Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Post de curatire - cine are chef ?

+2
danuta82
scarface
6 participanți

In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  scarface Vin Feb 19, 2010 1:06 am

In fiecare an, la inceputul primaverii fac un post de curatire de 40 de zile numai cu suc de fructe (cel mai bine proaspat), apa si ceaiuri, si din cand in cand luxul unei zemi calde din legume fierte, cu putina sare.

Acest potst ajuta la curatirea fizica si spirituala si la eliminatul kilogramelor in plus iar multe boli, chiar croncie dispar de la sine.
Este un post foarte usor daca ai vointa pentru ca nu exista senzatie de foame exageratam, cand tie foame bei ceva si e ca si cum ai mancat. Totul este in cap insa.
Cunosc multe persoane de peste 60 de ani care il fac si nu a murit nimeni din ei..dimpotriva.
Si ideia ca mie imi fac rau fructele nu s-a deverit adevarata.

Eu il incep pe 6 martie si incepu mai intai cu 7-10 zile de fructe dupa care cele 40 de zile exclusiv de lichide.
Pt. cei care doresc sa faca si ei acest lucru pot sa inceapa simultat, senzatia de comunitatea ajuta la intarirea vointei ai atingerea telului.

Pentru cei care fac pentru prima oara este bine sa se inceapa neaparat cu fructe si sa se foloseasca anumite remedii
homeopate pt. detoxifiere inainte de a incepe cura.
In timpul postului este recomandat sa se curete intestinul cu ajutorul unui clistir cel tarziu la fiecare 2-3 zile.
In apa de la clistir (1- 1,5 L apa calduta la 36 grade) se pune o lingurita rasa de sare.
Din cand in cand este necesar sa se consume putina sare de mare nerafinata si fara iod (sau aceaa zeama de legume) si in plus sa se ajute organismului sa-si
regleze mineralele cu ajutorul remediilor homeopate Calcacea, Magneziu, Ferrum, Silicea, Kalium.
Eu slabesc cam 12 kg in 40 de zile..de la 83-85 cat am la inceput. Cine are mai mult slabeste mai mult.
Acest post de 40 de zile numai cu lichide a fost recomandat de Iisus intr-o revelatie si durata lui nu este intamplatoare caci anumite elemente rele ies din corp de abia in ultimile zile. Prin rugaciune si meditatie se da omului si puterea necesara pentru a rezista poftelor, desi nu este deloc un chin fizic sau o infomatera asa cum ar crede cei care nu l-au facut.

Puterea de lucru si energie ramane la fel sau chiar mai puternica, mai ales daca se consuma suc proaspat. Eu folosesc
suc de portocale proaspat si am remarcat o diferenta mare fata de sucul pasteorizat pe care l-am folosit in primii 2 ani.
Anul trecut am avut mai multa putere si energie la sfarsitul postului decat dupa am inceputs a mananc din nou.
Insa nivelul de energie depinde si de starea de sanatate actuala. Rau insa un astfel de post nu are cum sa faca si pt. cei cate au kilograme in plus se poate obtine si o slabire in timp record. Socra mea a facut la aproape 70 de ani acest lucru pt. prima oara anul trecut, a slabit vreo 20 de kg si de atunci nu mai are arsuri la stomac si multe probleme, a intenrit cu vreo 10-15 ani.
Acum de abia asteapta sa reinceapa.

Cu ajutorul remediilor homeopate si florale Bach se pot regla eventualele carente si slabiciuni care apar in timpul postului iar cu metoda cu paharul si hartia avem toate remediile la indemana in orice clipa si gratuit pe deasupra.

Chiar daca se face numai 2-4 saptamani in loc de 6 saptamani efectul acestui post de curatire este puternic.
Orice temeri pe care le aveti sunt fara rost, daca faceti o sa va convingeti insa fara vointa nu se poate face nimic.
Aici vointa e totul. Cine incepe cu ideea ca "incerc" renunta in general la prima masa copiosa pe care o vede pe undeva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  danuta82 Sam Feb 20, 2010 4:14 pm

buna scareface

Suna tentant postul care urmeaza sa-l ti ,....vreau sa-l incerc si eu,dar totodata mie si foarte frica de urmari.Eu dupa cum sti am ajuns la 102 kg dupa renuntarea la fumat (inainte aveam 93kg) ,si as vrea sa slabesc si eu 20 kg asa cum spui tu ,dar vreau sa te intreb ...cat de repede pun cele 20 de kg la loc dupa ce ti-n postul de 40 de zile Question Question Question
Iau calcarea carb. de aproape 3 luni si n-am dat jos nici macar 1 gram....am avut o perioada cand nu dadeam atentie mancatului,dar acum incep sa cred ca a fost doar autosugestie .....vreau sa cred in homeopatie ,dar pe zi ce trece imi pierd sperantele ca intr-o zi voi fi o femeie cu greutate normala.....Scuze daca deranjeaza ce am scris ,dar asta simt im momentul de fata ....as vrea sa fiu mai optimista ,dar nimic nu ma poate convinge ca voi slabi si nu voi pune la loc kg pierdute prin acest post sau prin remedii homeopate ....poate ca cer prea multe fara efort ....dar am nevoie de un impuls ...accept orice critica din partea voastra ....multa sanatate Exclamation Sad
danuta82
danuta82

Mesaje : 2
Data de inscriere : 26/11/2009
Varsta : 42
Localizare : Dublin,Ireland

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  scarface Dum Feb 21, 2010 12:04 am

Pai atunci iti trebuie ceva sa-ti redea increderea si curajul. Mergi la pagica cu remediile floarale
la descriptia remediilor si vezi cu care remedii te identifici
https://sanatate.catsboard.com/tratarea-anumitor-afectiuni-cu-ajutorul-homeopatiei-f65/remediile-florale-bach-o-homeopatie-simpla-si-bazata-pe-substante-exclusiv-pozitive-t519.htm#1134

Ori ti le cumperi de la farmacie (in Anglia se gasesc) ori ti le faci cu metoda cu paharul.
Remediile floarale te pot ajuta mai sigur si mai eficient ca homeopatele care des sunt greu de ales.
Daca te.ai lasat de fumat insa este un pasa mare oricum. Ai rabdare si incredere , nu se pot face toate deodata.
Mai ales ca ai avut probleme mai mari decat kilogramele in plus si acum sau dus acelea.

Calcarea poate ajuta la slabit numai in cazul in care ingrasatul este cauzat de dereglarea calciului ionic.
Cand insa calciul este dereglat sunt dereglate mult alte in corp asa ca numai cu calciu nu se face primavara.
Postul acesta nu trebuie vazut ca o cura de slabire ci ca o cura de curatare material si spirituala, slabirea este un bonus gratuit. Ingrasatul are si el o cauza spirituala pe care trebuie sa o afli si sa o vindeci.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  mireille Dum Feb 21, 2010 5:48 am

Foarte interesanta ideea cu postul doar cu suc...imi surade ideea...mai ales ca acu e si post la noi ortodocsii si nu mancam decat legume si fructe,cel putin noi...dar cred ca e excelenta detoxifierea doar cu suc bineinteles dupa 10 zile de fructe dupa cum ai zis.
Problema e ca in general cand nu mananc ceva solid...ametesc...cu tot calciul luat si vitamine...asa mi-ar pune bete in roate...in rest...suna compromitator....post sanatos in care si slabesti...printre altele. O idee excelenta. Multumim pt.oferta!

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  scarface Dum Feb 21, 2010 8:52 am

Mirreille, pai vitaminele ce le iei si calciiul (daca cumva e alopat) nu iti fac deloc bine, ci si mai rau decat ai fost inainte. La problemele cu calciu in homeopatie se foloseste Calcarea carbonica (de ex. CH7- CH12) si eventual si Magnesium carb. sau phos. .
Nu este de mirare va nu iti merge bine cu ce iei.
Dar vad ca voi faceti prea multe griji dinainte. Daca intelegeti ca postul acesta a fost recomandat
de Domnul Insusi si ca daca il faceti cu vointa de a va curata trupul si sufletul, atunci El o sa va ajute, ce griji ca mai faceti ca oameni credicniosi ? Mai ales daca va puneti nadejdea mai mult in El si nu atat de mult in postul in sine.
Daca soacra-mea a facut la 69 de ani pt. prima data acest post si suferea si de stomac si mai de cateva, si nu a avut nimic, ba dimpotriva dupa, 2 saptamani putea sa faca marsuri de kilometri fara sa oboseasca, oare ce sa aveti voi la 20-40 de ani ?
Si ea era convinsa ca nu putea bea deloc suc de portocale din cauza refluxului de care suferea. Nu numai ca nu a avut nimic de la portocale, dar la urma nici urma de reflux.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  mireille Dum Feb 21, 2010 10:05 am

Momentan nu iau nimic calciu sau vitamine, mai iau cateodata calcarea carb.,dar ma refer la trecut,icand luam tratamente alopate, acum ma feresc cat pot de ele,erau zile cand nu aveam timp sa mananc si la sfarsitul zilei aveam niste ameteli.....Oricum sunt constienta de efecte asa ca....spor la cei ce incearca, si mie! Very Happy

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  lili Vin Noi 16, 2012 5:25 am

Acum daca tot a inceput postul Craciunului crezi ca e indicat sa incep o cura de 4o zile de suc sau e recomandat doar primavara,ca acum sunt fructe mai putine?As vrea sa tin postul dar imi e tare greu cu mancarea nu mai stiu ce sa gatesc,nici timp suficient nu am cu doi copii si servici si casa si imi e teama de moleseala sau ameteli sa cad jos.Ce manacaruri de post ne recomdati sa ne asiguram si necesarul de vitamine sau sunt suficiente sucurile de fructe?

lili

Mesaje : 24
Data de inscriere : 18/08/2011

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  DanC Lun Noi 26, 2012 7:25 am

De cateva zile in timp ce mai fac cate ceva prin casa,vizitez des o farfurie cu prajituri data de maica-mea.Sa va zic reteta la cea mai simpla si buna prajitura de post:se iau prune uscate,se dau prin masina de tocat(sau robot,mixer etc) pana se face ca o pasta dar asa mai grosiera .Apoi se amesteca cu miez nuca zdrobit si se fac bile rotunde cat un ou de ...nu stiu de care ,asa cat de la o gaina pitica Very Happy .Si gata!Nu trebuie zahar,nimic altceva.Sunt extraordinare!
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty post de curatire

Mesaj  stelutademare Lun Iun 24, 2013 5:26 am

Buna Scarface, as dori sa stiu daca in sucul de fructe, sau ceai pot sa dizolv o lingurita de polen crud..
Mersi..Very Happy
stelutademare
stelutademare

Mesaje : 67
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 52
Localizare : Birmngham-England

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  scarface Lun Iun 24, 2013 6:06 am

daca se dizolva...poti.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  stelutademare Mar Iul 02, 2013 3:06 am

Buna scarface,am omis ceva.E ok daca sar peste etapa de 10 zile numai cu fructe si trec de la inceput cu sucuri?Mi-e teama sa mananc fructe crude pe stomacul gol din cauza colonului.Mersi.
stelutademare
stelutademare

Mesaje : 67
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 52
Localizare : Birmngham-England

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  scarface Mar Iul 02, 2013 3:17 am

Poti sari de etapa aceea facultativa...eu nu am facut-o niciodata...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post de curatire - cine are chef ? Empty Re: Post de curatire - cine are chef ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum