Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

3 participanți

In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  DanC Mier Iul 04, 2012 3:44 am

Ieri am achizitionat o carte-Introducere in homeopatia veterinara ,editie din 1989 (de cand n-am mai simtit "miros invechit" de carte reala ! Very Happy ).
Sunt prezentate numeroase coctail-uri pt tratamentul diferitelor afectiuni si la majoritatea se specifica administrare intra-musculara/venoasa /cutanata.
De ex.:
Mamite:apis 9ch,belladona 9ch,bellis per 5ch,histaminum9ch,vipera 5ch,lachesis 5ch,pulsatilla 5ch si 5ml excipient.(explica clar fiecare ce rol are in aceasta afectiune)
Administrare:injectabil 5ml dimineata si seara.In cazuri grave 4-5 fiole de 5 ml in prima zi.
Asa se da la animale,injectabil?Sunt practicieni care sunt adeptii homeopatelor injectabile?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  DanC Mier Iul 04, 2012 3:56 am

Si inca ceva:e clar ca.autorii sunt adeptii pluricismului in homeopatie.Este mai putin eficient ca unicismul?Oricum la animalele crescute in sistem intesiv, eu zic ca pluricismul este mai recomandat.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  scarface Mier Iul 04, 2012 4:38 am

La inceputul carierei homeopate Hahnemann dadea remediile oral.
La sfarsitul vietii Hahnemann dadea remediile numi prin miros aproape.
Este o prostie sa dai un remediu diluat atata de mult prin injectii.
Asta poate sa faca numai un medic alopat cu gandirea alandala si care nu a inteles cum functioneaza homeopatia.
Medicii homeopati din veterinara dau remediii homeopate im apa sau ca granule, de ce sa chinuim degeaba animalele cu injectii ?
Unicismul arata ca medicul stie homeopatie, pluricismul arata ca medicul ori nu stie homeopatie ori ca in cunostinta de cauza caci vede necesitatea la mai multe remedii.
Depinde ce fel de pluricism este...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  DanC Mier Iul 04, 2012 4:43 am

dar oare cat priveste pluralismul?functioneaza oare?Cand am comandat cartea nu ma asteptam la atatea retete de coctail-uri...
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  scarface Mier Iul 04, 2012 4:54 am

Pluralism prost = cand dai remedii diferite pt,. acelasi lucru, adica pt. aceeasi boala
Pluralism intelligent: cand dai remedii diferite pt. lucruri diferite ( de ex. oboseala si o anumitga boala)


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Iul 04, 2012 6:55 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  DanC Mier Iul 04, 2012 6:11 am

stiam ca asta este si recomandarea lui Hahnemann dar apropo de mamita de mai sus ,revin cu explicatiile combinatiei ca sa duc la bun sfarsit articolul :

apis - actiune antihistaminica ,actiune asupra parenchimului renal a carei functie este perturbata
bellis-perenis -traumatisme si antiinflamator
histaminum-desensibilizator si antihistaminic
vipera-inflamatii cutanate si edeme
pulsatilla-regularizator circulatie venoasa ,antiinflamator mamar ,drenant al toxinelor
lachesis -remediu afectiuni cronice/acute in stari congestive cu tendinte hemoragice

Deci toate aceste simptome ar fi prezente intr-adevar la mamite si ei vreau sa zica ca dau cate un remediu pt. fiecare simptom!

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  CristianPsi Joi Iul 05, 2012 12:34 am

de unde ai cumparat cartea asta ? cumva second hand ? daca nu da-mi un link plz
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 44
Localizare : Constanta

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  DanC Joi Iul 05, 2012 1:24 am

"Introducere in homeopatia veterinara" se numeste si am luat-o de pe okazii.Parca-parca am mai vazut-o si la ceva anticariate cand am cautat-o pe Google dar nu mai stiu unde si mai ales daca era disponibila.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  scarface Mar Oct 30, 2012 2:34 pm

Danc a scris:stiam ca asta este si recomandarea lui Hahnemann dar apropo de mamita de mai sus ,revin cu explicatiile combinatiei ca sa duc la bun sfarsit articolul :
apis - actiune antihistaminica ,actiune asupra parenchimului renal a carei functie este perturbata
bellis-perenis -traumatisme si antiinflamator
histaminum-desensibilizator si antihistaminic
vipera-inflamatii cutanate si edeme
pulsatilla-regularizator circulatie venoasa ,antiinflamator mamar ,drenant al toxinelor
lachesis -remediu afectiuni cronice/acute in stari congestive cu tendinte hemoragice
Deci toate aceste simptome ar fi prezente intr-adevar la mamite si ei vreau sa zica ca dau cate un remediu pt. fiecare simptom!

Nu merge chiar asa.... asta e un pluralism prost.,..daca te uiti sunt 2 veninuri de sarpe, 2 remedii destul de similare (apis, pulsatilla). Daca ar fi remedii diferite ar mai merge, insa din cauza ca sunt destul de similare efectul poate fi alandala.

Iluzia ca un remediu are numai un singur efect - adica ales de acel medicul care a conceput remediul - dar ales din cele 5-7000 de simptome din materia medica arata cat de proasta este gandirea aceasta.
Homeopatia iese in evidenta printr-un tratament individual care incearca sa vada simptomele deosebite ca sa aleaga remediul potrivit. Asta necesita cunoastere si intelegere adanca cu care un medic alopat care vrea si el sa faca homeopatie nu este obsinuit si nici nu are rabdarea si daruirea de a o face. Ca urmare se simplifica totul si se fac remedii "standard" care se dau la fel in toate cazurile - ca sa nu se mai osteneasca nimeni cu alegerea similimului si studierea cazului.
Insa remediile care nu ajuta pot dauna si des dauneaza, chiar daca daunele nu se vad imediat.

Exista insa niste afectiuni care au nevoie in cele mai multe cazuri de un remediu tipic..sa zicem Phytolacca la mastita.
Daca se da numai Phytolacca boala se vindeca in cele mai multe cazuri....deci nu ar fi nevoie de alt remediu, insa un medic priceput ar putea adauga ceva care sa nu actioneze pe acelasi plan cu Phytollaca ci altundeva (sa zicem Silicea ca sa scoata afara puroiul mai repede ) si asa s-ar putea accelera vindecarea. Si nu-i musai sa fie dat simultan, ci alternant. Insa daca cineva pune acum 3-4 remedii pt. mastita in acelasi remediu complex deja treaba se strica in loc sa fie imbunatatita.

Si daca acel cineva mai spune ca "nu, nu trebuie dat ca granule ci trebuie sa vin eu sa-ti fac injectii cu remediul (ca doar ma platesti pt. ele, in timp ce granulele le iei gratuit ca nu ti le pot baga eu din pacate in gura contra cost) atunci ce sa mai spunem de astfel de medici ?

Insa multe formule functioneaza si in lipsa de ceva mai bun se poate apela si la formule.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate injectabile-da sau nu? Empty Re: Remedii homeopate injectabile-da sau nu?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum