Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Deodorantele pot fi letale !

4 participanți

In jos

Deodorantele pot fi letale ! Empty Deodorantele pot fi letale !

Mesaj  scarface Lun Feb 04, 2013 8:06 am

Sursa:
http://www.csn-deutschland.de/blog/2008/11/21/erneut-herzversagen-durch-deo-bei-einem-jugendlichen/

In Anglia a murit un baiat de 12 ani dupa ce s-a sprayat cu Deo Lynx Vice (Axe) facand stop cardiac. Cazul este relatat de Daily Mail. Doctorii au constatat ca moartea a fost cauzata de solventii din deodorant.
In Anglia au existat mai multe decese de la deodoranti. In 1998 un tanar de 16 ani a murit din aceeasi cauza.
El avea in sange o doza de zeci ori mai mare decat cea letala de propan si butan.
Si in Germania au existat mai multe decese dupa inhalarea de spray.

Ca urmare:
nu folositi spray-uri ci batoane deodorante
nu sprayati decat in locuri deschise si unde se aeriseste rapid
nu stati in aerosolii deodorantrului
nu sprayati daca sunt copii de fata
evitat statul in parfumerii


scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Deodorantele pot fi letale ! Empty Re: Deodorantele pot fi letale !

Mesaj  corix Mar Mar 04, 2014 11:01 pm



http://www.ecomagazin.ro/piatra-de-alaun-varianta-sanatoasa-a-deodorantelor/

"Piatra de alaun, varianta sanatoasa a deodorantelor.

Piatra de alaun este un produs 100% natural, cu un singur ingredient care este complet inofensiv pentru sanatatea zonei axilare si a sanilor. Aceasta piatra este recunoscuta ca fiind o alternativa naturala la deodorantele din comert.

Piatra de alaun este o alternativa naturala la deodorantele din comert care sunt foarte periculoase din cauza aluminiul pe care il contin. Eficienta acestei pietre este testata si multi utilizatori s-au declarat multumiti, continuand sa achizitioneze aceste produse. Ingredientele sunt naturale si nu prezinta niciun pericol pentru zona axilei, scrie eva.ro.

Un lucru benefic pe care il au aceste produse naturale este tocmai faptul ca nu impiedica transpiratia, prin urmare permite corpului sa desfasoare procesul de detoxifiere in mod natural. Ele actioneaza insa asupra bacteriilor care se formeaza in urma transpiratiei si nu permit formarea unui miros urat.

Ce este si cum se foloseste piatra de alaun

Alaunul este un mineral natural care este extras din mine si il gasesti sub forma de stick incolor si fara niciun miros. Este 100% naturala, adica fara conservanti, aditivi, coloranti, alcool, parabeni, aluminiu, emulgatori sau alte substante toxice. Aceasta piatra are rolul de a regla procesul de transpiratie si de a impiedica inmultirea bacteriilor urat mirositoare, fiind potrivita si pentru persoanele alergice sau cu o piele sensibila.

Evita produsul care are “ammomium alum”, deoarece este varianta sintetica, ci opteaza pentru cel cu “potassium alum”.

Foloseste piatra de alaun imediat dupa dus cand zona axilara este umeda. Aplica de cateva ori pana cand simti pielea uscata. Daca vrei sa aplici pe pielea uscata, se umezeste putin piatra si se aplica de cateva ori in zona axilei pana cand simti pielea uscata. Poti folosi aceasta piatra si dupa epilare. De asemenea, barbatii o pot folosi dupa barbierit, deoarece are efect astringent.

Pretul unui stick cu piatra de alaun varianza intre 15 si 35 de lei. Acest produs te va tine foarte mult, chiar si un an. Il poti gasi in magazinele naturiste online sau la plafar."

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Deodorantele pot fi letale ! Empty Re: Deodorantele pot fi letale !

Mesaj  deditel Mier Mar 05, 2014 1:33 am

Foarte buna piatra de alaun. Am renuntat si eu cam de un an de zile la deodorantele din magazine, si folosesc doar piatra de alaun, de care sunt foarte multumita. Un usor parfum pe haine poate completa cu succes lipsa mirosului pietrii de alaun, pentru cine doreste. Multa sanatate, Corix.  


Ultima editare efectuata de catre deditel in Mier Mar 05, 2014 2:05 am, editata de 2 ori
deditel
deditel

Mesaje : 115
Data de inscriere : 20/01/2013

Sus In jos

Deodorantele pot fi letale ! Empty Re: Deodorantele pot fi letale !

Mesaj  ginela Mier Mar 05, 2014 1:43 am

Buna, Corix ! Foarte buna piatra asta de alaun despre care ne-ai spus, am vrut sa-mi cumpar si eu una. Pentru ca am in casa ulei de cocos si unt de cacao am zis sa incerc sa-mi fac un deodorant. Am pus si putin bicarbonat de sodiu pentru inlaturarea mirosurilor neplacute. Am adaugat si 3-4 picaturi de uleiuri esentiale de "ti tree" pe post de conservant si lavanda. Mi-a iesit un deodorant crema de care momentan sunt foarte multumita si nu mi-am mai cumparat piatra.

Iti doresc o zi buna ! flower

ginela

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/03/2014

Sus In jos

Deodorantele pot fi letale ! Empty Re: Deodorantele pot fi letale !

Mesaj  corix Mier Mar 05, 2014 2:03 am

Sanatate tuturor.
Doamne ajuta!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Deodorantele pot fi letale ! Empty Re: Deodorantele pot fi letale !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum