Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Iritatie mameloane, mancarimi

In jos

Iritatie mameloane, mancarimi Empty Iritatie mameloane, mancarimi

Mesaj  pisica Sam Feb 02, 2013 1:59 pm

Deschid un subiect pe tema asta, cu speranta ca poate a mai patit cineva asa si recunoaste problema. E destul de greu de descris verbal o afectiune dermatologica si de a prescrie un remediu fara a vedea exact cum arata zona afectata, insa poate s-a mai confruntat cineva cu situatia asta si a gasit o rezolvare...

Problema apare si dispare de la sine. Sunt zile de maxim si zile in care nu se mai vede nimic. Apare cu preponderenta in faza a doua a ciclului, insa nici din prima nu lipseste complet. Mameloanele se inrosesc in anumite zone (puncte) si intervine mancarimea. Cand ma sterg cu prosopul, ustura si zona se irita mai tare. Initial am crezut ca e din cauza pielii uscate si poate a frigului. Iarna am si alte zone uscate pe corp; se formeaza zone mai aspre, cu mancarimi, uneori chiar si cu bubite rosii asemanatoare putin cu iritatia de pe mameloane. Cu Omega 3 si coenzima Q10 am scapat de uscaciunea pielii de pe corp. Problema de la sani inca persista. Am folosit unturi (shea, de cacao) si uleiuri (de masline, de jojoba), fara niciun rezultat.
Atunci cand iritatia e mai puternica, se formeaza si mici bubite rosii, aspre la atingere, care se transforma in cojite, apoi cad, pe masura ce trece perioada activa a bolii.

Am problema aceasta de aproximativ 2 ani. Am fost la 2 dermatologi. Unul mi-a spus ca e din cauza pielii uscate, celalalt ca e o problema comuna femeilor... Mi-au prescris unguente pe baza de cortizoni, pe care am ales sa nu le folsesc.

Sper ca am explicat destul de clar. Daca s-a mai confruntat cineva cu problema si a gasit un remediu naturist/homeopat, o rog sa impartaseasca cu mine solutia. Multumesc.

pisica

Mesaje : 79
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum