Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Negi in talpa

3 participanți

In jos

Negi in talpa Empty Negi in talpa

Mesaj  danic Mar Sept 17, 2013 11:28 pm

Buna ziua,
de curand am constatat ca baiatului meu i-au aparut pe ambele talpi niste negi, cam 2-4 pe fiecare talpa Sad. Unii sunt situati in spatele degetelor sau chiar pe ele, mai are unul in calcai... nu il deranjeaza insa normal nu e!
Am citit ca asta ar fi o infectie virala (virusul papiloma) si se poate lua usor de la piscine, vestiare...el a fost cu scoala intr-o excursie si nu stiu ce conditii au avut acolo ca n uam vazut cu ochii mei, apoi vara a fost la fotbal si a transpirat mult la picioare, de cateva ori a fost si la piscina... insa am senzatia ca acum au devenit mai proeminenti, ca nu mi-au sarit asa in ochi pina recent.
Am inceput sa ii dau cu tinctura de rostopasca si apoi crema de rostopasca, insa nu vad nici o modificare, probabil trebuie rabdare...

As dori sa stiu daca exista vreun remediu specific pt negi, din punct de vedere homeopatic ?

Multumesc mult!

danic

Mesaje : 51
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Negi in talpa Empty Re: Negi in talpa

Mesaj  scarface Mar Sept 17, 2013 11:53 pm

Exista multe remedii pt. negi. Insa ce este caracteristic la acesti negi este ca sunt in talpa.
La negi tari in talpa care dor remediu este Antimonium crudum.
Acum daca ne gandim logic in talpa orice neg devine tare si doare candva din cauze presiunii constante.
Eu zic ca remediul asta ar merge teoretic la negi in talpa.
Oamenii Ant-c sunt romantici, melancolici, mai introvertiti, cu ceva tendinta la ingrasat din cauza la lipsa de foc si mai multa "apa".
Daca se potriveste si la felul omului, cu atat mai mult se potriveste.

Dilutii CH9-CH15 sunt suficiente. Intervalul e greu de zis, daca e mai mica mai des, daca e mai inalta mai rar. CH9 o doza la 1-2 zile de exemplu.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Negi in talpa Empty Re: Negi in talpa

Mesaj  danic Mier Sept 18, 2013 12:51 am

Multumesc Scarface pt raspuns!
Baiatul nu are deloc tendinta de ingrasare, e lungan dar normal ca si fizic.
Deci merge si la copil Antimonium? Citisem parca undeva despre Thuja ca ar fi buna? ce zici?


danic

Mesaje : 51
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Negi in talpa Empty Re: Negi in talpa

Mesaj  scarface Mier Sept 18, 2013 3:07 am

Ti-am zis ca sunt multe remedii pt. negi. Thuya e un remediu periculos dat gresit si nu are negi in talpa.
Deci...

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Negi in talpa Empty Rostopasca

Mesaj  sunflower Vin Sept 20, 2013 7:11 am

Am folosit tamponarea locului cu seva de rostopasca proaspat culeasa. Se rupe tulpina si curge o seva portocalie, cu aceea se da local. Mi-a trecut dupa 3-4 tamponari si nu a mai aparut niciodata.
sunflower
sunflower

Mesaje : 31
Data de inscriere : 13/09/2013

Sus In jos

Negi in talpa Empty Re: Negi in talpa

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum