina la masa etc.) si observ ca cel mai mult asculta daca stie ca il pedepsesc sau daca stie ca dupa ce face urmeaza o recompensa. ce sfaturi imi dati? ce sa ii dau? sa merg cu el la psihilog?

lauracord

Mesaje : 5
Data de inscriere : 22/02/2013

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  DanC Joi Oct 03, 2013 10:54 am

As avea un sfat,nu e neaparat sa-l urmati,poate nici nu aveti posibilitatea,nu sunt nici parinte, dar am vazut cazuri din acestea ...multe.Dati-l la un club de arte martiale.Se va rezolva 100% dar sa fie un antrenor adevarat nu doar sa ia banii.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  scarface Joi Oct 03, 2013 11:46 am

Neatentia (1) si lentoarea (2) de care vorbiti prin exemple sunt lucruri total diferite. E neatent sau e doar lent ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  lauracord Joi Oct 03, 2013 9:31 pm

pai cred ca amandoua, desi mai mult lent, spre exemplu dimineata, l am trezit si i-am zis dute si te imbraca cu treningul, cand am mers sa vad ce face, dupa 20 min, el era cu pantaloniii de blug in mana, si se uita pe sus, deci nu a fost ate tcand i am zis sa se imbrace cu trening si nici nu stiu ce a facut in 20 min, dar am vazut ca se misca cu incerinitorul

lauracord

Mesaje : 5
Data de inscriere : 22/02/2013

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  scarface Joi Oct 03, 2013 10:01 pm

si cu neatentia cum este ca panaa acum tot cei ai spus este de lentoare ? Iar cu "cred" nu se poate face treaba... ori este ori crezi ca este...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  lauracord Joi Oct 03, 2013 10:06 pm

pai este neatent daca nu aude ce ii spun, daca tot trebuie sa ii repet, daca ii spun imbracate cu treningul si el ia blugii, nu este neatent, daca era atent auzea ca i am zis sa ia treningul

lauracord

Mesaje : 5
Data de inscriere : 22/02/2013

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  scarface Vin Oct 04, 2013 12:43 pm

Un copil este neatent cand e cu gandul in alta parte . Dar mai poate sa nu vrea sa faca ce ii spuneti sau sa nu poata sau sa nu aiba chef.
Si asta la dvpare sa fie neatentie. Si la scoala pare la fel. Nimeni nu a spus pana acum ca el este cu gandul in nori. Nu merge asa cu descrieri sumare si superficiale, cu alegerea gresita a cuvintelor. Faceti o descriere detaliata a copilului de cel putin jumatate de pagina A4 si pe urma mai vorbim. Si nu numai cu axare la "neatentie", ci a intregului copil pe toate planurile. Altfel e pierdere de timp.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

neatentia copii Empty Re: neatentia copii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum