Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc

2 participanți

In jos

Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc Empty Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc

Mesaj  scarface Vin Apr 30, 2010 5:03 am

Mitul pasteorizarii

Tradus de la : http://www.mnwelldir.org/docs/history/biographies/louis_pasteur.htm

"Pasteur a inventat pasteorizarea, un proces care distruge toti microbii daunatori in produsele perisabile, ii distruge cu ajutorul caldurii si fara a afecta alimentele"

Acest lucru nu este in totalitate adevarat.
Pasteorizarea NU omoara toti patogenii in lapte si DAUNAEAZA laptelui.

In cartea ei, The Medical Mafia, Dr Lanctôt arata problemele legate de pasteorizarea:
temperatura nu este destul de inalta
temperatura este prea inalta

Dr Lanctôt arata ca germenii care creeaza tifos, tuberculoza, coli bacillus, etc nu sunt omorati de temperatura folosita si ca au existat multe epidemii de salmonele cauzate de laptele pasteorizat.

In al doilea rand, pasteorizarea distruge laptele. Se distrug enzimele importante din lapte, structura moleculelor si peste 50% din calciul din lapte devine nefolosibil pt. organism caci nu mai poate fi asimilat.

Aici este ceva care am gasit online de la Los Angeles County Board of Supervisors cu privire la epidemii cauzate de lapte pasteorizat

1997, 28 persoane bolnave de la Salmonella in California, toate de la lapte pasteorizat.

1996, 46 persoane bolnave de la Campylobacter si Salmonella in California.

1994, 105 persoane bolnave de la E. coli si Listeria in California

Matie 1985 19660 cazuri confirmate de Salmonella typhimurium dupa folosirea de lapte pasteorizat in mod adevcat.
Peste 200000 de persoane bolnave de al Salmonella typhimurium din lapte pasteorizat

1985, 142 cazuri si 47 decese de la brazna mexicana pasteorizata si contaminata cu Listeria monocytogenes. Listeria monocytogenes supravietuieste pasteorizarea !

1985, 1500 persaone bolnave de la infectie cu Salmonella

August 1984, cca 200 persoane se imbolnavesc de la Salmonella typhimurium dupa consumul de lapte pasteorizat

November of 1984, o alte epidemie de Salmonella typhimurium dupa consumul de lapte pasteorizat

1983, peste 49 persoane bolnave de la Listeria illness dupa consumul de lapte pasteorizat in Massachusetts.

1993, 28 persoane bolnave de la infectie cu Salmonella

1982, 172 persoane bolnave (100 spitalizate) in trei state sudice dupa consumul de lapte pasteorizat

1982, peste 17000 persoane se imbolnavesc de la Yersinia enterocolitica dupa consumul de lapte pasteorizat imbuleliate in Memphis, Tennessee.

In concluzia autorului pasteorizarea laptelui este numai o solutie care foloseste concernelor de a profita din vanzarea laptelui.


Referinte

Dr Ghislaine Lanctôt, The Medical Mafia – To order a copy, you can call the publishers at: 450-297-3930.

Ethel Douglas, Bechamp or Pasteur (later published as Pasteur Exposed) – there are copies on the web; here is just one place: http://www.healthresearchbooks.com/pages/book_detail.php?pid=1102

R B Perason, The Dream and Lie of Louis Pasteur – can be found online at: http://www.sumeria.net/dream.html


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Sept 20, 2011 4:05 am, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc Empty Re: Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc

Mesaj  tudor_mtp Mar Sept 20, 2011 3:44 am

De ce toate infectarile cu salmonela s-au produs in USA? Cel putin asta vad eu in cele scrise mai sus.

tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc Empty Re: Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc

Mesaj  scarface Mar Sept 20, 2011 4:05 am

Probabil datele provin numai din SUA. Un cercetator dintr-o anumita tara nu are cum sa dispuna de date din toata lumea si nici nu este nevoie de acest lucru.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc Empty Re: Mitul pasteorizarii - si totusi microbii traiesc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum