Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

3 participanți

In jos

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi Empty Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

Mesaj  scarface Sam Iul 12, 2014 1:12 am

Multi cred ca remediile homeopatice sunt numai pozitive, ca nu au afecte secundare si ca nu pot face rau.
Insa nu este deloc asa.

Orice remediu homeopat poate face rau sau bine, adica poate produce simptome si poate elimina simptome, in functie
daca remediul este potrivit sau nu.

Singurul avantaj este ca el nu contine substante materiale care trebuie sa fie eliminate de corp, asa cum este la medicamentele chimice.

Dificultatea in homeopatie este alegerea remediului potrivit. In Romania sunt foarte putin medici homeopati buni si chiar si acestia
dau in multe cazuri remedii gresite, prea multe remedii deodata sau in dilutii nepotrivite. De regula prea inalte.

La copii sub 5 ani remediile peste CH30 sunt de regula deja prea inalte iar daca nu sunt date constitutional ci pt.
boli acute atunci sunt sigur prea inalte.

In general: boli recente nu necesita dilutii mai mari decat C30 iar boli cu cauza veche de multi ani.
Si remedii consitutionale pot necesita dilutii inalte, insa asta nu este deloc musai si asta cu atat mai putin la copii mici !

Sa dai C200 sau 1 M la bebelusi este in general o mare greseala, de care cei mai multi medici nici nu sunt constienti caci
dilutiile inalte au cucerit mintea homeopatilor in ideea ca dilutii mai inalte si-ar face efectul mai bine sau mai rapid.
Hahnemann a lucrat numai cu maximal C30 ! Moda cu dilutii inalte provine de la medici americani care nu au inteles dilutiile si moda
asta este acum raspandita.

Daca primiti remedii inalte de la medic gen CH200 sau 1M sau 10M la copii mici este bine sa le inlocuiti cu CH15 sau CH30.
Daca remediul este bun, atunci va actiona si asa. Daca remediul este gresit atunci efectele lui negative vor fi mai grave ca o dilutie joasa.

Din nefericire cei mai multi homeopati dau remedii din doze repetate in convingerea ca sunt sigur potrivite si asta inainte sa verifice daca sunt cu adevarat potrivite. Asta se vede deja dupa prima doua in decurs de 2 zile !
Caci un remediu gresit va afecta negativ psihicul si va suprima eventual simptome fizice.

Un remediu potrivit va ameliora psihicul si va agravea eventual anumite simptome fizice sau vor aparea noi simptome fizice atunci cand remediul a rezolvat un conflict care acum intra in faza de vindecare (pt. asta sutudiati Noua medicina germanica aici pe forum).

O mama mi-a scris azi ca a primit de la un medic homeopat Calcarea 1M in doze repetate si dupa ce copilul a luat o doza
este ca total schimbat in mod negativ, nu a dormit toata noaptea, etc. Remediul este in acest caz absolut gresit indiferent de dilutie.
Insa medicul a linistit mama ca ar fi doar o "descarcare emotionala".

Medicul asta nu a inteles inca homeopatia si nici nu stie ce efect au cu adevarat dilutiile si cand se aleg ele!

Un remediu potrivit nu agraveaza niciodata psichicul si nu schimba firea.

Insa ce este cu mult mai grav este ca medicul nici nu monitorizeaza efectul remediul dupa prima doza ci a spus din start sa ia de mai multe ori si de abia pe urma sa revina la consultatie.

Un medic homeopat bun nu da decat o singura doza de remediu si pe urma asteapta copilul la consultaie dupa 4-6 saptamani sa vada efectul.
Nu se dau doze repetate inalte din start !

Este clar ca daca remediul este gresit consultatia de abia dupa 4-6 saptamani inseamna pierdere de timp si eventual suferinta inutila.
In mod ideal mama trebuie sa comunice agravarea imedat medicului. Insa chiar daca o face medicii de obicei linistesc mama
cu afirmnatii "e doar agravare temporar" sau "descarcare emotionala" sau "mai asteptati inca 2 saptamani, isi revine si pe urma va fi bine"

Ce sa faca biata mama la astfel de afirmatii ale medicului ?
Mama trebuie sa se ia dupa ce simte ea, nu dupa ce spune medicul !
Caci efectul negativ al un remediu gresit se vede clar la psihic si copilul arata clar ca nu e bun remediul.
Cine se lasa amagit de afirmatiile medicilor inconstienti sau incompententi si nu asculta de inutitie si de ce arata
simptomul este singur vinovat. Caci nu medicul sufera.

Remediile gresite se pot antidota cu cofeina sau cu tinctura de campfora.
Sau cu remediul Coffea CH9 sau Camphora CH9 data de 2-3 ori la un interval de 30-60 de minute.

In general Camphora este antitotul la cele mai multe remedii, insa uneori poate sa trebuiasca Coffea in loc de Camphora.

Multi medici prescriu remedii complexe cu cate 7-9 remedii diferite in ele, ceea ce nu poate fi niciodata bun decat ca sa linisteasca mama ca "face ceva" sau dau scheme fixe cu multe remedii diferite ceea ce este tot asa de prost. Astfel de homeopati fac maimult rau decat bine si tot binele consta in linistirea pacientului sau a mamei ca "ia ceva naturist" sau "face ceva in loc sa nu faca nimic"

Deci atentie cu medicii homeopati, cu remediile homeopate si cu dilutiile.










scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi Empty Re: Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

Mesaj  delideli Dum Iul 13, 2014 1:02 pm

Cand mergeam la homeopat, ne facea schema ptr 2–3 luni, fara sa tinem legatura sa comunicam eventualele efecte negative sau pozitive si asa cum zici tu stateam si pierdeam atata vreme ca sa mergi peste 3 luni sa spui ca nu s-a intamplat nimic in perioada asta si atunci ori repeta o parte din schema ori mai scotea sau mai baga cate ceva. Si in zadar....pana te plictisesti de dat o caruta de bani aiurea si nu mai mergi. Si chiar am primit belladonna 1m pt comportamentul fetei....despre care tu sti, sa folosesc maxim de doua ori pe saptamana cand am nevoie, cand e ea mai nelinistita....doar de doua ori am folosit, pt ca am observat ca nu o linistea deloc, ba mi se parea uneori mai agitata(acum doi ani). Si ce ma enerva cel mai tare era faptul ca niciodata nu stiam pt ce e un anumit remediu, nu imi spunea, trebuia sa ajung acasa si sa rascolesc internetul si sa citesc ca sa imi fac in mare o idee. Sau daca intrebam.....pai dc tuseste, sau daca raceste sau dc se deranjeaza la stomac.......diverse.....din toate tuburile astea cam ce as putea sa ii dau?si raspunsul era....pai nu e nevoie sa ii dati nimic in afara schemei , ca nu o sa mai raceasca si nici nu o sa mai aibe nevoie de altceva. Si tot singura ma luptam cu internetul si cartile ca sa gasesc cate ceva. Pana am renuntat....

delideli

Mesaje : 74
Data de inscriere : 16/02/2014
Varsta : 39

Sus In jos

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi Empty Re: Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

Mesaj  scarface Dum Iul 13, 2014 1:14 pm

daca invatati Noua medicina germana sunteti mai buni ca 99,999% din medicii homeopati
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi Empty Re: Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

Mesaj  ileana radu Lun Iul 14, 2014 9:27 am

Buna ! Am urmarit si eu cateva clipuri despre noua medicina germana, in special pe d-na doctor Crina Veres. As dori sa te intreb daca la baza acestei medicine sta ETF-ul, eu asta am dedus din filmuletele vizionate si nu prea sunt lamurita .
ileana radu
ileana radu

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2014
Varsta : 51

http://ileanar.wordpress.com/

Sus In jos

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi Empty Re: Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

Mesaj  scarface Lun Iul 14, 2014 12:32 pm

nu au nimic una cu alta. EFT este doar o metoda separata de terapie, pe cand NMG este o stiinta medicala.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi Empty Re: Homeopatia si pericolele ei necunoscute de cei mai multi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum