Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Umami, al cincilea gust

+4
CK
scarface
corinaandra
andrei
8 participanți

In jos

Umami, al cincilea gust Empty Umami, al cincilea gust

Mesaj  andrei Joi Mai 13, 2010 3:28 am

andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Perfect adevarat

Mesaj  corinaandra Joi Mai 13, 2010 4:21 am

Multumim pt subiect, foarte interesant... imi iau intotdeauna cumparaturile greu de tot, ma chinui sa citesc toate etichetele- si incerc sa iau ceva cu cele mai putine ingrediente scrise acolo- evident piata ocupa un loc important- dar asta mai acum cand nu mai e iarna si am incredere ca sunt mai noi produsele de aici- nu sunt de sera, nu altceva. ati vazut cum arata fructele si legumele in strainatate??? parca sunt facute din ceara sau altceva- cele mai bune raman tot astea de acasa...
dar e greu sa le gasesti pe toate naturale... un vin e greu de gasit si mai nou scrie pe toate "contin sulfiti"- care nici macar nu stiu ce repercursiuni asupra sanatatii poate avea...
in fine... cred ca zile intregi putem discuta despre mancare adevarul e ca... ne trebuie o casa sa ne crestem noi tot ca sa fim siguri ca e sanatos- dar asta e destul de greu...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  scarface Vin Mai 14, 2010 4:23 am

Mancati cat mai natural posibil, bineinteles in masura posibilitatilor financiare si de alte feluri. Binecuvantati mancarea in numele Domnului si asta 2 lucruri ajung. Nu va faceti atatea griji. Faceti numai ce va sta in putinta voua si nu mai mult decat atat , dar nu uitati binecuvantarea.
Sufletul are destula putere de a face fata si la otravuri iar in caz de nevoie Dumnezeu binecuvanteaza si cea mai proasta mancarea ca sa ajute omului.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  CK Mar Mai 18, 2010 9:46 am

imi vine sa arunc jumatate din mancarurile din frigider. cei care au posibilitatea sa cumpere de la tarani produse au mare noroc, sunt si mai ieftine decat cele din piata si mult mai naturale.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  loret72 Vin Iul 16, 2010 9:07 am



Surse ascunse



Desi glutamatul monosodic (E 621) este afisat pe produs (asa cer regulamentele), multi producatori de alimente sunt constienti de faptul ca la ora actuala oamenii privesc cu suspiciune un produs care contine glutamat monosodic (E 621) si cauta sa foloseasca alte cai legale pentru a introduce aceasta substanta in produsele lor. Cel mai des intalnit ingredient care contine glutamat monosodic "la greu" este carrageenan. Conform legilor in vigoare, nu este obligatorie afisarea pe produs a continutului de glutamat din carrageenan.



Iata mai jos o lista cu surse ascunse de glutamat. Elementele listei sunt in ordinea descrescatoare a cantitatii de glutamat continute.



Cele mai bogate surse de glutamat sunt:



1. drojdie autolizata

2. caseinat de calciu

3. gelatina

4. proteine hidrolizate

5. caseinat de sodiu

6. extract de drojdie



Alte surse de glutamat:



7. proteine texturate

8. carrageenan

9. guma vegetala

10. condimente

11. arome

12. arome naturale

13. aroma de carne de pui

14. aroma de carne de vita

15. aroma de carne de porc

16. aroma de fum

17. bulion

18. concentrat de rosii

19. supa de carne

20. malt din orz

21. extract de malt

22. aroma de malt

23. proteine din lapte

24. izolat proteic din lapte

25. concentrat proteic din lapte

26. proteine din soia

27. izolat proteic din soia

28. concentrat proteic din soia

29. sos de soia

30. extract de soia

loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  alexiaiuli Vin Iul 16, 2010 10:57 pm

Vad ca va faceti probleme mari cu mancarea si ca laudati produsele de la tara.Eu stau la tara si 80-90% din alimente sunt produse in gospodaria proprie.Dar sa stiti ca si noi mai folosim diverse substante ca sa tinem gradinile sub control.Pentru ca exista daunatori, ploi acide, este nevoie de stimularea florii in solar, de vitamine la gaini si tot asa.Oricum produsele sunt mult mai bune si mai proaspete decat cele de pe piete.De cumparat nu cumpar prea multe: mezeluri.... ocazional cand are copilul pofta si vede pe la gradinita, fructe cumpar pentru ca livada mea e abia in anul doi si mai am pana la productie proprie, pestele numai proaspat de la o pescarie cu acvariu, sau congelat vreo 2 sortimente.Nu reusesc sa scap de dulciurile fetitei mele si oricat de multe i-as prepara acasa tot mai cere ceva de cumparat.Am eliminat Delikat-ul si am facut o descoperire:amestecul de ierburi aromate(marar, patrunjel,leustean,cimbru si busuioc) ii dau un gust special puiului la cuptor si nu simti nevoia sa ii pui sare.Asa ca poate scap si de sarea iodata.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  andrei Vin Iul 16, 2010 11:40 pm

Sau puteti sa cumparati sare neiodata Smile. In ceea ce priveste plantele se pot trata si cu remedii homeopate, eu incerc sa nu folosesc nimic chimic in gradina. Merii am citit ca se pot stropi cu ceai de urzica, nu am apucat anul asta sa incerc, dar la anul voi incerca.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  alexiaiuli Vin Iul 16, 2010 11:53 pm

andrei a scris: Sau puteti sa cumparati sare neiodata Smile. In ceea ce priveste plantele se pot trata si cu remedii homeopate, eu incerc sa nu folosesc nimic chimic in gradina. Merii am citit ca se pot stropi cu ceai de urzica, nu am apucat anul asta sa incerc, dar la anul voi incerca.

Cred ca trebuie sa ajung pe la o mina de sare sa gasesc sare neiodata pentru ca in zona mea nu se gaseste decat sare de mare sau iodata.
Sunt foarte curioasa de remediile homeopate pentru plante daca stii amanunte te rog invata-ne si pe noi.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  loret72 Sam Iul 17, 2010 12:00 am

in legatura cu plantele cred ca as fi si eu intresata . am o gradinita unde imi cultiv tot soiul de legume necesare consumului, cred ca scarface ne-ar putea ajuta si in aceasta problema.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  scarface Sam Iul 17, 2010 12:06 am

Monoglutamatul de sodiu distruge intradevar neuronii, creierul, asa cum se spune in filmul de mai sus.
Se pune in mancare special pt. acest scop si in anii inainte de razboiul mondial era folosit ca medicament la bolnavii psihici pe care ii linistea distrugandu-le partile inca functionale ale creierului.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  andrei Sam Iul 17, 2010 12:09 am

E buna si aia de mare daca nu e iodata, e mai buna decat cea iodata. Pe langa toate salinele sunt magazine de desfacere si vand si sare neiodata din cate am inteles http://www.salrom.ro/begin.htm . In legatura cu plantele acum citesc si eu despre asta si incerc sa aplic. http://www.considera.org/hrxrep.html?page=view&PHPSESSID=56a1be5b8ab6cd62007d05914cd02da9 la acest link sunt remediile pentru diverse probleme, este munca in desfasurare dat fiind ca cercetarile in domeniu sunt relativ recente. Rezultatele sunt foarte bune, putandu-se chiar mari productivitatea cu pana la 30% din cate am inteles.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  olivia.badiu Joi Iul 22, 2010 11:30 am

din pacate..industrializarea ne-a adus cat mai multe e-uri in alimentatie...pana si iaurtul cu atata reclama nu este iaurt. la cat de pasteurizat e nu mai e nimic sanatos in el:( de fructe si legume nu mai are rost sa zic ceva:D

olivia.badiu

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  alexiaiuli Vin Iul 23, 2010 1:38 am

Si atunci ce sa mai mancam? Question
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  scarface Vin Iul 23, 2010 1:48 am

Industria fabrica atata vreme cat oamenii cumpara. Daca nimeni nu mai cumpara porcariile industriei, atunci vor fi nevoiti sa va vanda lucruri sanatoase si proaspete, sau ce doriti sa mancati. Mergeti si cumparati direct de la tarani/producatori mici.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  alexiaiuli Vin Iul 23, 2010 1:54 am

Scarface stau la tara, am 2000mp de gradina si livada,pasarile mele crescute sanatos,mancarea o prepar in casa in proportie de 95% si tot nu am certitudinea ca mananc sanatos.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  scarface Vin Iul 23, 2010 2:01 am

Mananaci cumva cartofi, vinete, ardei, rosii ? Daca da, sa sti ca sunt legume toxice, in special cartofii si vinetele.
Sau carne de porc ? E toxica.
Cafea, ness ?

Etc etc.
Faptul ca stai la tara si te hranesti natural este un avantaj, insa nu o garantie pt. o alimentatie cu adevarat sanatoasa.
Sunt multe lucruri naturale daunatoare.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  alexiaiuli Vin Iul 23, 2010 2:33 am

Nu mananc carne de porc decat de 2-3 ori pe an si nu beau ness.Cartofii,vinetele,ardeii si rosiile le consum cam toata vara si beau si o tentativa de cafea dimineata(1 lingurita de cafea si doua de miere la o cana de apa)
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  loret72 Mar Dec 07, 2010 10:20 am

Monoglutamatul de sodiu sau E621.


Pe scurt, acest “potentiator de aroma” este o substanta care “minte” creierul ca ai mancat ceva bun. Actioneaza asemanator unui drog, alterand nivelurile de neurotransmitatori si dand o satisfactie falsa. Asta nu ar fi o problema daca nu ti-ar “praji” si neuronii intre timp. Ca la orice “drog”, unii oameni simt placere, unii nu simt nimic, altii se simt rau.

Iata un site interesant: http://www.msgtruth.org/body.htm si inca unul, mai dur: http://www.rense.com/general52/msg.htm

Bineinteles ca exista si site-uri care ne vor spune ca nu e nici o problema cu acest aditiv, pentru ca s-au facut studii si nu a rezultat nimic concludent. Din pacate sunt oameni inconstienti si iresponsabili(chiar si medici) care minimizeaza aceste probleme, acoperind diverse interese.
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty fetusi umani folositi in industria alimentara

Mesaj  moRALU Joi Feb 02, 2012 7:12 am


moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Umami, al cincilea gust Empty Re: Umami, al cincilea gust

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum