Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

4 participanți

In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mar Feb 12, 2013 2:11 am


Malachias (St. Malachy) 1094-1148 a fost un episcop irlandez cu darul calrviziunii.
I-sa aratat in viziune (de catre Dumnezeu) toti papii care vor domni in Roma, in total un numar de 267 de papi. Malachias a descris fiecara papa si descrierea s-a potrivit pana acum foarte bine.
Papa Ioan Paul al II a fost dupa el al 265-lea papa si s-a prezis ca o sa domneasca mult timp.
Despre el a spus ca va puratea floarea florilor (crinul) si ca se va naste si muri in timpul unei
eclipse de soare, ceea ce s-a si intamplat.

Papa Ratzinger, cel care si-a dat demisia ieri i-a fost prezisa o domnie scurta. Ieri a demisionat
din postul de papa dupa o domnie scurta de mai putin de 7 ani (2005-2013) .

Despre ultimul papa care v-a domni s-a spus ca va avea numele Petru, va fi roman (italian ?) si ca in timpul domniei lui va veni sfarsitul civilizatiei actuale (nu neaparat sfarsitul lumii). Cu acest papa se va sfarsi papismului, care este in sine un act satanic, caci papii s-au pus singuri domni ai bisericii si totul se bazeaza de fapt pe o minciuna (caci apostolul Petru asa cum arata clar Biblia nu afost niciodata la Roma sa intemeieze o biserica de piatra la modul pagan, ci era in Asia mica de unde a scris si mai multe scrisori care se afla in Biblie).
Cu acest papa se va termina si domnia bisericii catolice dar se incheie si epoca civilizatie industriale si vor urma schimbari mari si razboaie de tot felul, daca e sa dam crezare la alte profetii divine si acestui profet l acare pana acum s-a adevarit totul caci i-a fost arata de Dumnzeu.

"In persecutione extrema S.R. Ecclesiae sedebit Petrus Romanus, qui pascet oves in multis tribulationibus, quibus transactis civitas septicollis diruetur et judex tremendus judicabit
populum suum. Finis."

In timpul acestui papa credinciosii vor avea mult de suferit si vaticanul v-a fi distrus (la fel ca sii cum Ierusalimul a fost distrus din cauza preotimii rele la 70 de ani dupa Iisus) si "dupa
aceea judecatorul crunt va judeca poporul".

Iata ca -sa mai indeplinit o profetie care ne arata ca suntem pe drumul cel rau...oare cum il va chema exact va chema pe noul si ultimul papa ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mar Feb 12, 2013 2:17 am

Candidati actuali: Canadianul Marc Ouellet , Peter Turkson din Ghana und Francis Arinze din Nigeria.
Otto Scherer Pedro din Brazilia, Italienii Angelo Scola sau Tarcisio Bertone.


O lista cu cardinalii ce pot fi alesi este aici
http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Kardinäle


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Feb 12, 2013 4:21 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  andrei Mar Feb 12, 2013 4:45 am

andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mar Feb 12, 2013 8:17 am

Da, la acest Peter m-am gandit si eu inainte...din cauza ca Anticristul (Maytreia) este negru (acest "om" - de fapt o carcasa umana manevrata de Satana, exista deja!) si astia ne pun negrii in ultimul timp sa ne obisnuim cu ei la conducere (Obama, etc)...deci ne conditioneaza la conceptul de a fi condusi de oameni de culoare ca sa-l acceptam mai usor pe Maytreia.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mar Feb 12, 2013 8:25 am


Petrus Romanus
Peter Turkson.
Peter = Petrus
Romanus = locuitor al Romei.
Peter Turkson locuieste in Roma, la Vatican. Acolo are resedinta. Si precis are cetatenie de Vatican.

Pe vremuri asa erau numele se punea numele (care astazi e prenumele) si se adauga o origine sau adresa gen Nazarineanul, Toscanul, Brasoveanul, etc.
Astazi inca unii mai folosesc aceste forme: Adi de la Valcea, Stefan de la Barbulesti, etc.

Petrus Romanus = Petru romanul = Petru de la Roma

Probabil ar fi fost mai clar ceva de genul Petru africanul, dar e foarte clar si Petru de la Roma.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mar Feb 12, 2013 8:35 am

Profetia Papilor, atribuita Sfantului Malachie, este alcatuita din 112 fraze scrise in limba latina si care descriu ultimii capi ai Bisericii Catolice, incepand cu Papa Celestin al II-lea (ales in 1143) si terminand cu succesorul Papei Benedict al XVI-lea


Potrivit acestei profetii, cel care ii va succede lui Papa Benedict al XVI-lea este numit Petre Romanul, iar pontificatul sau va duce la distrugerea Romei.

Aceasta carte a fost publicata prima data in 1595, de catre Arnold de Wyon, un istoric benedictin.

Misterioasa profetie ii apartine Sfantului Malachy, episcop de Armagh, oras din Irlanda.

In anul 1139, Malachy se afla la Roma, chemat de Papa Innocentiu al II-lea si a avut o viziunea despre cei care vor ocupa in viitor Sfantul Scaun.

Manuscrisul sau a fost pastrat in arhivele romane pana cand a fost redescoperit in 1590.

Pe de alta parte, Enciclopedia Catolica sustine ca documentele sunt un fals din secolul al XVI-lea, realizat probabil de celebrul Nostradamus.

Malachy a murit, asa cum profetise, in 1148, in Franta. In anul 1190 el a fost canonizat, devenind primul sfant irlandez care a primit aceasta onoare.

Papa despre care vorbeste Malachy, numindu-l Petre Romanul, este ultimul din lista mentionata in profetie.

Iata ce scria episcopul irlandez despre el: “In ultimii ani ai persecutiei Bisericii Romane Catolice, va domni Petre Romanul, care isi va conduce turma intr-o perioada foarte tulbure. Dupa aceea, orasul celor 7 coline va fi distrus si temutul Judecator va judeca oamenii”.

Poate este o coincidenta, dar cel de-al 267-lea Papa, Benedict al XVI-lea, a fost numit in manuscrisul medieval “gloria maslinului” (gloria olivae).

Cardinalul Joseph Ratzinger si-a ales numele de Benedict cand a devenit Papa, dupa numele fondatorului ordinului de calugari benedictini. Emblema acestui ordin este chiar ramura de maslin.

Cel mai apropiat de teoria despre “Petre Romanul” ar fi cardinalul Peter Turkson din Ghana, cel care a starnit o uriasa controversa la Vatican, cand a publicat o inregistrare considerata anti-musulmana.

AICI puteti vedea lista cu toti Papii mentionati de Malachy si modul in care el ii caracterizeaza.

O viziune similara cu a lui Malachy a avut si Papa Pius al X-lea. In anul 1909, acesta era in timpul unei audiente, cand a avut o revelatie si s-a trezit strigand ingrozit:

“Am vazut ceva cumplit. Oare eu voi fi acela? Oare va fi succesorul meu? Stiu doar ca Papa va parasi Roma si, in timp ce va pleca de la Vatican, ca trebui sa calce peste trupurile preotilor sai”.

Profetia lui nu s-a implinit nici in timpul lui, nici in pontificatul care i-a urmat.

In anul 1226, Sfantul Francisc din Assisi, fondatorul ordinului de calugari franciscani, a redactat o alta profetie tulburatoare:

“Va exista un Papa care va fi ales fara respectarea regulilor canonului si va duce la o mare schisma. Vor fi propovaduite invataturi diferite si multi din diferite ordine vor avea indoieli si chiar vor fi de acord cu ereticii, iar asta va face Ordinul sa se divida si asa vor aparea persecutii si neintelegeri.” (sursa: stirileprotv.ro)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  andrei Mier Mar 13, 2013 11:40 am

Jorge Mario Bergoglio, se pare ca profetia nu s-a implinit dar oare e bine sau rau?
1+3 + 3 + 2+0+1+3 = 13
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mier Mar 13, 2013 11:44 am

In orice caz s-a ales si in ziua de 13 papa.. trebuie vazut...poate il mai cheama si Petru.. in orice caz dupa nume e italian.
Caci multi italieni au emigrat in America de Sud. In Wikipedia scrie ca parintii sunt italieni.
Poate nu e ultimul papa.... sau poate moare si pe urma vine altul...cine stie pana la urma.
In orice caz sub ochii lui au fost deportati oameni nevinovati in timpul dicaturii militare in Argentina si nu a criticat
niciodata public junta militara. Asa un papa, da !

In orice caz, papa dupa ce este ales isi alege un nume....sa vedem care va fii.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Mar 13, 2013 12:02 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  andrei Mier Mar 13, 2013 11:56 am

Da, sunt 3 de 13 in aceasta data.
Jorge inseamna lucrator al pamantului si cineva spunea ca asta ar fi legatura cu Peter ( piatra ).
Tatal lui a fost italian dar nu stiu daca din Roma.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  scarface Mier Mar 13, 2013 12:04 pm

Profetiile sunt inteligente caci de abia dupa ceva timp de la alegere apare la iveala semnificatia adevarata...intelesul adevarat nu se poate pricepe nici la alegere si nici inaintea ei.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  andrei Mier Mar 13, 2013 12:19 pm

Numele si l-a ales, este Francisc I.
Da, e clar ca nu e asa usor de inteles totul doar cu un joc de cuvinte mai ales ca semnificatia e in primul rand spirituala, vom vedea in viitor ce va mai fi :-).
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: A mai existat un finish

Mesaj  vize Mier Mar 13, 2013 2:42 pm

In anul 1996 am vizitat muzeul existent sub catedrala San Petro din Vatican. Erau expuse multe cadouri primite de papi dealungul istoriei. La iesirea din muzeu se putea vedea mormintul Sfintului Petru. Foarte interesanta era o placa mare de marmura, pe care erau consemnati toti papii care au domnit in Vatican cu specificarea perioadei in care au ocupat scaunul papal. Insiruirea papilor era facuta pe doua coloane folosindu-se culoare albastru pentru papi si culoarea rosie in cazul papei femeie. Interesant era ca pe coloana din dreapta jos mai era loc pentru consemnarea unui singur viitor papa la acea data. Din explicatiile primite am intelas ca placa avea cel putin 300 de ani si reprezenta o profetie privind soarta papalitatii.
In anul 2013 pe acel unic rind liber a intrat al treilea papa. Acum nu stiu daca muzeul poate fi vizitat, in 2011 am avut surpriza sa constat ca muzeul nu mai putea fi vizitat.

vize

Mesaje : 14
Data de inscriere : 19/01/2013

Sus In jos

Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"   Empty Re: Pe ultimul papa il va chema Petru si dupa el vine "finis"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum