Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mierea

5 participanți

In jos

Mierea Empty Mierea

Mesaj  crinuta Lun Iul 05, 2010 10:10 pm

Este adevarat ca mierea, adaugata in lichide cu temperatura mai mare de 40 grade, devine toxica?
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  scarface Lun Iul 05, 2010 10:53 pm

Nu, dimpotriva. Fiertul mierii face mierea mai sanatoasa, caci si in miere sunt tot felul de chestii, care nu sunt sanatoase, in functie de sanatatea albinelor, de plantele culese, etc.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mierea Empty nu cred

Mesaj  corinaandra Lun Iul 05, 2010 10:54 pm

eu am auzit nu asta.... ca ar fi absurd- ar insemna ca in ceai nu poti sa pui miere... am auzit ca nu ai voie sa zicem sa pui miere in prajitura si sa o dai la cuptor sa se coaca... adica nu ai voie sa gatesti cu miere in loc de zahar.... ca ies niste compusi toxici

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mierea Empty despre miere

Mesaj  crinuta Joi Iul 08, 2010 3:23 am

Cat ma bucur sa aud asta. mereu aveam grija sa fie ceaiul doar caldut ca sa-i adaug miere, iar de prajituri cu miere la cuptor, nici vorba. Nu doar am auzit afirmatia despre miere ca ar deveni toxica la temp. mai mari de 40 grade, am citi undeva...si ca s-ar distruge tot ce e valoros in miere la temperaturi inalta... Shocked
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  scarface Joi Iul 08, 2010 4:05 am

Intre stiinta omneasca si cea divina este o mare deosebire. Cea omeneasca e des gresita si de cele mai multe ori chiar diametral opusa cele omenesti.
Cam tot ce va zic oamenii de stiinta este 180 grade pe dos. Incepand cu vitaminele si terminand cu planetele si soarele.
Ca v-am zis eu a scris Hildegard von Bingen care a primit in revelatii de la Dumnezeu.
Faceti un test: cumparati o miere de buna calitate si una ifetina si fierbeti-le indirect (bagati borcanul intr-o oala cu apa si mestecati).
Daca mierea contine toxine atunci se va forma o spuma care va iesi la suprafata. Spuma e intotdeauna ceva rau, mizerie. Asa e si in ciorba si in mare si peste tot. Spuma e semn de mizerie. Mierea de proasta calitate face spuma si deci curatita asa e mult mai sanatoasa (albinele au si ele boli, paraziti, plantele care le folosesc nu sunt mereu plante bune) in timp ce mierea de calitate nu va face spuma deloc. Asa de poate controla si calitatea mierii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mierea Empty asta da

Mesaj  corinaandra Joi Iul 08, 2010 5:12 am

asta face bunica cu mierea, nu o fierbe direct.... dar nu o foloseste la gatit niciodata.... adica in loc de zahar

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  crinuta Joi Iul 08, 2010 7:20 am

Din ce in ce mai interesant !!! Very Happy
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  olivia.badiu Joi Iul 08, 2010 11:34 am

Mierea e foarte buna de consumat in forma in care o cumparam, in loc de ceva dulce si plin de E, ea este de 1000 de ori mai sanatoasa. Mie doar asa imi place:D

olivia.badiu

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Mierea Empty de acord

Mesaj  crinuta Vin Iul 09, 2010 4:51 am

De acord, dar un ceai sau o limonada sau o cafeluta( din cand in cand), sunt mai sanatoase indulcite cu miere decat cu zahar presupun, si cum ceaiul si cafeaua sunt fierbinti ... Rolling Eyes Intrebarea mea se justifica, nu ?
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Mierea Empty eh pai nu cred

Mesaj  corinaandra Vin Iul 09, 2010 5:40 am

nu cred ca e problema... adica nu sta mierea atata vreme in cafeaua fierbinte ca atunci cand e la gatit...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  andrei Vin Iul 09, 2010 6:01 am

Cafeaua nu o va face mai sanatoasa Smile ... exista cafea din cereale daca vreti inlocuitor si in niciun caz nu beti cafea din boabe de cafea cand luati remedii homeopate
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  scarface Vin Iul 09, 2010 6:17 am

Chestia ca mierea se strica cand e fierbinte sau chiar devine daunatoare este o prostie a stiintei.

Se consuma zilnic zahar in ceai si cafea, care este un extract dintr-o planta rafinat ulterior cu produse chimice cangerigene si toxice si nu se intreaba nimeni ce se intampla cu aceasta substanta daca si cand e pusa in ceai, dar cu mierea se intreaba lumea.

La fel si cu uleiul, cica s-ar strica daca e incalzit ! De parca Dumnezeu a facut uleiul sa nu se foloseasca la prajit ci de baut ca limonada !

Dar lumea nu se intreaba daca "uleiul" rafinat de la magazin mai este ulei dupa ce a fost rafinat si hidrocarbogenizat devenind un produs care nu mai are multe in comun cu cel original.



scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mierea Empty Re: Mierea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum