Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Site pentru aflarea tipului constitutional

3 participanți

In jos

Site pentru aflarea tipului constitutional Empty Site pentru aflarea tipului constitutional

Mesaj  DanC Vin Feb 08, 2013 1:44 am



Inca nu l-am testat sa vad daca imi da tipul meu constitutional ,dar poate e cineva care-l incearca:



http://www.homeopathyandmore.com/menu/Constitution/personality1.php
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Site pentru aflarea tipului constitutional Empty Re: Site pentru aflarea tipului constitutional

Mesaj  thaisia Vin Feb 08, 2013 4:06 am

l-am testat eu

si sunt...dupa cum zice acolo...
85 phosphorus
85 arsenicum album
70 natrum muriaticum
...si altele sub 60

si dupa cum ma stiu eu si din ce am citit, phosphorus nu sunt deloc (si mi se pare ca phosphorus e total diferit de arsenicum album), nat mur stiu ca nu sunt (l-a testat un homeopat pe mine Smile...remediu gresit), arsenic...cred ca da, desi unele caracteristici psiho-mentale de la arsenicum album nu prea mi se potrivesc

deci sa-l intrebam pe scarface daca poate o persoana sa fie in proportiile astea constitutia respectiva...

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Site pentru aflarea tipului constitutional Empty Re: Site pentru aflarea tipului constitutional

Mesaj  scarface Vin Feb 08, 2013 4:17 am

Daca ar fi atat de usor astfel incat cu un chestionar electronic cu 3 pagini
sa isi gaseasca fiecare remediul constitutional atunci nu numai orice medic
ci chiar si orice pacient si l-ar gasi singur. Sunt medici care cica fac "homeopatie"
de decenii si nu sunt in stare sa depisteze nici mcara un remediu evident intr-un caz usor.
Desigur ca sunt si cazuri cand la simptome foarte clare si la remedii usor de recunoscut
e posibil sa-ti dai seama de remediu numai dupa un chestionar, des chiar numai dupa cateva simptome cheie, insa putini au simptome clare.
Chestionarul, ca orice repertoare de altfe, nu arata direct remediul, ci o serie de remedii probabile, ca un ghid. Tot homeopatul trebuie sa aleaga remediul din lista.
Deci daca Phosphorus a iesit primul nu trebuie sa fie Phos, ci poate sa fie al 4a sau al 7a remediu. Suma calculata e bazata de regula pe numarul de simptome si nu pe importanta lor.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Site pentru aflarea tipului constitutional Empty Re: Site pentru aflarea tipului constitutional

Mesaj  scarface Vin Feb 08, 2013 4:32 am

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Site pentru aflarea tipului constitutional Empty Re: Site pentru aflarea tipului constitutional

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum