Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tuse productiva si alergica care nu mai trece

4 participanți

In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  ela_2015 Sam Iun 27, 2015 11:54 pm

Buna ziua.
Copilul meu tuseste de mai mult de o luna. Tusea e productiva si alergica.
A luat Sulfur LM1 10 zile, timp in care tusea s-a agravat de la o zi la alta (dar indicatia homeopatului a fost sa i-l dau in continuare).
La 3 saptamani de cand nu i-am mai dat Sulfur el tuseste in continuare la fel de mult.
Nu stiu ce sa mai fac cu el.
Parca nici un remediu nu mai are efect.
Copilul tuseste de cand se trezeste si pana se culca, rar si noaptea de 1-2 ori. Tuseste si cand sta, cand vorbeste; cand alearga tuseste alergic (tuse sacaitoare).
Ce remediu ar fi potrivit?

ela_2015

Mesaje : 7
Data de inscriere : 23/06/2015

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  scarface Joi Iul 02, 2015 2:29 pm

Cum sa ajute Sulphur la asa ceva ? De fapt nici nu exista remediu sa ajute la asa ceva in afara incherii conflictului care duce la reparatia bronhiilor, caci aceasta tuse apare in faza de reparatie a bronhiilor, dupa o "frica pt. teritoriul personal."

Intelege cauza, gaseste-o si elimin-o si conflictul nu va mai recidiva.
https://sanatate.catsboard.com/t3781-tuse-bronsita-laringita-astm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  ela_2015 Vin Iul 03, 2015 2:42 am

Multumesc pt raspuns.
Sulfur i-a fost recomandat de un homeopat pt a rezolva terenul alergic pe care il are; raceste des si dupa fiecare raceala ramane cu o tuse seaca, alergica.
Mai mult de 1 an a luat tratament specific de astm (cu cortizon), nu incontinuu, dar la fel de des racea.
Pana cand m-am hotarat sa incerc un tratament homeopat.
De cand a inceput tratamentul, nu a mai ajuns niciodata la complicatii si la antibiotice.
Insa dupa raceala tuseste alergic multe saptamani.
A luat tot felul de remedii. Acum tuseste de multe saptamani.
Am citit articolul despre conflicte si sunt cam confuza acum.
M-am gandit daca a fost un astfel de conflict si mi-am adus aminte ca inainte cu vreo 6 luni de aparitia problemelor respiratorii, la gradinita l-a lovit f tare un copil. A fost rau atunci, a plans noaptea, a fost agitat (eu n-am stiut de la inceput ce s-a intamplat).
Inainte de lovitura de la gradinita, pe corp a avut bubite care i-au trecut f greu cu creme pe baza de cortizon.
Homeopatul mi-a spus ca sursa problemelor copilului este faptul ca i-a fost supresata eruptia de pe corp cu cortizon.
Acum nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac.
Se poate trata ? Exista vreo solutie? Imi pusesem mari sperante in homeopatie.
Mi-ar prinde f bine un sfat.

ela_2015

Mesaje : 7
Data de inscriere : 23/06/2015

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  scarface Vin Iul 03, 2015 4:32 am

Nu mai da banii aiurea pe homeopati caci homeopatia poate ajuta la raceli ZERO.
Homeopatia ajuta in aceste cazuri numai la mame la nivelul psihic ca sa se linisteasca si sa nu mai bombardeze copii cu medicamente toxice…
dar la copil nu poate ajuta, nu poate preveni si nici vindeca o raceala.
Si asta iti spune un homeopat !
Tendinta la raceli dispare automat cu inaintarea in varsta caci este creeata de un conflict de adulmecare.
Citeste aici.
Studiaza NMG si lasa homeopatia.

https://sanatate.catsboard.com/t3892-cauza-adevarata-a-secretiilor-nazale-conform-nmg

Iar terenul alergic nu inseamna decat tot conflicte emotionale asociate cu ceva anume (polen, mancare, etc).
Daca copilul este maltratat de medici in maternitate dupa nastere/cezariana si ii este dat lapte praf face din cauza asocierii maltartarii cu laptele alergie la lactoza. Daca in timp ce mananca o chifla sufera un conflict, face alergie la gluten, etc.

Frica legata de copilul la gradinita in urma soculul suferit atunci este normala si poate duce la aceasta tuse.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  elena_ Vin Iul 03, 2015 6:14 am

Buna si eu am avut probleme cu baiatul meu la fel cu o tuse care care nu se mai termina au trecut luni intregi  cam 18 la numar pana am ajuns aici pe forum, analize si tratamente, doar aici pe forum am gasit raspunsul din partea lui Scarface, copilul meu era deranjat de lipsa de teritoriu, socrul meu fiind bolnav sa mutat la noi, copilul meu avea restrictionat si locul si timpul de joaca, deci nu tu loc de joaca nici tu galagie, tusea atunci pe moment am potolito cu ridiche neagra cu miere, si am tot vorbit cu copilul meu ce-l deranjeaza, ce-i place si ce nu, nu stiu ce varsta are copilul dumneavoastra dar daca e marisor vorbiti cu el va va explica si asa va constientiza problema, ascultati si faceti ce va zice Scarface, stiu ca este foarte greu, si eu ziceam de ce zice sa am rabdare uite cum tuseste, uite cum vomita, dar nu a durat mult si sa vindecat, si de atunci discutam zilnic si dezbatem supararile si bucuriile. Va doresc sa va faceti bine cat mai repede.

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  ElenaG Joi Iul 14, 2016 10:36 am

Ptr scarface: Buna seara! Va citesc blogul de ceva timp. Baietelul meu d 4 ani a fost foarte chinuit... De noi...prin spitale din cauza lipsei de informatie. Am descoperit homeopatia acum un an insa fara a stii cum functioneaza. Dupa mai multe controale in decursul unui an am ajuns la un medic unicist si prof NMG, insa din pacate acum numai face consultatii si am ramas la jumatatea drumului cu copilul. Dupa primul control am primit Stramonium -frica de intuneric, de apa pe fata, de caini, trezire noaptea cu cosmaruri (in urma unei traume la doar 4 sapt de la nastere). Dupa prima administrare ch30 a 2-a zi febra 40.5 care nu a scazut multe ore indiferent ce i-am facut sau dat. Aceasta "boala" a tinut 3 zile. Am dat la 3 zile stram ch30 aprox 5 doze apoi ch200 odata si 1M odata la o saptamana de la ch200. Schimbarile nu prea s-au vazut. Acum baietelul are rinoree apoasa, tuse cu expectoratie pe timp de zi fara febra si transpiratie rara doar la cap - astea dupa ce s-au schimbat grupele de copii la gradinita. Ce remediu ar fi potrivit? Am citit cate ceva despre homeopatie, inteleg cum functioneaza insa imi e greu sa identific remediile. Multumesc scarface.
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  ElenaG Vin Iul 15, 2016 2:18 am

Aseara la 00:30 din nou tuse cu expectoratie, dispnee si i-am administrat cu metoda paharul Drosera ch7. Azi a tusit iar la gradi, mi-a zis asistenta ca au aparut niste mucisori abundenti, transparenti, aposi. Ce ar trb dat acum?
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  ElenaG Mier Iul 20, 2016 11:55 pm

Am reusit sa ii administrez ce a avut nevoie. Acum e mai bine... Poate in viitorul apropiat voi putea sa am si eu acces la cursul dvs de homeopatie, pana atunci sper sa numai am nevoie prea curand. Smile
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  scarface Joi Iul 21, 2016 12:50 am

nu homeopatia, ci Noua medicina germanica trebuie sa studiezi de fapt caci homeopatia nu are habar de cauza simptomelor
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Multumesc

Mesaj  ElenaG Mar Aug 23, 2016 4:26 am

scarface a scris:nu homeopatia, ci Noua medicina germanica trebuie sa studiezi de fapt caci homeopatia nu are habar de cauza simptomelor

Incerc sa schimb la mine anumite aspecte care nu ma fac sa ma simt bine: invidia, gelozia, individualismul, lipsa de rabdare, etc. Am studiat remediile Bach si mi-am preparat cu metoda pixul si paharul insa nu am prea avut rezultate cred ca am amestecat prea multe remedii florale -5.
Am citit cam tot ce am gasit gratuit si despre NMG si acum citesc EFT ptr mine. Mi-am luat carti de homeopatie in speranta ca voi reusi sa imi tratez eu copilul. Citesc cand am putin timp tot ce ati rasp dvs celorlalti cititori. Va apreciez ptr tot ce ati impartit cu noi cititorii! Va multumim!
Daca vreodata imi puteti raspunde am sa va scriu pe scurt cate ceva despre copilul meu sa imi spuneti c trat i se potriveste. Multumesc!
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

Tuse productiva si alergica care nu mai trece Empty Re: Tuse productiva si alergica care nu mai trece

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum