Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pneumotorax

2 participanți

In jos

Pneumotorax Empty Pneumotorax

Mesaj  Alexandra1997 Mar Iun 18, 2013 7:44 am

Buna ziua! As dorii niste informatii in legatura cu chirurgia toracica pentru pneumotorax. Problema sta in felul urmator: Prietenul meu a fost internat in data de 7 iunie 2013 la spitalul munincipal din Hunedoara cu diagnosticul "pneumotorax spontan la plamanul stang". I s-a facut tratament cu antibiotice,insa nu s-a refacut pleura. Luni  dimineata (10 iunie 2013) a fost trimis la Petrsoani unde i s-a facut o interventie chirurgicala ce a constat in introducere unui tub de drenaj in cavitatea pleurala. Situatia s-a remediat, si pleura s-a refacut, iar in data de 17 iunie 2013 i s-a scos tubul, urmand ca in 18 iunie 2013 sa fie externat. Ei bine, in data de 18 iunie 2013 i s-au facut ultimele raze unde s-a constatat ca pneumotoraxul a recidivat si i s-a facut din nou interventia chirurgicala cu tubul de drenaj. In data de 19 iunie 2013 va fi operat, procedura am inteles ca se numeste "torascopie video-asistata". Intrebarile sunt: Cum te simti dupa reanimare? Sunt dureri mari dupa operatie? Cat timp trebuie evitat efortul? Ce sfaturi imi puteti da pentru el?  Va rog mult de tot ajutati-ma!! Va multumesc anticipat! O zi buna!

Alexandra1997

Mesaje : 2
Data de inscriere : 18/06/2013

Sus In jos

Pneumotorax Empty Re: Pneumotorax

Mesaj  scarface Mar Iun 18, 2013 10:52 am

Buna, pentru sfaturi legate de operatii trebuie sa mergi in alt forum medical.
Afectiunea aceasta se poate remedia mult mai usor cu remedii homeopate decat cu drenaj si operatie, insa
cum medicina alopata nu vrea sa stie de astfel de remedii nu are ce face altceva decat a opera.
Des de prisos si multiplu.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pneumotorax Empty Re: Pneumotorax

Mesaj  Alexandra1997 Mar Iun 18, 2013 11:01 am

Am inteles, dar acum nu mai este cale de intoarcere, pentru ca el se simtea din ce in ce mai rau si azi dimineata a ramas fara aer. Vroiam sa stiu totusi cam in ce consta operatia asta, si cum se va simti dupa. Iti multumesc oricum. O seara placuta!

Alexandra1997

Mesaje : 2
Data de inscriere : 18/06/2013

Sus In jos

Pneumotorax Empty Re: Pneumotorax

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum