Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Virsta biologica si metabolica

In jos

Virsta biologica si metabolica Empty Virsta biologica si metabolica

Mesaj  ginela Joi Mar 06, 2014 2:24 am

In toamna anului trecut am fost invitata de o cunostinta la o degustare de produse, niste bauturi preparate din niste prafuri combinate cu apa sau lapte, fiecare bautura (vreo sase) avea o alta aroma sa iti alegi care iti place. Bautura avea drept scop inlocuirea unei mese, am gustat din toate, nici una nu mi-a placut la gust, era ceva fad, neatragator si niste batoane facute din fel de fel de seminte care inlocuiau dulciurile periculoase de pe piata.  Preturi exorbitante !
Ca si cadou pentru ca am acceptat sa vin la prezentare mi s-a oferit o consultatie gratuita ( altfel te costa 250 Ron) pentru depistarea unor dereglari in organism, si-ti ofereau un tratament cu multe produse naturale contra cost bineinteles, stiam de cind am plecat de acasa scopul acestei invitatii
( sa cumperi produsele lor) dar, m-am dus de curiozitate.
Cu un cintar special si un aparat asemanator unui volan cu doua coarne pe care-l tineai in miini cu bratele intinse in fata mi s-au masurat greutatea corporala, grasime corporala, grasime viscerala, masa musculara, masa osoasa, nivel hidratare. Din masuratorile astea mi s-a stabilit IMC (indicele de masa corporala), cantitatea zilnica de proteine pe care trebuie respectata, consumul zilnic de calorii pe care trebuie sa-l consum si virsta metabolica. Ah, eu una le-am dat peste cap "socotelile" de la bun inceput le-am atras atentia ca, eu m-am cintarit inainte sa plec de acasa si am 60 Kg. iar cintarul dvs. arata 62.7  Evil or Very Mad  La sfirsit, am primit felicitari, virsta mea metabolica a fost cu 14 ani mai putin decit cea biologica, IMC a fost 25,1 in concordanta cu greutatea stabilita pe cintarul lor. N-au prea avut ce produse sa-mi recomande, singura recomandare a fost sa beau apa mai multa si sa fac mai multa miscare pentru marirea masei musculare. Voi ati facut vreodata testul asta ?

Scuze daca am deschis subiectul unde nu trebuie !

ginela

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/03/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum