Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Biblia învață despre spovada făcută la preot

2 participanți

In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Biblia învață despre spovada făcută la preot

Mesaj  DanC Lun Dec 15, 2014 7:21 am

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Spovedania

Mesaj  Mura Mica Lun Dec 15, 2014 9:49 pm

Eu nu am simtit nicodata nevoia sa ma spovedesc la un preot. Nu ma simt bine cu un intermediar intre mine si Dumnezeu. De ce sa spun cuiva ce am pe inima, daca pot s-o fac singura? Si nici nu e nevoie sa rostesti vorbe multe, pentru ca Dumnezeu oricum ne cunoaste pe fiecare dintre noi. Nu-L putem pacali. La preot, omul mai pacaleste...Multi se cred sfinti, doar pentru ca merg la biserica regulat, dar odata iesiti din biserca, se prefac ca nu observa copiii sarmani, ori batranii aflati in suferinta. Asta inseamna fariseism. Cand inima ti s-a impietrit, se cheama ca ai orbit si ai asurzit. Dumnezeu ne sopteste in inima in fiecare clipa, dar nu-L mai auzim, pentru ca am fost invatati ca trebuie sa-L cautam la Biserica, ori in moschee, ori in templu, ori in Biblie. Nu e acolo Dumnezeu...Este cate putin in fiecare dintre noi si in Tot ce ne inconjoara. Bisericile ortodoxe aveau, pe vremuri, langa cruce, si o inima. Inima a inceput sa dispara de pe cupole...Nu stiu daca intentionat, astfel incat oamenii sa creada ca crestinismul inseamna doar suferinta si sacrificiu, ori este simbolic. A disparut inima pentru ca s-au racit inimile? Simbolic, inima reprezinta pentru fiecare dintre noi ceea ce soarele reprezinta pentru omniversul in care traim. Poate ca de aceea soarele se comporta ciudat, in ultimul timp? Ne reflecta pe noi, ca si comunitate umana?
Preotii se plang ca ortodoxia este atacata...Nu este asa. Biserica primeste ceea ce a semanat in decurs de 2000 de ani. Adica, in tara copiilor abuzati sexual si abandonati in spitale si case de copii, Biserica mai poate vorbi despre Cristos? Nu este si din cauza preotilor care au uitat ei insisi ce inseamna iubirea de aproape si nu mai sunt Modele de comportament pentru enoriasi?
Uite un preot pe care l-as ajuta, daca as locui in apropierea lui. Nu m-as duce sa ma spovedesc la el. La ce sa-l mai impoverez si pe el cu suferinta mea? Am invatat sa punem crucea mereu doar pe umerii altora. Nu suntem in stare sa ne-o purtam singuri, cu demnitate si curaj si cu simtul responsabilitatii, asa cum le sta bine unor adulti?
Am vrut sa postez un link, dar nu mi s-a permis. Cautati singuri pe net despre preotul Mihail Jar de la Banceni si cei 400 de copilasi pe care-i ingrijeste. Intr-o tara crestina nu este normal sa existe copii abandonati. Si chiar daca unii sunt inconstienti si abandoneaza, se presupune ca preotii ar trebui sa-i ia in grija si sa-i creasca frumos, implicandu-ne pe noi toti in aceasta Lucrare. Prea multi isi castiga banii in Romania, vorbind despre Iisus, Dumneze, Fecioara Maria.

Mura Mica

Mesaje : 6
Data de inscriere : 14/12/2014

Sus In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Re: Biblia învață despre spovada făcută la preot

Mesaj  DanC Mar Dec 16, 2014 12:13 am

""Prin glasul slugii Sale, (al preotului), Dumnezeu te iarta, fiindca tu sub patrafir, in fata Altarului, lui Dumnezeu te marturisesti. Nu de la tine se cer calitatile preotului; de la tine se cere cainta din inima si vointa de a te indrepta"Arsenie Boca

Preotul nu este intermediar caci nu discutam despre piata .Preotii au fost dintotdeauna indrumatorii acestui popor.Nu stiu cati stiti ca si primele scoli romanesti au aparut in biserici si predau tot preotii.Preotii sunt slujitorii Domnului si indruma oamenii dar acestia tot cu Domnul discuta desi se adreseaza preotului.Nu toti au scoala ,unii nici nu stiu citi ,acestia au nevoie de preoti pentru propovaduirea lui Dumnezeu.
Asa scrie si in Biblie,ceeea ce credem noi si ne dam cu parerea e egal cu zero.Problema acestui popor este ca noi credem ca le stim si le pricepem pe toate fara ajutorul si povata altora.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Re: Biblia învață despre spovada făcută la preot

Mesaj  DanC Mar Dec 16, 2014 12:23 am

"Eram la Biserica Draganescu. Parintele Arsenie picta sus, iar eu stateam jos, lânga schela. La un moment dat, Parintele zice: „Mai, asa-i ca-s lacomi preotii?”. Eu nu spun nimic. Parintele ma întreaba si a doua oara si ma întreaba si a treia oara: „Mai, asa-i ca-s lacomi preotii?”. Eu nu scot o vorba. Atunci, Parintele se apleaca sa vada daca mai sunt lânga schela si îmi zice: „Mai, tu nu auzi ce vorbesc eu cu tine?”. Eu zic: „Dar, Parinte, acum nu am vorbit de preoti”. Parintele zice: „Da, mai, nu am vorbit acum de preoti, dar tu, când esti cu mai multe persoane si vorbiti de preoti, numai de rau ziceti de ei. Ziceti ca-s lacomi. Iata ce povata îti dau eu: sa nu-i mai vorbiti de rau pe preoti, fiindca sunt slujitorii lui Dumnezeu si nu aveti voie sa-i judecati voi”. Dupa ce m-am întors de la Parintele, am deschis Biblia exact la paragraful care zice: „Cine esti tu, omule, ca sa judeci sluga altuia”. Exact ce-mi spusese Parintele Arsenie! De atunci, nu mai vorbesc pe nimeni de rau, mai ales pe preoti, ca Dumnezeu este singurul care poate sa-i judece. (Biliboaca Matei, Savastreni) -  “Noi marturii despre parintele Arsenie Boca”, editura Agaton, 2005."
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Re: Biblia învață despre spovada făcută la preot

Mesaj  Mura Mica Mar Dec 16, 2014 1:45 am

Da, pentru ca parintele bun ca painea calda a stiut ca cei ce lovesc in preoti nu si-au ispasit propriile pacate si a fost o lectie pentru tine, sa-ti cunosti lungul nasului. Eu, care merg pe Daruire, de cand m-am nascut, imi pot permite, pentru ca am iesit din Purgatoriul personal. Mi-am vazut greselile, am plans si mi-am cerut iertare. I-am iertat si pe cei ce mi-au facut rau. Doar ca eu nu sunt Judecator. Dumnezeu singur va decide cine nu isi implineste Misiunea pe pamant si cine nu.
Daca preotii ar fi facut ce trebuie in tara asta, nu ar fi aparut ca ciupercile dupa ploaie nici cabinetele reiki, nici Bivolaru cu ceata lui de aiuriti, nici Martorii lui Iehova, finantati de cine stie unde. Parintele Arsenie Boca a profetit aceste timpuri, cand Romania va fi lovita din toate partile de catre dusmanii ei, care vor sa o transforme intr-o colonie de sclavi. Spre deosebire de tine, eu nu m-am pitulat sub fustele bisericii, ci am luptat contra dusmanilor Romaniei.
Tatal meu era un om credincios. Nu chiar din tinerete. Ca toti oamenii a facut multe greseli, iar la batranete l-a cuprins frica, remuscarile...Mergea sa se spovedeasca la un preot, dar departe de comuna noastra, pentru ca putini au Har. Foarte multi au fost ciripoi la securitate, pe vremea lui Ceausescu, iar acum...prefer sa nu mai vorbesc despre asta, pentru ca iar o sa-mi vii cu o pilda "moralizatoare".
Il studiam pe tatal meu. Vedeam ca, desi se spovedeste, ii este frica de Iad. Ma uitam la el cu admiratie. Toata viata a fost un om generos. A ajutat atat de multi oameni, incat nu intelegeam de ce s-ar teme de Iad, pentru ca Dumnezeu este Iubire, nu un Judecator incruntat, care vesnic te ameninta cu focul Iadului, cum fac astazi preotii care ii ameninta pe copii, la orele de religie. Acesta este Iadul, fratilor. Ne temem de Iad, dar traim in el. Ne plangem ca nu vine Dumnezeu sa ne scoata din Iad, dar nu facem nimic pentru aproapele nostru? De la tatal meu am invatat sa fiu generoasa. Eu nu pun doar informatie prin grupuri si forumuri. Scot si ultimul ban din buzunar, ca sa ajut un om aflat in impas, ca sa adopt, sterilizez si sa hranesc animalele abandonate. Si ele sunt ale lui Dumnezeu, chiar daca multi popi mint ca animalele nu au suflet. Ai vazut tu o pisica sa-si abandoneze puii in casa de copii? Si pisica nu pretinde ca este crestina. Si nici nu stie citate din Boca si din Biblie. Pentru ceea ce fac, nu pentru ceea ce spun, Dumnezeu m-a ajutat sa scap de orbire si nu ma tem sa spun ca multi popi sunt hoti. Voi, cei ce va stiti cu musca pe caciula, adica stiti ca nu faceti nimic, n-aveti decat sa va temeti. Dumnezeu nu-mi pune mana la gura si nu-mi spune sa tac si nici nu-mi sterge postarile. Voi o faceti.
Eu ma lupt de patru ani cu dusmanii acestei tari. M-au lovit energetic, mi-au facut si magie, au incercat sa ma opreasca sa vorbesc, sa spun ce am de spus.
Asa ca...Nu-mi da citate din Arsenie Boca. Eu il inteleg mai bine decat tine. A stiut ca nu-ti poate spune orice, pentru ca nu esti pregatit. Omul, atata timp cat se comporta ca o oaie in turma, are nevoie de un "baci". Bacii au cam murit, frate...Nu mai avem Modele. Tocmai de aceea eu l-am rugat pe Dumnezeu Tatal sa ma calauzeasca. Daca l-as fi avut langa mine pe parintele Mihail Jar, as fi mers la el, sa-l intreb ce este de facut, pentru ca toti vorbesc vorbe, dar nimeni nu face nimic in tara asta. Dar parintelul este departe de mine, iar eu plang de patru ani ca tara asta a fost tradata inclusiv de preoti. Se spune ca cei din varf ar fi masoni. Dumnezeu sa-i judece. Nu-mi pasa. Va fi o Judecata. Cred ca observati si voi ca se intampla multe pe pamant. Pamantul nu mai suporta fariseismul niciunei religii, nu doar a crestinismului. Pamantul nu ne mai suporta, pentru ca ucidem, jefuim, taiem padurile, otravim apele. Cand vei invata si tu sa plangi in timpul rugaciunii, ca mine, atunci sa stii ca este rugaciunea inimii si Dumnezeu te asculta. Pana atunci, mai bine treci si tu la treaba, ca multi copilasi plang prin tara asta. Stati toti pitulati prin forum si asteptati sa vina Dumnezeu sa va curete mizeriile raspandite peste tot? Ati ajuns atat de infumurati, incat credeti ca vi se cuvine ca insasi Maica Domnului sa vina sa va faca curat pe langa blocuri, prin paduri, pe ape? N-o sa vina nici Maica si nici Iisus. I-ati ucide cu pietre. Le-ati da citate din Arsenie Boca. I-ati privi de sus, infumurati ce sunteti voi! Copilasii plang in tara voastra, iar voi va dati rotunzi si crestini?

Cu asta, mi-am incheiat activitatea in acest forum. Sunteti la fel de farisei ca reikieistii. Am observat ca imi sunt sterse unele dintre comantarii. Rau ai facut ca mi le-ai sters, oricine ai fi tu, administator de grup. Eu stiu foarte bine ce spun, ca nu sunt oarba ca voi. Voi nu v-ati trezit si balmajiti prin somn vorbe din scripturi. Nu se Mantuie nimeni pana nu-si plateste Vamile. Sunteti in Purgatoriu. Unii sunt chiar in Iad. Daca doriti Mantuire, reparati-va greselile stiute si nestiute ajutandu-i pe altii. Cu banii in banci si la ciorap, Romania nu va deveni niciodata Gradina Maicii Domnului.
Va las cu bine...De ceaiuri si retete este plin netul. Lucratori ai Luminii nu avem. Cred ca va temeti toti ca vi se rup unghiutele, daca puneti mana sa faceti ceva in tara asta. Fiecare dintre noi culegem doar roadele faptelor noastre. Sa stii ca Dumnezeu nu te va lasa sa treci mai departe, dupa numarul de postari si cuvinte pe internet. Asta fac si satanistii...Am cunoscut pe unul care punea citate din Arsenie Boca, dar racola tineri din licee si le spala creierele, transformandu-i in sclavii lui. El este unul dintre cei cu care ma bat, de patru ani incoace, asa ca nu-mi veni cu fariseisme, citate din altii si pilde.

Mura Mica

Mesaje : 6
Data de inscriere : 14/12/2014

Sus In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Re: Biblia învață despre spovada făcută la preot

Mesaj  DanC Mar Dec 16, 2014 3:34 am

"Asa ca...Nu-mi da citate din Arsenie Boca. Eu il inteleg mai bine decat tine." -suferi de mandrie dar nu-ti dai seama,faci presupuneri fara sa stii cu cine vorbesti,judeci mereu ,90% din ce vorbesti sunt judecati asupra celor din jur ,desi spui ca nu.Daca citatele din Biblie nu reprezinta nimic pt tine,atunci chiar nu stiu ce sa mai zic.Citeste Biblia sa vezi ca una e animalul,alta e omul ,nu au nici o legatura puii de pisica cu copiii.Si daca te interesezi mai bine exista numeroase cazuri in care animalele isi parasesc puii ,refuza sa-i alapteze desi au lapte sau chiar ii devoreaza.Daca tu nu mergi la Biserica lasa pe altii sa mearga,oricum nu e obligatoriu pentru nimeni.

"Eu ma lupt de patru ani cu dusmanii acestei tari. M-au lovit energetic, mi-au facut si magie, au incercat sa ma opreasca sa vorbesc, sa spun ce am de spus.' - cine sunt?sau nu ajungem la inteligenta ta incat sa intelegem?da-ne 2 nume macar cine te-a vrajit.Nu e forumul meu asa ca nu ma mai bag peste tine ,eu respect catva reguli de bun simt si nu contrazic pe oricine numai sa ma aflu in treaba si ar trebui sa faci la fel.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Biblia învață despre spovada făcută la preot Empty Re: Biblia învață despre spovada făcută la preot

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum