Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ganglion inghinal sau hernie inghinala?

2 participanți

In jos

Ganglion inghinal sau hernie inghinala? Empty Ganglion inghinal sau hernie inghinala?

Mesaj  ElenaG Lun Sept 05, 2016 1:24 am

Buna ziua,
Ieri baietelul meu de 4 ani a avut un scaun constipat - la fel ca multe de pana acum- desi mananca foarte multe fructe, si dupa aprox 2-3 ore de cand ne plimbam pe jos, mi-a zis ca il doar in dreapta chiar la incheietura piciorului, mai exact pe dunga dintre picior si zona inghinala. Am ajuns acasa l-am dezbracat si am vazut o umflatura cat o boaba de fasole dar si sub ea pielea un pic umflata. Azi-dimineata il durea asa de rau ca nu putea calca, asa ca am cautat de forum si am gasit symphytum officinale - eu fiind 100% comvinsa ca este o hernie inghinala. Dupa prepararea cu hartie si pix ch200 i-am dat la 30 min de 2 ori si deja zicea k nu il mai doaredoare desi era la fel de umflat. Acum ca o fi trecut de frica medicului sau ca s-a luat cu joaca, sau chiar si-a facut efect remediul ... Nu stiu. Cert e ca am fugit cu el la dr si mi-a zis ca este doar un ganglion inghinal foarte rau inflamat (dupa ce l-a pipait pe toate partile si il durea la apasare doar). Am plecat acasa linistiti cu prescriere de Hepar Sulfur ch15 si mult calm. Imi puteti spune daca remediul e corect? Dar diagnosticul?
Va multumesc!
Multa sanatate!
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Ganglion inghinal sau hernie inghinala? Empty Re: Ganglion inghinal sau hernie inghinala?

Mesaj  scarface Mar Sept 06, 2016 2:01 pm

homeopatia nu are habar de cauza inflamarii ganglionilor. Si nu ajuta de fapt nici un remediu, caci de fapt este un proces de autoreparatie dupa un conflict de devalorizare deja incheiat. Reparatia o face corpul singur, fara ajutor. Remediile ajuta numai mamei ca sa stea linistita.
Studiaza Noua medicina germanica aici pe forum si in general daca vrei sa stii cauza REALA la orice simtom. Homeopatia nu are absolut nici un habar legat de cauza si legatura simptom-conflict emotional.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ganglion inghinal sau hernie inghinala? Empty Re: Ganglion inghinal sau hernie inghinala?

Mesaj  ElenaG Sam Sept 17, 2016 9:05 am

scarface a scris:homeopatia nu are habar de cauza inflamarii ganglionilor. Si nu ajuta de fapt nici un remediu, caci de fapt este un proces de autoreparatie dupa un conflict de devalorizare deja incheiat. Reparatia o face corpul singur, fara ajutor. Remediile ajuta numai mamei ca sa stea linistita.
Studiaza Noua medicina germanica aici pe forum si in general daca vrei sa stii cauza REALA la orice simtom. Homeopatia nu are absolut nici un habar legat de cauza si legatura simptom-conflict emotional.

Da, asa este.
Stiam acest lucru, dar am crezut ca ma puteti ghida spre ceva ce poate ajuta procesul. Avem deja 2 sapt de cand e inflamat desi am pus si comprese cu Bitter suedez. Cred ca a fost un conflict foarte puternic caci vindecarea dureaza cam mult.
Am o curiozitate...ganglionii au aparut cam la 7-8zile de cand incepusem un tratament floral Bach : Mimulus, Larch, Holly, Aspen si Rock water plus in fiecare seara in somn ii repetam "mami te iubeste, tati te iubeste, toata lumea te iubeste" Oare aceste lucruri sa ii fi stimulat vindecarea conflictului? Mentionez ca sunt pe dreapta ganglionii si el e dreptaci.
Sunt inca la inceput si invat despre NMG ptr copilul meu.
Va multumesc!
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Ganglion inghinal sau hernie inghinala? Empty ameliorare

Mesaj  ElenaG Mier Sept 21, 2016 7:44 am

Umflatura s-a retras abia acum dupa 3 saptamani. Fara sa ii mai fac nimic.
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Ganglion inghinal sau hernie inghinala? Empty Re: Ganglion inghinal sau hernie inghinala?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum