Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ochii pisicilor emana lumina

2 participanți

In jos

Ochii pisicilor emana lumina Empty Ochii pisicilor emana lumina

Mesaj  scarface Lun Apr 09, 2012 1:50 am

Ochii la multe animale de noapte emana lumina ca o lanterna ca sa poata vedea noaptea.
Lumina nu este reflectata de ochi asa cum crede stiinta ci este emanata de ochi ca la o lanterna.
Acest lucru se poate vedea clar pe pozele facute la astfel de animale noaptea unde se vede clar ca nu numai pupila si tot ochiul emana lumina. Din pacate oamenii de stiinta sunt orbi chiar si ziua, spre deosebire de aceste animale.

Ochii pisicilor emana lumina 422818_363192310369987_314536431902242_1175836_725999977_n

Ochii pisicilor emana lumina 10784553_32af3c455e

Ochii pisicilor emana lumina OctIMG_1385
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ochii pisicilor emana lumina Empty Re: Ochii pisicilor emana lumina

Mesaj  DanC Lun Apr 09, 2012 4:05 am

Tot au nevoie de o sursa de lumina,oricat de mica ar fi ea.De exemplu o pisica inchisa intr-un dulap,vede la fel ca si un om inchis acolo:adica nimic.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Ochii pisicilor emana lumina Empty Re: Ochii pisicilor emana lumina

Mesaj  scarface Lun Apr 09, 2012 5:42 am

Cunosti vreun organism sau aparat de captat si amplificat lumina din exterior atunci cand este in cantitati infime ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ochii pisicilor emana lumina Empty Re: Ochii pisicilor emana lumina

Mesaj  DanC Lun Apr 09, 2012 6:08 am

Nu stiu,habar nu am.Or fi avand prin armata...
Eu ziceam doar ca pisica nu vede deloc pe intuneric total.Au fost destui care din lipsa de ocupatie au inchis pisici in dulap ca sa verifice asta Very Happy .
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Ochii pisicilor emana lumina Empty Re: Ochii pisicilor emana lumina

Mesaj  scarface Lun Apr 09, 2012 6:15 am

Este aparatul cu infrarosii numit "night vision". Probabil si animalele se folosesc de un principiu similar, insa cred ca este o diferenta intre o pisica si un animal salbatic. Insa ochii emana cu adevarat lumina caci sunt printre altele si fereastra sufletului.
Iar sufletul primeste lumina de la duhul din inima. Lumina ochilor omului sau a animalelor se vede des manie sau la iubire si dupa legile divine nici un ochi nu ar putea vedea lumina daca nu ar fi in stare sa emane lumina.
Asa cum nu exista o antena care sa nu fie receptor si transmitator simultan asa este si cu ochii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ochii pisicilor emana lumina Empty Re: Ochii pisicilor emana lumina

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum