Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Constipatie

5 participanți

In jos

Constipatie  Empty Constipatie

Mesaj  melinda_andrea_hasmasan Vin Aug 30, 2013 3:42 pm

Buna seara. Am observat ca si alti pariniti se confrunta cu probleme similare si anume constipatia. Am un baietel de 2 ani si sufera de constipatie de mai bine de un an. La inceput am incercat cu remedii naturale ( suc de mere, prune, kiwi , miere de albine,etc ) aproape toate au mers la inceput, dar la final am ajuns in aceasi situatie: scaune tari si uscate. Alimentatia lui poate nu e cea mai sanatoasa, dar pot sa spun ca consuma zilnic legume si fructe, dar pe langa toate astea bea si lapte de vaca (1,5% grasime) cam 600 ml sau poate si mai mult. Unii spun ca laptele constipa dar eu am intrerupt o perioada laptele pentru alte motive de sanantate si tot constipat a ramas. Am urmat si un tratament cu Debridat, parca a ameliorat ceva, dar cum am intrerupt, constipatia a revenit.
Va rog din suflet sa ma ajutati. Nu mai am suflet sa-mi vad copilasul urland cand face treaba mare, pentru el e un cosmar, si e din ce in ce mai infricat.

melinda_andrea_hasmasan

Mesaje : 5
Data de inscriere : 30/08/2013

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  NTgrint Vin Aug 30, 2013 9:50 pm

Copilul e constipat si din cauza ca ii e frica sa mai faca, din cauza durerii. El acum refuza sa faca.
Daca ati putea sa va amintiti cum anume a ajuns sa fie constipat acum un an, poate ca Scarface ar avea mai multe indicii.
Fetita mea s-a constipat, in jurul varstei de un an, de scarba, din cauza ca facea pe ea si nu la olita.
Cand a reusit sa faca la olita s-a rezolvat problema.

NTgrint

Mesaje : 49
Data de inscriere : 08/07/2013

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  lauraursu Dum Dec 29, 2013 1:37 am

am aceeasi problema cu copilul meu cel mare... are 3 ani si de cand l-am dus la cresa la 2 ani, a inceput sa se constipe, mai intai, apoi sa se abtina sa faca. acum are scaun cam la 2-3 zile, dar spune tot timpul ca ii e frica sa faca pt ca il doare. Am reusit sa ilconvingem sa stea pe wc pt ca pana nu demult facea din picioare dupa ce statea un pic in cadita de baie cu apa calda in ea...am cautat remediul mentionat mai sus si ai zis de la farmacie ca nu exista la ei asa ceva si ca nu s-ar aduce in tara...

lauraursu

Mesaje : 2
Data de inscriere : 26/12/2013

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  alinaG Dum Ian 03, 2016 3:10 am

problema destul de raspandita in zilele noastre.... Sad Sad Sad
si copilul meu are aceeasi problema indiferent de alimentatie Sad .."constipatia" sau nu stiu cum sa o denumesc mai bine deoarece scaun are in fiecare zi numai ca este atat de uscat incat iese cu sange
ma puteti ajuta?

alinaG

Mesaje : 2
Data de inscriere : 03/09/2015
Varsta : 43

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  scarface Dum Ian 03, 2016 3:53 am

constipatiile para in urma unui conflict (DHS) conform NMG, si este putin influentata de alimentatie care in nici un caz nu este cauza ei !
Cand conflictul a fost rezolvat apare diaree sau scaun moale in faza de reparatie.
Daca conflictul recidiveaza aceasta alternanta intre constipatie si diaree se repeta la fiecare recidiva.
Trebuie diferentiat intre scaun rar si scaun tare sau ambele.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  alinaG Dum Ian 03, 2016 7:21 am

conflictul credeam ca este cel cu gradinita dar are 6 saptamani de cand sta acasa si scaunele tari persista (se screme de ii dau lacrimile, i se inroseste tot capul iar scaunul iese cu sange Sad )
speram sa se "vindece" cat sta acasa ... nu stiu cum sa-l ajut
atentia noastra este de 99% cat stam impreuna, il urmaresc tot timpul dar nu-mi dau seama unde-i conflictul lui ,cu cine , de ce...


alinaG

Mesaje : 2
Data de inscriere : 03/09/2015
Varsta : 43

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  scarface Dum Ian 03, 2016 8:47 am

e posibil ca sa fie cu totul alt conflict decat crezi sau durerile sa cauzeze un nou conflict.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Constipatie  Empty Re: Constipatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum