Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Conjunctivita virala

2 participanți

In jos

Conjunctivita virala Empty Conjunctivita virala

Mesaj  Andreeamon Dum Iun 23, 2013 2:39 pm

Buna seara, am o conjunctivita virala de 2 saptamâni, am tratat-o cu pranoflog, xanternet, virgan, kanamicina oftalmologica (de 5ori/zi), apoi pastile aciclovir si un imunostimulator isoprinosine. E pe trecere insa am rămas cu o ceata in ochi, care pare sa se agraveze din zi in zi. Boala au luat-o si ceilalți membrii ai familiei. De 2 zile am schimbat tratamentul cu netildex si lacrimi artificiale hyabak, insa din ce pun de aia uscaciunea ochilor e si mai pronuntata. Dacă știți vreun remediu Homeopat/naturist,, cred foarte mult in Homeopatie. Dacă îmi puteți indica si un medic bun Homeopat.... Vederea in ceata este din ce in ce mai pronuntata, lucrez la calculator si îmi este afectată munca de zi cu zi. Multumesc mult si astept un răspuns......

Andreeamon

Mesaje : 3
Data de inscriere : 23/06/2013

Sus In jos

Conjunctivita virala Empty Re: Conjunctivita virala

Mesaj  Andreeamon Dum Iun 23, 2013 2:56 pm

Scuze, am greșit încadrarea subiectului, trebuia la afectiuni ale ochilor .....

Andreeamon

Mesaje : 3
Data de inscriere : 23/06/2013

Sus In jos

Conjunctivita virala Empty Re: Conjunctivita virala

Mesaj  scarface Dum Iun 23, 2013 8:17 pm

Dupa atatea medicamente este geu de spus daca mai este conjuctivita sau doar efectul negativ al medicamentelor folosite.
O lista cu medici si cu recomandari exista in rubrica de homeopatie.
Nu ma pot pronunta la vreun remediu numai din ceea ce ati spus. Puteti incerca insa Euphrasia CH7, spalaturi cu ceai de musetel.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Conjunctivita virala Empty Re: Conjunctivita virala

Mesaj  Andreeamon Dum Iun 23, 2013 11:04 pm

Multumesc de răspuns ..... Ce nu mi-e clar este dacă ceata din ochi este efect al medicamentelor folosite in ochi, efect temporar, care va trece in timp ( mentionez ca momentan nu mai folosesc decât netildex si lacrimi artificiale) , sau tratamentul folosit a afectat ochiul si vederea in ceata va fi permanenta ..... Referitor la remediul Euphrasia de care mi-ați scris mai sus, câte granule si de câte ori pe zi, cât timp? După câte zile ar trebuia sa se vadă ameliorari, ca sa stiu daca are sau nu efect?

Cel mai teama mi-e de copii, cel mic are 3 ani, la el conjunctivita e încă acută, cu curatare membrane (azi mergem la spitalul de ochi sa-l curente) si mi-e teama ca tratamentul care-l urmează (tot netildex si lacrimi artificiale) sa nu-i afecteze vederea ... Curatare de membrane am făcut si eu, de 3-4 ori.

Referitor la medici, am fost cam acum 2 luni la Similimum pentru alta problema, medic Radu Marius, insa remediul dat de dansul nu a avut nici un efect. De aceea dacă din lista de medici îmi puteți recomanda pe cineva anume, care a avut rezultate ..... mentionez ca sunt din București.

Multumesc de răspunsul rapid primit

Andreeamon

Mesaje : 3
Data de inscriere : 23/06/2013

Sus In jos

Conjunctivita virala Empty Re: Conjunctivita virala

Mesaj  scarface Lun Iun 24, 2013 12:51 am

Orice remediu homeopat trebuie luat asa la modul cel mai efectiv: se pune 1 granula intr-o sticla/pahar cu apa, se agita apa
de 7-10 ori si se bea din apa aceasta, doza fiind o lingurita sau gurita sau 3-4 picaturi, cantitatea neavand nic
o importanta. Suputul de granule este scump, inutil si exces de zahar.

Numai rezultatul pozitiv arata efectul unui remediu.
La bolile acute tratamentul la un medic homeopat este mai dificil, caci boala se schimba, trebuie vazut permanent ce efect au remediile , daca mai este indicat remediul actual, si in plus este si greu sa dai de remediul potrivit din prima.
Deci daca nu ai medic bun mereu langa tine e foarte dificil - la multe boli, nu la toate.
Depinde si de pacient.

si de claritatea simptomelor. Cum dupa medicamente chimice simptomele se schimba, acestea nu mai pot fi recunoscute mai deloc. In plus boala nu se mai afla
la debut ci deja in stadiul de cronicizare.

Copiii mici se imbolnavesc nu neaparat prin contagiere ci datorita faptului ca preiau emotiile mamei.
Daca mama sufera de ex. conjuctivita ca urmare a faptului ca "nu mai poata sa vada ceva neplacut in familie"
sau "nu mai sufera sa vada suferinta cuiva", atunci  copilul poate face aceeasi boal ca si mama ca si el
sufera ca si mama in mod inconstient, preluand emotiile mamei.

Din pacate cei mai multimedici homeopati trateaza  si ei doar simptome...fara sa vada cauza adevarat a bolii.

La cei care inainte au apelat la tot felul de medicamente asa cum este cazul tau sansa de vindecare rapida
scade si mai mult.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Conjunctivita virala Empty Re: Conjunctivita virala

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum