Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Distonocalm cu paharul ?

2 participanți

In jos

Distonocalm cu paharul ? Empty Distonocalm cu paharul ?

Mesaj  siriusvega Lun Mar 25, 2013 1:44 am

Avand in vedere ca tocmai mi-a murit mama si cursul lui Scarface inca nu a inceput, va rog mult sa-mi raspundeti la intrebarea daca medicamentul distonocalm , care imi face bine, se poate obtine cu paharul si eticheta ?

Citeam pe net acum ceva timp, ca, teoretic, orice medicament alopat sau substanta, poate fi facut cu paharul sau de catre farmacie.

Se mai ridica astfel o intrebare . De vreme ce un medicament alopat ( ex distonocalm) are in componenta MAI MULTE substante, in metoda cu paharul se pot trece pe aceeasi hartie de sub pahar toate componentele medicamentului ? sau se trece DOAR denumirea comerciala, fara a detalia ?

Intreb si deoarece am vazut pe net medicamentul Propanolol facut homeopatic.

Multumesc anticipat. Pentru cursul de homeopatie care incepe AZI, dau adesa mea de e-mail : siriusvega@gmail.com

siriusvega

Mesaje : 36
Data de inscriere : 27/01/2013

Sus In jos

Distonocalm cu paharul ? Empty Re: Distonocalm cu paharul ?

Mesaj  scarface Lun Mar 25, 2013 2:47 am

Numele comercial si potenta ajung.

Insa daca vrei substanta pura, ceea ce este de recomandat, caci
cele mai multe substante auxiliare sunt puse pentru gust sau pt. conservare sau pentru absorbirea fortata in intestine (PEG), sau pur si simplu ca sa aiba efecte negative asupra noastrea (adaugarea de hidroclorat de exemplu), scrie numele sunstantei pure si o dilutie mica, pe fizic CH3-CH7.

Nu am increcat si nici nu o sa incerc vreodata sa iau o substanta alopata, fie si ea in doze homeopate, deci trebuie sa incerci singura daca merge si ce dilutie joasa e ce ami potrivita.

Mult mai intelept ar fi sa folosesti o planta cu efecte similare.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Distonocalm cu paharul ? Empty Re: Distonocalm cu paharul ?

Mesaj  siriusvega Lun Mar 25, 2013 6:44 am

Multumesc pt raspuns.

Planta din aceea nu am gasit.

Oricum la flori Bach se spune ca poti scrie 6 flori odata pe eticheta sub pahar, si deci nu stiu daca si la remedii homeopatice se pot scrie mai multe remedii pe aceeasi eticheta de sub pahar.

Distonocalmul are mai multe componente, nu 1 una , substanta pura, dar am inteles ideea, merci.


siriusvega

Mesaje : 36
Data de inscriere : 27/01/2013

Sus In jos

Distonocalm cu paharul ? Empty Re: Distonocalm cu paharul ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum