Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lenea

4 participanți

In jos

Lenea Empty Lenea

Mesaj  DanC Joi Sept 12, 2013 1:43 am


Majoritatea persoanelor pe care le cunosc au tendinta la lene ,ca sa zic asa:in weekend puturosesc ca ursii la hibernare,concedii all inclusive unde doar mananca si beau ca purceii,nu ies la plimbare,iesirea in natura consta datul jos din masina 1-2 poze si repede inapoi in masina,etc...
Este o boala ,mostenire,indusa de comportament,mediul social ..?Ce ziceti?




http://cuvantulziditor.blogspot.ro/2010/08/lenea-ca-pacat.html
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  lioara Joi Sept 12, 2013 3:22 am

Ce sa zicem?
De ce furnica e harnica,iar greierele doar canta? Sunt convinsa ca tot timpul au fost si de un fel si de altul,nu doar acum.Personal
am in jurul meu oameni activi,pentru ca si eu sunt la fel.Altfel nu ne-am potrivi.Nu plec la munte cu cineva care doar bea si
mananca.Merg cu cine stiu ca poate tine pasul cu mine.Asta,referitor la cei din jur.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  miliana Joi Sept 12, 2013 5:16 am

Eu zic ca lenea e pacat...atata vreme cat e o lene de puturos...fara cauze ascunse...medicale...
Tocmai azi am cautat pe net informatii despre simptome si tratament in cazul suprarenalelor obosite si lipsa de putere fizica (se zice ca bolnavul simte sa se aseze de pe un scaun pe altul), ma gandesc ca ar putea fi vazuta de ceilalti ca o lene...tot legat de aceasta problema poate sa apara si mancatul in exces...
Ori totul pare logic...viata in conditii de stres a adus aceasta boala a secolului nostru...si incet, incet, ne transformam in ,,lenesi" si burtosi...

miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  DanC Joi Sept 12, 2013 6:56 am

Stresul este foarte gresit perceput de toata lumea.Toate se pun in carca stresului dar nu e chiar asa.Mie mi-a deschis ochii taica-meo care intr-o zi mi -a spus ca daca si asta e stres din ziua de azi,atunci noi am fi murit in cateva zile pe vremea lui.Oamenii erau incomparabil mai stresati ca acum,mergeau la lucru la grof pt 2 kg de faina,au stat in padure(mi-a si aratat unde)cateva luni toate familiile din sat pana cand au trecut nemtii ,nu aveau haine si multe altele.Ce sa zic de cei de pe front si ar mai fi de spus ca nu incap aici....Si atunci lumea era stresata,stresul modern este o inventie,stresul exista dintotdeauna.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  miliana Joi Sept 12, 2013 8:00 am

Poate ca nu e suficient sa comparam factorii de stres si trebuie sa mai tinem cont si de nivelul de sanatate al receptorilor...

Eu cred ca totusi mai stresant este azi... mereu trebuie sa te acomodezi la gradinita, la scoala, la servici...poate nu degeaba sunt indicate adaptogenele ca tratament in afectiunile cauzate de stres...
Traim in acest trafic infernal, cu celulare, bombardati cu zeci de mii de informatii, vizual, auditiv, senzorial...care ne mentin in ritm alert
Suntem agresati energetic de tot felul de aparataje de care suntem inconjurati in permanenta si care slabesc bariera noastra de protectie si echilibrul centrilor energetici
Atentia ne e divizata permanent in multe locuri: tv, mediu exterior, muzica din casti, internet, multimea de factori de risc...facem tot posibilul sa fim mereu conectati pt a putea fi competitivi...
Presiunea pentru a performa bine la scoala, la servici, chiar si in familie unde adeseori lipseste armonia.
Presiunea grupului este uriasa...de copii suntem obligati sa tinem pasul cu muzica, cu informatia, cu trendurile, cu moda, cu ceilalti, altfel nu suntem considerati cool si suntem respinsi.
Si apoi mai este regimul alimentar (dezastruos), dar cel mai puternic suntem stresati de sursele alimentare si apa pline de toxine

Sanatatea fizica si metala, predispozitia genetica ("mostenirea" care cred eu ca se altereaza cu timpul), experientele din trecut, sustinerea sociala...toate astea determina care stimuli externi vor fi interpretati de catre organism drept agenti stresori intr-un anume moment al vietii noastre. Pentru ca in aceleasi conditii de stres, o persoana sanatoasa, echilibrata, provenita dintr-o familie armonioasa si fara probleme de sanatate, care traieste o viata linistita, se hraneste rational si are relatii normale cu cei din jur, cred ca va raspunde mult mai bine decat una bolnava si dezechilibrata...ori dupa parerea mea, conditiile noastre de trai azi, sunt mult mai proaste





miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  scarface Joi Sept 12, 2013 8:13 am

Tatal tau are dreptate insa si ceilalti au.

Caci nu conteaza factorul ci doar perceptia lui subiectiva.

Daca ii furi banii unui bogat nu face infarct, insa daca ii furi
banii unuia care a muncit 20 de ani sa-i adune acela poate muri pe
loc.

Daca injuri un om simplu si modest pe strada nu-i va pasa deloc, insa daca injuri unul arogant si orgolios te va lua la bataie.

Insa exista diverse calitati de stres. Pe vremuri munca era alt altfel perceputa iar sufletele oamenilor erau mult mai puternice si in plus oamenii mult mai modesti si cu asteptari mai mici. Azi deja daca nu ai bani sa iti iei iPhone te stresezi.

Nu exista TV, radio, galagie cat exista acum. Nici atatea cafea ,cola, red bull si stimulanti care distrug nervii.

Puterea sufletului si a nervilor este cea care face fata la stimuli externi. Cand acestea sunt slabe si o discutie te poate stresa.

Deci daca comparam un elefant care cara 2 tone pe spate caci poate cu un cal slab pe care si 50 de kg il doboara, nu este o comparatie corecta. Caci oameni de acum 50 de ani alta putere si nervi aveau. Copii de azi se nasc deja bolnavi din burta mamelor, ies cu cezariene, beau lapte praf, vitamina D, vaccinuri, mancare denaturat, lipsa de oxigen, miscare, bombardament informational, nervi slabiti, educatie slaba... ce elefant sa iasa dintr-un asemenea om ? Iese o gloaba slaba care nu poate cara decat un pic pe spate.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  DanC Joi Sept 12, 2013 8:45 am

Imi pare rau ca nu aveti ocazia sa-l vedeti pe taica-meo cum vorbeste de "stresatii" din ziua de azi,mai ales cand vede la TV cum arata elevii de la scoala(imbracaminte,tigara,etnobotanice) etc v-ati imprastia de ras;are un stil aparte,rade lumea la povestile lui ceva mai rar,e mereu centrul atentiei dar nu vorbeste bazaconii.Ma rog,fiecare cu ale lui,dar de aia suntem oameni sa ne mai impartim experientele si parerile.

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  miliana Joi Sept 12, 2013 9:50 am

Danc,
Asta cred ca trebuie sa facem...sa ne schimbam atitudinea fata de stres...sa ne amuzam, cum face tatal tau...sa ne retragem cu un pas in spate din tot iuresul asta...sa avem grija cum ne educam copii in acest sens...
Asta cred ca ar fi o portita de scapare pentru noi...

miliana

Mesaje : 35
Data de inscriere : 24/08/2013

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  scarface Joi Sept 12, 2013 1:49 pm

Dane, filmeaza-l si pune video-ul pe youtube sa radem si noi :-)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  DanC Vin Sept 13, 2013 3:21 am

Poate la iarna ,ca acum e la gradina de dimineata pana seara (gradina aranjata a la Arsenicum album) si Duminica la vanatoare Wink 
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  DanC Vin Sept 13, 2013 3:33 am

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Lenea Empty Re: Lenea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum