Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc

3 participanți

In jos

Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc Empty Re: Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc

Mesaj  scarface Lun Aug 02, 2010 11:37 pm

Putini oameni stiu ca spitalul este cel mai periculos loc din lume. Indeosebi pt. noi nascuti caci nicaieri nu se fac mai multe
greseli, se dau mai multe medicamente si exista mai multi microbi decat intr-un spital.

Sursa:
http://www.aolnews.com/world/article/brazilian-men-swapped-at-birth-work-live-together/19576173

In Brazilia a aparut inca un caz asemenator cu cel de mai sus, unde 2 noi nascuti au fost schimbati intre iei in spital dupa nastere, ajungand astfel in familii straine. Soarta a vrut insa ca ei sa-si regaseasca parintii adevarati ... dar abia dupa 24 de ani.

Cu ajutorul la un test DNA unul din baieti a constatat ca nu este copilul familiei in care crescuse, lucru pe care il simtise mereu, deoarece arata cu totul altfel. Dupa un nou test DNA efectuat la cererea spitalului s-a ajuns la concluzia ca incurcatura poate proveni numai din spital. La cercetarea actelor s-a constata ca in aceea zi s-a mai nascut un copil. Dupa un test DNA al celuilalt baiat s-a ajuns la certitudine.

Happy-end-ul de la povestea asta: cele doua familii s-au mutat impreuna astfel incat cei 2 copii traiesc acum impreuna cu ambii parinti: cu cei care i-au nascut si cu cei care ia-u crescut. Frumos, nu?

Insa cum este oare posibil sa incurci doi copii cand sunt numai 2 nasteri de baieti intr-un spital in ziua respectiva ?
Si cum se poate ca mama sa nu-si recunoasca copilul pe care abia l-a nascut ?
(din pacate in trecut copiii nu se dadeau direct in bratele mamei ci erau luati de catre asistente/moase pentru controale, spalat, etc... in ziua d eazi nu se prea mai face acest lucru in cele mai multe tari)

Daca lumea ar naste acasa cu moase, asa ca pe vremuri, aceste greseli nu s-ar mai intampla, ca si multe intoxicatii cu medicamente administrate copilului de catre medici in spitale si mult greseli facut la naster.
De curand am auzit de niste cazuri de autism aparute dupa nasteri cu probelme care s-au petrecut intr-un spital in tura aceluiasi medic ! Coincidenta nu poate fi.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc Empty Re: Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc

Mesaj  alexiaiuli Mar Aug 03, 2010 12:02 am

Doamne fereste sa iti incurce copilul!Eu am nascut la 10 minute diferenta de o alta femeie dar am cascat ochii cat am putut de mult si la a mea si la a ei, pentru ca i-am vazut si ei fetita.Insa diferenta intre fete la noi a fost majora; a mea a avut 3.300 kg,52 cm si Apgar 9 iar a ei,mititica de ea,a avut 2.200,46 cm si a inghitit meconiu( parca asa se numeste) la nastere.Dupa nastere am stat impreuna cu copiii in aceeasi rezerva.E o diferenta enorma 1.100kg la nou nascuti.Oricum important e ca s-a terminat cu bine.Cred ca am vazut si un film pe tema asta.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc Empty Re: Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc

Mesaj  loret72 Mar Aug 03, 2010 3:03 am

scarface a scris:Putini oameni stiu ca spitalul este cel mai periculos loc din lume. Indeosebi pt. noi nascuti caci nicaieri nu se fac mai multe
greseli, se dau mai multe medicamente si exista mai multi microbi decat intr-un spital.



aici ai foarte mare dreptate cand intri intr-un spital din romania in special te apuca groaza cata mizerie si cata indiferenta din partea cadrelor medicale . dupa 20 de ani am ajuns mai rau decat pe timpul raposatului .
in spitalele din romania trebuie sa mergi cu medicamente si lenjerie de acasa, spitalul a ramas numai o forma de cazare si uneori in cele mai multe cazuri te mai pricopsesti si cu alte boli .
multumesc lui Dumnezeu ca am avut sansa sa nasc intr-un orasel micut din germaia (bremervorde) ce diferenta de secrvicii si cata amabilitate din partea tuturor....... mai putin din partea unor romani care lucrau in sistem.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc Empty Re: Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc

Mesaj  alexiaiuli Mier Aug 04, 2010 3:51 am

Loret eu am nascut in Slobozia.Spitalul e ok,personalul super iar dr meu un inger de la Dumnezeu.Nu peste tot in Romania este dezastru.Chiar daca spitalul nu era super dotat era totusi o curatenie exemplara.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc Empty Re: Copil pierdut la 8 ani si regasit la 30 de ani. Un mare ghinion si tot asa de mare noroc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum