Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

voma la copil de 3 ani si 2 luni

2 participanți

In jos

voma la copil de 3 ani si 2 luni Empty voma la copil de 3 ani si 2 luni

Mesaj  alenalen Mier Oct 09, 2013 11:15 pm

buna ziua,

marti noaptea copilul meu de 3 ani si 2 luni a vomitat de 3 ori (dimineata a mancat terciul de ovaz, la pranz mancare de dovlecel si seara a mancat hrisca cu legume ) la ora 8.ieri a facut si diaree care i-a trecut cu ceai de menta, orez brun fiert (a mancat 2- 3 linguri), si i-am mai dat eu de la mine putere Podophyllum 9 CH.Ieri nu a mancat decat terciul de ovaz (in care ii pun seminte de floarea soarelui, dovleac, susan si cativa samburi de migdale toate rasnite) de dimineata, cateva linguri de orez brun la pranz si o banana.aseara l-am rugat sa manance...a refuzat mancarea...i-am dat o banana a luat de 2 ori din ea si a vomitat iar.azi noapte nu a mai vomitat si scaun nu a avut inca de ieri dupa amiaza.
de aproape un an decand am intrat prima data pe acest site stilul nostru de viata s-a schimbat in sensul ca nu mai mancam lactate decat de max doua ori pe sapt (cas de vaca), carne ori de cate ori simtim nevoia(o data pe sapt sau la 2 sapt),numai cereale integrale (ovaz, grau spelta, orez brun, mei, hrisca),legume si fructe.imi mai cere ciocolata si ii dau dar rar si foarte putina alte dulciuri cumparate nu consuma(prefer sa-i fac eu acasa).
de dimineata mi-a zis ca-i e foame si ca vrea cereale (adica terciul de ovaz).
in cazul in care vomita iarasi ce sa-i dau?

o zi buna!

alenalen

Mesaje : 4
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 42
Localizare : ramnicu valcea

Sus In jos

voma la copil de 3 ani si 2 luni Empty Re: voma la copil de 3 ani si 2 luni

Mesaj  scarface Joi Oct 10, 2013 12:12 am

Cauza vomei este de mai mute feluri

- a mancat prea mult sau ceva indigerabil
- a mancat ceva toxic
- nu i-a placut ceva, il supara o situatie si de aia vomita... deci aici cauza e emotionala
- boli infectioase, microbi in stomac sau pe acolo pe undeva

Voma in general este un mecanism foarte important de detoxifiere si este foarte
periculos daca este oprita prosteste, ca si febra.

daca e ceva emotional trebuie dat un remediu pt. cauza respectiva...
daca este un nerv iritat remediul poate fi Ipecacuanha (CH9-30)
daca este de la ceva toxic nu trebuie dat ceva contra la voma ci ceva care
sa ajuta copilul sa digere sau sa scoata afara prin voma sau diaree.

Trebuie vazut si ce a manacat copilul. In carne, peste etc, des sunt microbi.

Copilul tau a avut intai diaree, deci e clar ca a mancta ceva gresit.

La toxifectii alimentare un remediu des folosit este Arsenicum album si des este voma si  diaree.

Podophyllum usuca un exces de umiditate, cand sunt diaree apoase de exemplu care nu se termina.

Insa in cazul tau simptomele cam arata toxifectie alimentara...iar diaree initiala nu era de oprit cu Podophyllum ci era diaree
de detoxifiere.

Deci trebuie ajutat corpul sa scoata toxinele si nu de oprit diareaa si voma, in caz ca este intradevar de la asa ceva.
Artemisia vulgaris CH5-7 sau Arsenicum album CH7-9 si ceai de salvie (care curata) sunt remediile cel mai indicate la cauza asta.
Si rabdare si dieta, nu trebuie sa-i mai dai mult de mancare acum.

Daca este insa ceva emotional trebuie vazut de la ce este.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Oct 10, 2013 3:35 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

voma la copil de 3 ani si 2 luni Empty VOMA LA COPIL DE 3 ANI SI 2 LUNI

Mesaj  alenalen Joi Oct 10, 2013 2:50 am

Va multumesc pentru raspuns,

Dupa cum am scris in primul mesaj mai intai a vomitat si pe urma a facut diaree.
Carne nu a mancat sapt asta...se poate sa fi mancat prea mult Marti seara.
Anul asta a inceput gradinita...asta poate fi cauza emotionala...a plans in prima saptamana , dupa 3 zile a facut laringita si l-am tinut acasa o saptamana si ceva...luni l-am dus iarasi dar nu a fost foarte incantat (dupa ce l-am luat luni mi-a zis ca am plecat de langa el...i-am explicat ca o sa ma duc de fiecare data sa-l iau, ca il duc acolo sa se joace cu copiii, ca-l iubesc mult si ca nu l-as parasi niciodata)
O sa-i dau ce mi-ati spus si o sa revin cu evolutia.

O zi buna!

alenalen

Mesaje : 4
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 42
Localizare : ramnicu valcea

Sus In jos

voma la copil de 3 ani si 2 luni Empty Re: voma la copil de 3 ani si 2 luni

Mesaj  scarface Joi Oct 10, 2013 3:33 am

Da, este clar de la gradinita atunci. Pt. astfel de copii (majoritatea !) gradinta este perceputa ca un abandon al mamei.
Copilul se simte abandonat de mama si atunci face tot felul de boli ca sa stea cat mai mulu cu mama.
Copilul nu poate intelege rostul gradinitei si nici nu este ceva natural si normal ca mamele sa-si abandoneze copiii ca sa mearga la serviciu. Asa ceva nu face nici un animal si nici un alt popor natural.

Cea mai buna solutie este sa-l luati inapoi acasa si sa amanati gradinita.

O alta solutie buna nu prea exista si treaba depinde mult si de educatori si ceilalti copii.
Altfel copilul va face o boala dupa alta si il veti mai si umple de medicamente probabil in mod cu totul inutil.

"remediul floral Walnut, Mimulus, Larch" dat catave zile de 2 ori  poate  ajuta la adaptare, daca nu exista alta solutie decat gradinita

Insa copii acestia sunt traumatizati emotional si ii poate afecta toata viata.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Oct 10, 2013 4:53 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

voma la copil de 3 ani si 2 luni Empty Re: voma la copil de 3 ani si 2 luni

Mesaj  alenalen Joi Oct 10, 2013 3:51 am

L-am dus crezand ca o sa-i placa (e destul de sociabil), e la gradinita cu program scurt.O sa incerc cu remediul recomandat si daca nu se acomodeaza nu o sa-l mai duc.

Va multumesc inca o data!

alenalen

Mesaje : 4
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 42
Localizare : ramnicu valcea

Sus In jos

voma la copil de 3 ani si 2 luni Empty Re: voma la copil de 3 ani si 2 luni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum