Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vitamina D

5 participanți

In jos

Vitamina D Empty Vitamina D

Mesaj  danic Vin Mai 17, 2013 11:55 pm

Buna din nou,

tot aud in ultimii ani ca tot mai multi oameni sunt depistati in urma analizelor de sange cu lipsa de vit D. Medicii internisti recomanda apoi desigur, administrarea de vit D sub diferite forme, pt a regla nivelul ei in sange.
Sotul meu are deficit de vit D destul de pronuntat. Ma intreb daca asta nu are legatura cu faptul ca ne-am mutat de vreo 5 ani din Ro intr-o tara unde vremea nu e asa insorita si calda cum era organismul nostru obisnuit, lucrewaza mult in birou deci corpul nu prea e batut de soare decat in weekend si pe inserat.
Exista vreo modalitate de a restabili nivelul normal de vit D fara a ingurgita produse chimice?? (inteleg ca vit D e f importanta in eficacitatea sistemului imunitar si ca un deficit ar pune organismul cumva in pericol fata de boli mai serioase).

Multumesc pt sugestii!!

danic

Mesaje : 51
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  DanC Sam Mai 18, 2013 1:01 am

"Sotul meu are deficit de vit D destul de pronuntat"- de ce a mers de fapt la medic ca sigur nu a intuit el ca nu are vit D si de aceea a mers.?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  scarface Sam Mai 18, 2013 11:11 am

Astfel de analize trebuie ignorate. Tot ei au inventat povestea, tot ei au pus limitele, etc.
Deci o lipsa nu exista. Este o inventie. Cum vrei sa tratezi o minciuna ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  danic Sam Mai 18, 2013 9:59 pm

Danc a scris:"Sotul meu are deficit de vit D destul de pronuntat"- de ce a mers de fapt la medic ca sigur nu a intuit el ca nu are vit D si de aceea a mers.?

Nu a mers la medic din cauza vreunei afectiuni, slava Domnului! Ci doar pt analizele anuale.... dupa ce prima data a primit picaturi cu Vit D de la medic si la pisalogeala mea nu le-a luat, a venit vara, am fost mai mult la soare si a mai crescut nivelul vit D, in toamna si-a refacut analiza si iesise tot sub limite dar putin.

danic

Mesaje : 51
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  danic Sam Mai 18, 2013 10:10 pm

scarface a scris:Astfel de analize trebuie ignorate. Tot ei au inventat povestea, tot ei au pus limitele, etc.
Deci o lipsa nu exista. Este o inventie. Cum vrei sa tratezi o minciuna ?

Ca si in cazul colesterolului, deeodata multi, multi oameni TREBUIE sa ia pastile, altfel e de rau...deh, "descoperirile revolutionare ale cercetatorilor" Rolling Eyes

danic

Mesaje : 51
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  scarface Sam Mai 18, 2013 10:42 pm

"Vitamina D" este doar un hormon produs de corp si nivelul lui este influentat de soare. Cande soare e mai mare, cand e mai putin soare e mai mic. La fel si hormonii sexuali, cand exista excitatie nivelul lor este mai mare...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vitamina D Empty vit D

Mesaj  stelutademare Dum Mai 19, 2013 3:17 am

In UK, se fac retete pe banda pentru "lipsa de vit.D" si se dau pentru 6 luni!! Cand mi-a prescris doctorul meu reteta pt. asta, am pus-o direct la cos..!
stelutademare
stelutademare

Mesaje : 67
Data de inscriere : 02/01/2010
Varsta : 52
Localizare : Birmngham-England

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  scarface Dum Mai 19, 2013 5:29 am

Fiind un hormon care stimuleaza cresterea, probabil ca "baietii" au descoperit ca stimuleaza si cresterea tumorilor sau la altceva rau, si s-au hotarat sa-i faca reclama, caci se gasesc destui sa-i creada orbeste. Deja cuvantul "vitamina" face minuni. Caci de vreo 1-2 ani incoace vitamina D ar fi buna la toate daca e sa ne luam dupa aceasta propaganda minicinoasa.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  Emme Dum Feb 17, 2019 3:00 am

Am fost diagnosticata cu osteoporoza la coloana si mi s-au prescris bifosfonati (bonviva , acid ribandronic )Am luat 8 luni apoi , dupa ce m-am documentat si am vazut cat e de nociv , nu am vrut sa-l mai iau Ca alternativa , medicul de familie mi-a prescris alpha d3 pe care il iau cam de 3 ani Acum , citind despre acest hormon , cred ca nu o sa mai iau Ma voi expune la soare 10 min asa cum am citit si voi face metoda cu apa si paharul pentru ca ( calcarea phosphorica C7 ) sau cu gandul
Doamne-ajuta !...

Emme

Mesaje : 1
Data de inscriere : 08/01/2019

Sus In jos

Vitamina D Empty Re: Vitamina D

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum