Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

UN CATEL FERICIT

5 participanți

In jos

UN CATEL FERICIT Empty UN CATEL FERICIT

Mesaj  raluca Mar Iun 08, 2010 12:21 pm

Buna,
Ma numesc Bruce,sunt un catel,un catel mai mare.Si pentru ca sunt mare si destept,am rugat-o pe stapana mea,sa ma inscrie pe forumul numit de mine,"Catei fericiti",ca sa pot povesti si eu ,experienta mea, frumoasa de altfel ,traita alaturi de stapana si de Scarface .
Deci ,va scrie un catel,un rotweiller.Varsta mea este de 6 ani ,dimensiunile, 7o inaltime,90 lungime si 70 kg.Am fost la concursul de frumusete ,dar nu am luat nici un premiu pentru ca mama mea m-a facut defect,cu un dinte stramb si in plus imi tremura uneori picioarele,ma sperii la zgomote puternice,mi-e frica de furtuna si cand fulgera.Pentru toate astea ,stapana mea a hotarat impreuna cu terapeutul ei ,sa ma trateze si pe mine cu un remediu homeopat.Zis si facut ,mi-am dat consimtamantul ,si am trecut la anamneza mea pe care a facut-o stapana,ca doar e stapana pe ea
Very Happy si pe mine.
D-l Scarface a comunicat stapanei remediul si modul de preaparare ,adica sa intelegeti mai bine ,hartia ,pixul si paharul astea au fost ingredientele necesare,stiti voi mai bine.
Mi-a administrat remediul pentru ca sa nu-mi mai tremure picioarele ,sa nu-mi mai fie frica de fulgere ,de zgomote si nu mai stiu pentru ce.Eiiii ,fratii mei ,catei mici si mari,acum vine partea mai frumoasa si interesanta.D-L Scarface de la inceput a avertizat-o pe stapana mea ca e posibil sa fi omis ea ceva din descrierea mea ,ce apucaturi am (poate i-a fost rusine),ce mancare imi place,sau mai stiu eu ce a uitat,si ca va trebui sa schimbam remediu daca nu e cel potrivit ,dar eu chiar daca sunt catel, stiam ca nu-mi face rau .
Si chiar asa a fost cum a spus Scarface .Dupa cateva ore de la administarrea remediului m-a apucat o stare de somnolenta ,de nici mancarea nu-mi mai placea .M-a lasat stapana 2 zile asa pana cand m-am hotarat eu ,catel mare ,sa-i scriu lui Scarface .Pentru asta ,cateii mei dragi,am inceput sa-l iubesc pe Scarface,pentru ca astazi cand va scrie stapana mea ,sunt fericit si eu si ea.
A fost si ea defecta ,ca si mine si Scarface ne-a facut bine pe amandoi,si ne jucam ,si acum iubesc pisicile ca nu prea le sufeream ,si nu-mi mai tremura piciorusele mele lungi
Evil or Very Mad .Scarface a hotarat sa-mi intrerupa primul remediu dupa care ,cam leneveam si sa-mi dea sa beau o gurita de apa ,preparata de stapana cu un px ,o hartie si un pahar.
Ma simt acum foarte bine,de asta am asa chef de vorba,sunt ascultator,sunt jucaus,in concluzie sunt bine tare ,catei fericiti.
Vreau sa inchei aici ,sa nu devin obositor si sa va multumesc si eu si stapana mea pentru rabdare,si sa va rog din suflet pe voi ,stapani de catei ,mari si mici ,sa aveti grija de ei,sa-l rugati pe Scarface asa cum a facut stapana mea ,sa va asculte,dsaca vedeti ca ceva nu e in regula .
Scarface ,te iubesc neconditionat, asa cum si tu ne-ai reparat ,neconditionat , geek Va las cu bine ,cateii fericiti ,cu multa dragoste ,Bruce Basketball

raluca

Mesaje : 29
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  ann Joi Iul 29, 2010 4:09 am

Sunt si eu un motanel dragut foc. Am auzit de la mama ca a citit undeva ca dl. Scarface ar fi zis asa :
"Staphysagria delphinium. Acest remediu previne chiar muscaturile daca este dat preventiv, sa zicem in dilutia CH7 sau CH9, cu cateva ore inainte. Este folosit si contra la alte insecte ca paduchi si purici in mod preventiv. Ceva ce la insecte nu place."

Adica sa o rog pe mama sa imi dea si mie putin? Ma mananca un puricel din cand in cand... si mama imi ia zgardita din aia rosie, dar tare rau miroase si nu imi place deloc, o dau repede jos cand plec la plimbare pe afara. Dupa care mama iar ma cearta ca mi=am pierdut zgardita...

Sa o rog pe mama sa imi dea apa din aia cu eticheta? Smile
prrrrrrrrrr... va pup pe toti, acum ma grabesc sa ma duc afara la joaca!

ann

Mesaje : 21
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  scarface Joi Iul 29, 2010 6:46 am

Incearca-l. Apa e destula. :-)

Un alt remediu pt. purici de la hildegard: se fac bobite din pamant uscat la soare de pe marginea drumului si se pun sub cearcaf (la caini se poate pune intr-un saculet la gat. Poate impreuna cu 2-3 granule de Staphysagria CH7 de la farmacie). Uscaciunea din acel pamant alunga puricii carora nu le place uscatura, zice Hildegard.
De asemenea se poate da cainele pe blana cu dilutie de Staphysagria CH5.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re:UN CATEL FERICIT

Mesaj  corix Mier Apr 24, 2013 12:36 pm

Buna seara,

Am la tara, un caine care tuseste intr-una de cand s-a incalzit vremea. Nu am pe nimeni acolo, doar un vecin ii duce mancare. In timpul iernii a primit mancare calda si tusea mai rar, acum nu ii mai da cald vecinul si tuseste saracul la fiecare expiratie. Este un caine batran, are mai mult de 10 ani. Mananca bine, e vioi, dar tusea asta il oboseste rau, tuseste in orice pozitie si in picioare si culcat. Nu scoate secretii, dar cateodata se aud, incearca sa sufle nasul dar nu iese nimic. Cand mergem noi la tara si mananca mancare calda se mai linisteste.
Tusea si vara trecuta rau, l-am rugat pe vecin atunci si i-a dat 10 zile un antibiotic si alte 10 altul, recomandate de un veterinar. Vara trecuta avea si secretii din nas galbene, legate, care ieseau cand stranuta si am incercat eu sa-i dau Drosera dar nestand acolo sa-i dau mai des....
Ma poate ajuta cineva cu un sfat sa nu mai tuseasca asa?
Multumesc frumos

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  andrei Mier Apr 24, 2013 9:59 pm


Incearca sa gasesti un remediu de aici https://sanatate.catsboard.com/t1316-remedii-pentru-tuse-dupa-dr-jahr . Remediile poti sa i le trimiti si in gand :-).
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re:UN CATEL FERICIT

Mesaj  corix Mier Apr 24, 2013 10:48 pm



Multumesc frumos!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re:UN CATEL FERICIT

Mesaj  corix Mar Mai 07, 2013 10:08 pm



Buna,
Am ascultat sfatul tau Andrei. Smile Chiar daca am folosit des "metoda gandului", la catel nu ma gandisem sa o aplic. Am inceput sa spun in gand "remediu pentru tusea catelului", inainte de a ajunge la tara, de la distanta, de mai multe ori pe zi(chiar si noaptea) gandindu-ma la el, am mai spus cate ori tusea si cand am ajuns la tara( de data asta cu liberele de sarbatori, am ramas acolo mai multe zile). Oricum se rarise tusea, de unde tusea la fiecare expiratie, acum tusea cand incepea sa alerge sau cand latra - deci la efort.
Saptamana asta, am mers luni din nou si nu mai tusea decat foarte rar.
Cred ca a functionat si la el "metoda gandului". Very Happy
Vreau acum sa folosesc si remediul despre care am citit in forum pentru purici. Laughing
Multumesc!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re:UN CATEL FERICIT

Mesaj  corix Joi Iun 13, 2013 1:38 am

Buna,
Chiar daca este vorba despre metoda gandului am postat aici pentru ca aici am scris despre catel de la inceput...
A avut o noua problema catelul meu cel batranel:(
Cam de doua saptamani, isi tot scutura urechea si o tinea mai bleaga. L-am verificat pe exterior dar nu am gasit nimic(anul trecut, tot asa isi tinea urechea si ii gasisem o capusa infipta langa ureche).
Sambata cand am mers la tara l-am gasit tinand urechea tot asa, o scutura si se tinea dupa mine( de obicei nu ma baga in seama, se tine numai dupa sot). Acum, nu pleca de langa mine...
L-am verificat din nou, uitandu-ma de data asta si in ureche. Era plina de puroi, saracutul. i-am zis in gand "remediu homeopat pentru durerea de ureche a catelului meu" de mai multe ori. Seara am plecat acasa, iar duminica si luni am repetat gandindu-ma la el. Luni dupa amiaza am mers iar la tara. L-am vazut de cum am ajuns , ca nu mai scutura urechea si nu o mai avea bleaga:)
Si nici nu mai venea dupa mine... L-am verificat si ce credeti? Erau numai coji galbene in ureche... se uscase puroiul! Am ramas uimita! 
Bine ca s-a vindecat!
Homeopatia e uimitoare, cu ajutorul lui Dumnezeu!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  corix Mar Iul 02, 2013 12:11 pm

Buna seara,
L-am ajutat din nou pe catelul meu cu remediul chemat pentru afectiune, fara sa stiu ce remediu l-ar putea ajuta. Catelul meu de la tara, incepuse sa tusesca, nu stiu de ce, deoarece asa cum am mai spus mergem acolo, la gradina o data, sau de 2 ori pe saptamana. Si de data aceasta tusea des. Am spus cam o saptamana, in fiecare zi, in gand, de 2-3 ori pe zi "remediu homeopat pentru tusea catelului meu". Saptamana trecuta, sambata tusea rar, iar luni, acum 2 zile cand am mers, nu a mai tusit deloc. Smile 
Catelul s-a vindecat iar, chiar daca nu am stiut ce remediu sa folosesc!
Doamne ajuta!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  scarface Mar Iul 02, 2013 1:36 pm

Da Corix, ma bucur ca faci asemenea incercari cu atata incredere. Am ajuns deja la culmea homeopatiei !
Sa tratezi oameni si animale cu remedii homeopate pe care le alege cine stie din lumea invizibila noua.

Exista putini care stiu de eficcacitatea granulelor homeopate,
exista si mai putini care stiu de eficicacitatea remediilor programate in apa cu eticheta,
exista mult mai putini care stiu ca remediile se pot programa in apa numai cu vorba sau gandul,
exista si mai mai putin care stiu ca nu este neparat nevoie de apa, ci merge numai trimise in aura cu gandul, fie de la distanta sau apropiere,

dar sa trimiti remediul cu gandul si nici macar sa nu alegi remediul singur, ci sa-l lasi sa fie ales de cineva invizibil din lumea
spirituala, si chiar sa functioneze, asta intrece puterea de intelegere la cei mai multi oameni deschisi.
Aproape si pe a mea... stiu ca functioneaza dar si eu ma mai minunez cand aud !

Pacat ca nu se gasesc si altii sa incerce metoda asta unde nu mai trebuie nici homeopat, nici cunostinte de homeopatie !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  corix Dum Oct 06, 2013 3:56 am

Buna,
Din nou am reusit sa-l vindec pe catelul meu cel batran cu gandul, fara sa chem un remediu anume.
A trecut o perioada mai mare de timp, cam o luna, de cand nu am mers la tara unde il avem pe catel si l-am gasit bolnav: se scarpina intr-una pe coaste, avea rani si ii cazuse parul de la atata scarpinat, pe langa toate acestea mai avea si puroi la o ureche. Am zis in gand de mai multe ori "Remediu homeopat pentru boala de piele a catelului meu", alteternand cu "Remediu homeopat pentru puroiul din urechea catelului meu", iar a doua zi ranile se uscasera, pielea nu mai era rosie si iritata, nu se mai scarpina, in ureche nu se mai vedea puroi.Peste o saptamana pielea se vindecase si ii crescuse parul!
Vecinul care ii da mancare cand nu suntem noi acolo m-a intrebat cu ce i-am dat. I-am explicat cum am procedat si probabil va crede ca sunt nebuna, dar dupa cum vede nu i-am dat cu nimic si s-a vindecat atat de repede si frumos.
Duhurile bune ne-au ajutat si de data asta.

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

UN CATEL FERICIT Empty Re: UN CATEL FERICIT

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum