Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

4 participanți

In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  scarface Mier Iul 02, 2014 12:11 pm

Remediu pt. fainare, o ciuperca alba

Fainarea ataca strugurii si multe alte plante

Kalium muriaticum CH3 sau CH5 sau D6 - se pun cateva granule intr-o galeata sau stropitiare cu apa si cu apa asta se stropeste planta cu un spray si se pune dina apa si la radacina. Se da de mai multe ori.

Remediul se poate face in apa programata cu eticheta.

Si remediile de mai jos se pot face la fel

Aphidius CH5 sau D6 - remediu pt. purici de plante

Belladonna CH5 sau D6 toate bolile in care rugineste frunzele (culoarea ruginei)

Calendula CH6 sau D6 - rani la frunze

Camphora CH5 sau D6 - remediu contra la furnici, molii, viermi

Chrysopa carnea CH5 sau D6 - remediu pt. purici si alti paraziti

Coccinella CH5 sau D6 - remediu pt. musculite albe, acarieni, omizi, purici

Helix tosta CH5 sau D6 - remediu contra la melci

Kalium muriaticum CH5 sau D6 - remediu contra la fainare

Ocimum basilicum CH5 sau D6 - ajuta la rosii sa creasca mai bine

Satureia hortensis CH5 sau D6 - ajuta la fasole sa creacsa mai bine

Silicea CH5 sau D6 - mareste puterea la plante micute si slabe sau bolnave, care nu au putere sa creasca, sa incolteasca

Syrphina larva CH5 sau D6 bun la purici, paducchi, gandaci de cartofi, molii, viermi, omizi, gandaci de tot felul

Testati si raportati efectele !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Re: Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  corix Mier Iul 02, 2014 11:41 pm

Buna,
Chiar aveam nevoie de asemenea informatii!
Suntem invadati de urechelnite si melci, sunt peste tot in gradina, urechelnitele au intrat si in casa, casa fiind din lemn, nelocuita. Voi incerca "Syrphina larva".

Te rog Scarface, crezi ca "Syrphina larva" merge si pentru urechelnite? Dar pentru melci?

"Syrphina larva CH5 sau D6 bun la purici, paducchi, gandaci de cartofi, molii, viermi, omizi, gandaci de tot felul."

Multumesc frumos pentru tot ce faci pentru noi!
Viata noastra e sanatoasa si frumoasa cu tine alaturi, Inger pazitor!  sunny 

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Re: Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  scarface Joi Iul 03, 2014 12:12 am

Pai pt. melci scrie mai sus ce remediu este. Nu am testat personal nici un remediu insa sunt remedii testate de altii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Re: Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  aniela37 Lun Iul 07, 2014 5:52 am

Multumim, chiar avem nevoie de asa informatii! Eu am incercat Camphora pt. furnici si paduchi la gaini. Furnicile au disparut iar paduchii au mai ramas si cred ca trebuie sa mai repet.
La rosii am incercat Phytophthora infestans cateva zile la rand dar nu a functionat, a trebuit sa apelez la pesticide!

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Re: Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  scarface Lun Iul 07, 2014 6:00 am

A combate ceva nu mereu. Corect ar fie de eliminat slabiciunea care a dus la paraziti caci parazitii apar numai la plantele bolnave !
Deci a intari plantele este mai intelept decat a combate microbi si paraziti, chiar si cu remedii homeopatice.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty remediu pix hartie !

Mesaj  chiriac87 Mar Iul 07, 2015 6:42 am

Poate fi facut remediul si cu pix si hartie dupa care turnat in bidoane mai mari cu apa cu care irig plantele?

chiriac87

Mesaje : 3
Data de inscriere : 08/02/2015

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Re: Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  scarface Mar Iul 07, 2015 3:54 pm

da, sau se programeaza direct in bidon Smile
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante Empty Re: Remedii homeopatice pt. plante, paraziti la plante, boli de plante

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum