Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Articole si carti bune si folositoare

3 participanți

In jos

Articole si carti bune si folositoare Empty Re: Articole si carti bune si folositoare

Mesaj  scarface Mar Mar 16, 2010 6:17 am

OMRAAM MIKHAEL AIVANHOV

DE LA OM LA DUMNEZEU: NOŢIUNEA DE IERARHIE

"Oamenii se aseamănă adesea cu vapoare în derivă. Ei se conduc, din fericire, după câteva reguli date de familie, studii, meserie, viaţă socială, dar în interior mulţi sunt ca nişte ambarcaţiuni lansate în plină mare, fără busolă şi fără hartă de navigaţie. Veţi spune că unii au religia... Da, religia ajută mult oamenii, dacă cei care o reprezintă se preocupă cu adevărat de a le da un sistem coerent, plecând de la care ei pot să-şi organizeze viaţa interioară. Dar eu nu vreau să critic bisericile şi clerul, mulţi alţii au făcut-o înaintea mea, poate mai bine ca mine. Ceea ce vreau, e să vă dau metode care vă vor permite să realizaţi ceea ce este scopul tuturor religiilor: stabilirea unei legături cu Dumnezeu.
Da, auzim de atâtea ori repetându-se că cuvântul religie vine din latinescul “religare” adică relegare! Religia e cea care îl releagă pe om la Dumnezeu. Dar ce idee avem despre Dumnezeu, şi cum se poate stabili această legătură? Veţi spune: “E uşor, ne legăm la Dumnezeu prin rugăciune.” Ah! dacă ar fi aşa de simplu! Ca şi cum ar fi suficient să spunem: “Dumnezeul meu... Domnule Dumnezeu...” pentru a intra în legătură cu El!"
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Articole si carti bune si folositoare Empty carti bune si folositoare

Mesaj  calina Joi Mai 29, 2014 11:39 pm

calina
calina

Mesaje : 44
Data de inscriere : 27/03/2013

Sus In jos

Articole si carti bune si folositoare Empty Codul vindecarii sintetizat

Mesaj  gheorghe_200 Vin Mai 30, 2014 4:45 am

gheorghe_200
gheorghe_200

Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/03/2012

Sus In jos

Articole si carti bune si folositoare Empty Calatoria

Mesaj  calina Dum Iun 01, 2014 12:01 am

http://scrisoricatredumnezeu.wordpress.com/carti/

O carte interesanta-Calatoria scrisa de Brandon Bays
calina
calina

Mesaje : 44
Data de inscriere : 27/03/2013

Sus In jos

Articole si carti bune si folositoare Empty Re: Articole si carti bune si folositoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum