Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

copil care nu vobeste la 4 ani

4 participanți

In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  ligurda Vin Aug 09, 2013 1:08 am

Am urmarit postarile domului scarface recunosc cu oarecare scepticism asta pana m-am decis sa le incerc.A functionat excelent remediul cu hartia la fetita mea care se plangea de un dinte care iesea (musetel ch 30)dar si la colega mea care avea de doua zile o durere ascutita la masea cu (cofee c200)
sper ca scriu corect.M-au lasat cu gura cascat eficienta lor.
Asa ca m-am decis sa scriu lui scarface despre fiica mea cea mica careia nu i-am gasit un leac desi am fost la doctori homeopati.Mai precis e vba de o fetita de 4 ani foarte sensibila si afectuaoasa.
S-a nascut normal o fetita de 4.100kg foarte draguta.Nu i-am facut nici un vaccin si este foarte sanatoasa(raceli usoare destul de rar 1-2 pe an) Are un auz foarte fin(confirmat de doctor orl) ceea ce face ca zgomotele inalte sa o sperie.Intelege tot dar nu vorbeste..decat poate cateva cuvinte(mama,tata papa,tot,bobo dodo in fine sa zicem vreo 20 formate din 2 litere) in reste nimik.am fost la un neuropsihiatru mi-a zis ca e ok e o fetita normala,am fost la logoped iar dna a zis ca e incapatanata ,cand vreau sa vbesc cu ea ma refuza ,de parca o enerveaza insistentele.Nu mananca decat rar carne in rest prefera laptele foarte mult.Ii place inghetata .Mai are probleme si cu piciorul in sensul are un inceput de platfus(corectat cu pantofi ortopedici) si mai are probleme cu dintii(are pe dinti niste pete maronii care au atacat dintii pe rand iar doi dintre ei s-au micsorat in fata si are masele putin scobite si negre(surprinzator dentistl ne-a zis ca nu sant carii ci e vba de duritatea dintelui de conformatia lor cica dintii de sus i-au stricat pe cei de jos datorita pozitionarii?!!!)
E destul de rezervata cu necunoscutii dar cu cei pe care ii cunoaste este in apele ei.E foarte atenta la detalii si foarte inventiva ii place apa la nebunie .E adevarat ca se uita mult la tv i place sa imbratiseze oamenii care ii sunt dragi foarte des.
Sper sa fii sus tot...

ligurda

Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/08/2013

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty Re: copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  DanC Vin Aug 09, 2013 1:24 am

Nu stiu cu cat va ajuta ce va spun eu,dar tot asa am fost si eu:) .M-au dus parintii pe la tot felul medici ca nu vorbeam,tot pe la 4 ani.E drept ca nu am fost apoi prea vorbaret-veac n-am zis o poezie la gradinita,cantece sa nu mai vorbim:D , dar totul a fost normal,la scoala tot premiul 1 am avut .Deci mai sunt cazuri nu va alarmati.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty Re: copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  corix Vin Aug 09, 2013 1:43 am


Buna,
Si eu stiu un baietelul al unor prieteni, care pe la 3-4 ani nu vorbea. Spunea decat mama, tata, la cap spunea pac, de erau parintii inebuniti, era singurul lor copil pe atunci. Eu am 2 baieti, unul mai mare cu un an si unul mai mic cu un an ca el, care vorbeau intr-una, iar biata prietena cand ii auzea... va dati seama....
Acum are 13 ani baietelul si nu mai ai loc de el sa spui o vorba. Very Happy 
Vorbeste intr-una, mai mult decat ai mei si e si foarte destept!
Asa ca mamico, nu te ingrijora.
Iar cu ajutorul lui Scarface, cu atat mai mult va fi bine. Smile 
Doamne ajuta!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  ligurda Vin Aug 09, 2013 2:20 am

multumesc mult pentru incurajari..ma imbarbatez si singura uneori alteori imi vine sa ma duc pe campii:Smile
sper si scarface sa ma ajute cu o sugestie

ligurda

Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/08/2013

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty Re: copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  scarface Vin Aug 09, 2013 12:51 pm

buna, nu ai spus insa lucrurile cele mai importante: conceptia, sarcina, nasterea. Copil programat, dorit, etc ?
Si ce remedii ai primit si in ce dilutii ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty copil care nu vbeste la 4 ani

Mesaj  ligurda Sam Aug 10, 2013 6:21 am

imi doream inca un copil si s-a intamplat stiu perfect si cand caci atunci am avut o stare deosebita de o iubire care ma cuprinsese,o stare sufleteasca ce nu prea mi s-a intamplat foarte des,sarcina a fost normala nu am luat nici un fel de remediu,medicament etc,dar nu i-am acordat mare atentie sarcinii mele cum a fost la prima(ceea ce imi reprosez deseori),ne pregateam sa ne mutam in casa noua,ne-am certat mult etc..
cred ca a luat de la homeopat phosphoricus ch 30 2 saptamani si ceva contra fricii,caci se speria de sunetele inalte nu-mi aduc aminte acum remediul cam atat.era un bebelus f cuminte atent,am alaptat-o 2 ani si 6 luni si mi-a fost greu s-o intarc(incepusem serviciul si noptile nu dormeam din cauza ei care mai vroia noaptea sa bea din cand in cand lapte) si acum se lipeste de sanii mei de parca ar mai vrea sa suga si nu are cum...

ligurda

Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/08/2013

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty Re: copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  scarface Sam Aug 10, 2013 12:35 pm

si nasterea ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  ligurda Dum Aug 11, 2013 9:55 pm

a fost foarte usoara..am nascut natural ...eram destinsa si chiar glumeam cu asistenta ..pana sa zic au am nascut deja .. mi-a dat-o in brate dupa nastere imediat si ii admiram ochisorii..apoi mi-a fost rau..si am stat despartite aproape o zi caci nu puteam sa ma rodic din pat pana nu am primit niste saruri in rest totul a fost f usor(este al doilea copil )

ligurda

Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/08/2013

Sus In jos

copil care nu vobeste la 4 ani Empty Re: copil care nu vobeste la 4 ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum