Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lumea de Apoi - primit prin cuvant launtric de Franz Schumi

In jos

Lumea de Apoi - primit prin cuvant launtric de Franz Schumi Empty Lumea de Apoi - primit prin cuvant launtric de Franz Schumi

Mesaj  scarface Joi Mai 16, 2013 5:30 am

Lumea de Apoi

Zitat din Franz Schumi primit prin cuvant launtric de la Iisus Hristos. Tradus de Scarface.

Franz Schumi (1848 ‒ 1915), a trait in Graz dupa care s-a mutat la Zürich si a primit prin cuvant launtric
multe scrieri de la Iisus.

1. Tributul pacatului este moartea caci daca Adam si Eva nu ar fi pacatuit, atunci toti ati fi trecut ca si Henoch si Ilie in lumea de apoi cu trupurile spiritualizate fara procesul mortii. Boala este tributul incalcarii ordinii de trai data de Mine lui
Moise.

2. Bolile de azi isi au originea in mancatul de carne, grasime si sange, in consumul exagerat de cafea, bauturi alcoolice, tutun si tot felul de delicatese, ceaiuri. In plus in preacurvie, lacamie, manie, furie si cearta, griji si dureri sufletesti, in suprasolicitari fizice si spirituale si tot felul de destrabalari. In urma acestora pana si copii mici nevinovati sufera de boli primejdioase si de o moarte dureroasa. Acestea sunt fenomene zilnice in lumea copiilor, caci bolilor parintilor se transmit la copii si acestia au fost formati insasi din sange bolnav !

3 Des Dumnezeu cheama prin boala un pacatos la
schimbare si cainta pentru pacatele facute. La urma vine moartea pentru voi toti si voi trebuie sa va despartiti de lumea plina de iluzii inselatoare. Caci nu lumea materiala ci cea spirituala este cea de durata, vesnica!

4. Daca omul a trait dupa placul lui Dumnezeu, sufletul acestuia se desprinde dupa moarte bucuros fiind eliberat de trupul greoi din carne. Trecerea unui suflet credincios este numai o adormire urmate de o trezire sanatoasa, bucuroasa si proaspata in lumea duhurilor.

5. Trupul spiritual al sufletului este construit la fel ca si cel trupesc, asta vedeti doar in vise! Inclinatiile pe care le are omul pe pamant sunt pastrate de catre suflet si luate si in lumea duhurilor. Ajuns acolo sufletul vrea sa traiasca mai departe conform inclinatiilor si asta ii este ingaduit, caci Eu i-i-am dat omului libertata spirituala completa si nimeni nu sileste un nou sosit in lumea duhurilor la ceva, nici prin legi bisericesti sau de stat, sa se supuna unei anumite ordini.
Fiecare suflet traieste acolo in totalitate din iubirea pentru bine sau pentru rau si dupa credinta lui proprie.
Unui suflet bun lucrurile i se petrec dupa propria credinta, unui suflet rau insa numai intr-o iluzie fara adevar.

Nimeni nu aduce ceva material cu sine in lumea de apoi, in afara de sufletul gol golut cu inclinatiile inimii sale, inclinatii care sunt valabile numai pentru el insusi.

In lumea de apoi nu exista decat frati si surori liberi si independenti. Bogati si saraci, nobili si nenobili, stapani si slujitori, intunecati si cei care il neaga pe Dumnezeu, intelepti si
natangi trebuie sa traiasca impreuna pe pamant. Insa legea similitudinii ii aduce impreuna pe cei care se aseamana in lumea de apoi. Asa cum pe pamant bautorii stau cu bautorii, jucatorii cu jucatorii, tot asa in lumea de apoi. cei care se aseamana se aduna impreuna din cauza inclinatiilor launtrice.

6. Iubirea si virtutile spirituale produc lumina in lumea de apoi caci un soare material nu mai straluceste acolo ca si pe pamant.
Cu cat mai rau este un om cu atat mai intunecat este in jurul sau.
Duhurile intuncate locuiesc, in functie de gradul intunericului lor spiritual ori in pamant, ori pe pamant ori deasupra pamantului. Un loc vizibil al iadului nu exista, iadul este de fapt in interiorul inimii voastre. Durerea, mania, care o simtiti in voi, este asemanatoare cu cea a iadului.

7. Daca omul este intunecat complet in interiorul sau el poat trai acolo secole si uneori chiar mii de ani ca si un nebun.
Duhul lui din Dumnezeu actioneaza numai atat incat el sa inceapa sa gandeasca. El percepe unde este si ce este si isi da incet seama ca exista un Dumnezeu, ii cere ajutorul si de abia atunci aceasta stare nefericita inceteaza.

Chemarea in ajutor a Mariei si asa-numitilor sfinti nu are in lumea de apoi nici cel mai mic efect, chiar daca cineva s-ar ruga mii de ani, totul ar fi inutil. In sfarsit insa un pacatos se roaga direct la Dumnezeu sa-i trimita un mesager care sa-l invete ce sa faca ca sa ajunga din nou la lumina.

Din cauza ca aceasta stare intunecata este foarte chinuitiare, astfel de suflete devin in mod repetat furioase, ard si urla din cauza maniei si se comporta ca niste nebuni.

8. Acesta sunt focul spiritual de nestins si strigatele si clantanitul dintilor din iad. Sarmanele suflete se plang. Mustrarile de constiinta in leegatura cu viata traita fara rost pe pamant care apasa din greu aceste suflete si eu, Iisus, numesc asta "viermele care nu piere".

9. Sufletele acestora iau infatiseara animalelor ale caror pasiuni si inclinatii sunt corespunzatoare. o iubitoare de caini care cunostea numai dragoste de caini dar nu de oameni va aparea acolo ca un caine, un om viclean va aparea ca o vulpe, s.a.m.d.

10 Daca prin milostivirea lui Dumnzeue unui astfel de om ii este dat un duh inalt de compamnie, acesta ii va spune cam asa: "recunoaste plin de cainta ca tu singur esti vinovat de starea ta, smereste-te in fata lui Dumnzeue, iubeste-L si incepe sa lucrezi din propria ta putere catre indreptarea si transfomarea ta intr-un om bun, caci sa sti: o condamnare vesnica nu exista, ci doar raul, pacatele, infumurarea, lipsa de iubire sunt vesnic departe de fata lui Dumnezeu. Eu, Dumnezeu, nu am pus oamenii, copii Mei, pe pamant ca sa-i blestem si sa-i fac nefericiti pe vesnicie asemenea unui tiran al iadului fara cea mai mica iubire ci ca atunci cand se intorc catre bine, catre iubirea de Dumnezeu si de semeni, sa-i primesc ca fiind copii Mei si sa-i fac feiriciti.

11. In acest fel, sufletele, conform starii lor spirituale, primesc diferite invataturi si cu cat au mai multa iubire, smerenie, blandete, rabdare, inocenta, pace si impacare, cu atat mai rapid cresc in lumina si iubire, bucurie si fericire.
Cu cat sunt mai diverse pacatele si inclinatiile tot asa de diverse sunt si conducerile si drumurile catre vindecare pe care un suflet le are de strabatut pentru indeplinire si innobilare pentru ca sa ajunga in sfarsit la Mine, la Tatal ceresc.

12. Asa-numitul purgatoriu (iad vesnic) nu exista, caci daca Eu, Iisus si apostolii nu am pomenit nimic de el (in biblie), isi poate da oricine seama ca nu exista. Exista numai diverse grade ale iadului, de la intuncimea completa si de mare suferinta pana la gradele de fericirea care este trecerea in paradis (Paradisul este un fel de treapta anterioara cerului, deci nu este ultima treapta).

13 Baza fericirii este supunerea plina de smerenie a sufletului catre vointa duhului din Dumnezeu si care incearca acum sa indeplineasca totul conform dorintei lui Dumnezeu si nimic din vointa proprie. Aceasta este acea numita renasterea duhului, care va da de abia posibilitatea de a intra in prima treapta a cerului. Aceasta renastere o puteti realiza si pe pamant. Nu numai apostolii dar si multi alti oameni (acei numiti de noi "sfiniti") au ajuns la ea in timpul vietii. Cei care au ajuns la renasterea in duh au primit si cuvantul launtric cu care pot comunica direct cu Dumnezeu, iar unii au avut si darul clarviziunii sau al clar-auzului.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum