Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sanatatea din alimente

3 participanți

In jos

Sanatatea din alimente Empty Sanatatea din alimente

Mesaj  corix Vin Aug 23, 2013 12:32 am


http://www.gustos.ro/articole/sa-mancam-sanatos/6-probleme-de-sanatate-pe-care-le-poti-trata-cu-ajutorul-alimentelor.html?utm_source=Gustos&utm_medium=email&utm_campaign=22+Aug+2013+Weekly+Newsletter

"De fiecare data cand ne doare ceva, suntem tentati sa dam fuga la farmacie sau la sertarul cu medicamente. Ce-ar fi daca v-am spune ca leacurile celor mai frecvente afectiuni se afla chiar in frigiderele sau in camarile voastre?

Dureri musculare – Ulei de masline extra-virgin
Uleiul de masline contine o substanta, numita oleocanthal, care grabeste vindecarea tesuturilor si ajuta la ameliorarea durerilor musculare. Studiile recente au demonstrat ca trei lingurite de ulei de masline consumate intr-o zi au un efect antiinflamator echivalent cu 10% din efectul unei doze de ibuprofen.

Dureri de cap – Pepene
Acest fruct foarte bogat in apa iti va oferi nutrientii de care ai nevoie pentru a scapa de durerile de cap. De asemenea, pepenele iti va ajuta organismul sa ramana hidratat in permanenta si iti va da un plus de energie!

Insomnie – Suc de cirese
Sucul de cirese contine melatonina, un compus care ne ajuta sa adormim mai repede si sa avem parte de o odihna mai placuta. Potrivit unui studiu realizat de cercetatorii britanici, oamenii care au baut in fiecare zi cate un pahar de suc de cirese au dormit mult mai bine decat cei care nu au baut sucul.

Rani, lovituri, zgarieturi – Ananas
Ananasul nu numai ca este foarte gustos, dar contine si substante care accelereaza refacerea celulelor de la nivelul pielii. Te-ai ales cu o rana deschisa? Mananca o cana cu bucati de ananas si bea multa apa pentru a grabi vindecarea!

Balonare – Ceai de musetel
Poate ca ai mancat prea mult cu o zi in urma si acum te-ai ales cu o senzatie de balonare de care nu mai poti scapa. Nu te repezi la sertarul cu medicamente. Incearca un leac “babesc”. Bea trei cani de ceai de musetel si vei uita de aceasta problema in cel mai scurt timp!

Raceala de vara – Supa de rosii cu ceapa si usturoi
Ai racit exact intr-o zi caniculara? Nu-i nicio problema! Fugi in bucatarie si prepara-ti o supa usoara cu rosii, ceapa si usturoi. Toate cele trei alimente te ajuta sa lupti impotriva racelii si sa scapi repede de ea! Nu uita! Poti savura supa chiar si rece."


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Sanatatea din alimente Empty Re: Sanatatea din alimente

Mesaj  scarface Vin Aug 23, 2013 12:48 am

Varianta homeopata:


Dureri musculare – de la febra musculata Arnica CH7-30.  Care insotesc o gripa  : Rhus toxicodendron CH15-30

Dureri de cap – care pulseaza  Belladonna CH9-30, de natura nevralgica: Ipomoea indica CH9-30;  se fixeaza in ochiul stang: Spigelia CH15-30

Insomnie – Seminte de mac.  Din cauza la prea multe ganduri:  remediu floral Bach  White chestnut

Rani sangerande cand improsca sange: Conium CH15, 30
Hematoame dupa  lovituri : Arnica CH7-30
Intepaturi adanci care nu sangereaza: Hypericum CH7-30
Zgarieturi –  Calendula CH7-30
Strivirea unghiei: Conium CH15-30 si Hypericum CH15-30
Zguduirea creierului dupa accident de masina: Arnica si Hypericum CH15-30

Balonare – cu gaze Carbo vegetabilis. Ca urmare a unei indigestii cu senzatia de greutate in stomac: Pulsatilla

Raceala de vara – dupa stat mai mult in apa sau din cauza la costum e baie ud sau de la aer conditionat: Dulcamara CH9-30
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sanatatea din alimente Empty Re: Sanatatea din alimente

Mesaj  corix Vin Aug 23, 2013 1:42 am

Multumesc!
Mult mai rapida si eficienta varianta noastra homeopata! Wink 

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Sanatatea din alimente Empty Re: Sanatatea din alimente

Mesaj  NTgrint Vin Aug 23, 2013 2:11 am

La unele postari imi vine sa dau "LIKE". flower 

Multumesc Domnului ca v-am descoperit!

NTgrint

Mesaje : 49
Data de inscriere : 08/07/2013

Sus In jos

Sanatatea din alimente Empty Re: Sanatatea din alimente

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum