Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Molluscum contagiosum la sugar

2 participanți

In jos

Molluscum contagiosum la sugar Empty Molluscum contagiosum la sugar

Mesaj  scorpion02 Mar Dec 18, 2012 3:42 pm

Buna ziua,
As dori sa apelez la cunostintele si bunavointa d-nului Scarface in urmatoarea problema.
Am un baiat care acum are 7,5 luni. Am fumat in timpul sarcinii si al alaptarii (2 luni si 5 zile), 6-10 tigari pe zi. In timpul alaptarii am mancat si parizer din comert, in cantitate mare, ceea ce a contribuit poate si la un icter mecanic litiazic operat, cu toate complicatiile posibile, spitalizare indelungata (despre acest lucru am sa povestesc pe alt topic, acum ma rezum la problema copilului). La vreo luna de la intoarcerea mea din spital, cand copilul avea vreo 4-5 luni i-au aparut niste bubite pe spranceana, pleoape, frunte, apoi s-au extins pe cap, gat, spate, burta, membre. Acum o luna am mers la dermatolog pentru prima data in legatura cu aceste bubite. Am consultat pana acum 3 medici dermatologi, diagnosticul e acelasi "molluscum contagiosum, leziuni multiple" (virus pe fond de imunitate scazuta, benign, bubitele au graunte galben care trebuie inlaturat, ar putea sa treaca de la sine in 1 an, extirparea cica se face pentru forma estetica, sa nu se umple copilul de bube), dar nu diagnosticul m-a determinat sa consult mai multi medici ci metoda de a scapa de bube. Primul medic imi recomandase sa le scot cu unghia sau acul, al 2-lea i-a razuit de pe fata frunte in jur de 10, dar cred ca mai are minim inca 30-40 de bube, dupa razuit ar fi trebuit sa-l dau cu alcool iodat, l-am dat doar de 2 ori dar acum, la 10 zile de cand l-a razuit si cand teroretic ar fi trebuit sa merg din nou sa repete procedeul, langa cele razuite i-au aparut altele momentan mici. am fost si la al 3-lea dermatolog care mi-a zis sa-l ung de 2-3 ori pe zi cu aciclovir timp de 3 saptamani si cica in 70% din cazuri dispar (am sunat apoi la telefon acest din urma medic pentru ca vazusem ca avea si competente in homeopatie sa-l intreb dacespre un remediu homeopat care imi fusese prescris de altcineva dar nu a parut ca cunostea remediile). am uitat sa spun ca inainte de a merge la cei 3 dermatologi, am primit un remediu homeopat de la o ruda, medic de familie cu competente in homeopatie dar pe care nu l-am urmat din lipsa increderii sau l-am urmat dar cand si cand, cand imi aminteam sau reuseam sa-i dau granulele, pentru ca am inteles ca trebuie pauza de jumatate de ora intre granule, trebuie sa treaca jumatate de ora dupa masa, sa nu bea apa jumatate de ora dupa si cam greu reuseam sa ma organizez cu timpii, remediile mesele copilului.
Acum urmez acest tratament, desi nu reusesc in fiecare zi sa-i dau dozele prescrise:
licopodium ch 7 - 2 gr / o o data pe saptamana duminica
rux tox - ch 7- 2 gr de 2 ori pe zi
mezereum - ch 7- 2 granule de 2 ori pe zi
in primele 5 zile imi zisese sa dau rux tox si mezereum de cate 3 ori pe zi, apoi doar de 2 ori.

i-am mai dat copilului si belladonna si kalium bichronicum ch 9 sau 7 - 2 gr de 2 ori pe zi -pentru febra/tuse/rosu in gat/, si celui mic de 7 luni si celui mare de 2 ani si 7 luni.

de 2 luni are rinofaringita, tocmai am terminat a 2-a repriza de antibiotic (dupa 3 zile de febra sub antitermice), prima a fost acum o luna si jumatate, dar in continuare mai are multe secretii nazale, mai tuseste, nu are rosu in gat si nici febra.
am dat in acelasi timp si tratament alopat si homeopat, am citit aici pe site ca nu e bine.

nu i-am facut teste pentru imunitate, sunt foarte scumpe, daca l-as interna s-ar putea face in spital.

alte boli nu a avut sau alte tratamente, doar antitermice si de 2 ori antibiotic plus belladonna si kalium bichronicum.
ii dau imunice sirop pentru imunitate.
noi parintii si nici copilul cel mare nu avem molluscum contagiosum, posibil sa fi adus eu virusul din spital (?)

de 2-3 zile i-a reaparut o dermatita atopica, a mai avut acumo luna, am observat ca dupa ce i-am introdus in alimentatie carnea de pui. acum o luna i-am dat carne de pui si la o zi i-a aparut dermatita atopica pe obraji, apoi a refuzat carnea, supa etc, acum de cateva zile i-am reintrodus-o si iar a facut dermatita. nu este alergie pentru ca chiar ieri am fost si a fost vazut de un medic dermatolog si de un medic alergolog. carnea de pui este cumparata proaspata dar din comert nu din piata.

va rog daca puteti sa ma ajutati macar in acesta problema a copilului (eu mai am si altele), adica sa-mi spuneti daca schema de tratament e buna, in cat timp s-ar putea vedea o ameliorare, cum pot sa rezolv si problema rinofaringitei, am inteles ca nu pot sa-i dau remedii pentru afectiuni diferite in acelasi timp.
numai bine!



scorpion02

Mesaje : 2
Data de inscriere : 18/12/2012
Varsta : 47
Localizare : IASI

Sus In jos

Molluscum contagiosum la sugar Empty Re: Molluscum contagiosum la sugar

Mesaj  scarface Mier Dec 19, 2012 12:45 am

Buna,

acest caz necesita intelegere si rabdare si nu tratamente date in graba la o boala la care medicina nu are nici cel mai mic habar. Daca la boli simple
medicina face totul pe dos, iti poti inchipui cum este treaba cu aceasta boala.

Boala nu a capatat-o de nicaieri decat de la tine !
I-ai umplut corpul cu toxine in timpul sarcinii si acum corpul este nevoit sa le scoata prin piele. Corpul face mereu absolut tot corect spre deosebire de mame si medici. Orice greseala facuta in sarcina si alaptare se razbuna pe mama prin boala copilului. Nimic nu este fara urmare si in 99,99% din cazuri este vina mamei sau a medicilor care au "safatuit-o".

Deci acum trebuie sa accepti situatia si sa ai rabdare pana corpul copilului se detoxifiaza si se autovindeca. Tot ce poti face este sa hranesti copilul sanatos si sa ai rabdare, altfel ii vei dauna si mai mult.

Fara nici un tratamement aceasta boala dispare in decurs de 6-18 luni.
Cu tratamente alopate, chimice boala ori tine mult mai mult ori se transforma in alta boala si mai grava, unde poate la piele nu se mai vede nimic dar toxinele care nu mai pot fi eliminate prin piele raman in corp si ataca organele interne si duc la boli si mai grave, de natura psihica sau
fizica.

Ce poate ajuta ceva este un tratement homeopat dat de un homeopat adevarat, insa dupa prescrierea de mai sus de care ai spus se vede ca
acei medici nu intra in aceasta categorie.
Cu creme, alifii si medicamente chimice ii vei dauna numai si vei inceitini procesul de eliminare, la fel poti si cu remedii homeopate gresite.
Cu remedii homeopate indicate se poate aceelera ceva vindecarea insa
cel mai sigur lucru este NIMIC si rabdare si alimentatie sanatoasa.

In al doilea rand iti poti cere iertare DIN INIMA de la copil atunci cand doarme pt. primirea toxica cu care i-ai "impodobit" venirea pe lume caci in timpul somnului sufletul este liber si te poate auzi si intelege ca si cum ai vorbi la un adult. Fa asta mai multe nopti ca sa fi sigura ca te-a ascultat si se va schimba ceva in bine chiar daca nu observi imediat.

Dermatologii si medicii de familie nu pot decat agrava situatia caci boala nu este in piele, ci pielea este folosita numai ca sa scoata toxinele afara pe care le-a primit de la mama.
A opri acest proces cu alifii si medicamemte = a agrava si lungi boala.

Dermatitele apar de la vaccinuri si tot asa dureaza pana corpul scoate cat de cat toxinele primite prin vaccin prin piele. Si molluscum poate apare ad ela vaccin la un copil deja slabit de alte toxine.
Orice vaccin este inutil ca imunitate si absolut daunator, ar fi bine sa nu mai fie vaccinat cu NIMIC daca vrei sa-i scurtezi suferintele.
"Siropul de imunitate"daca e ceva chimic il poti arunca la gunoi direct.

O intrebare importanta: a existat vreo boala venerica de orice natura la mama sau la tata ?

In plus un remediu homeopat se poate deja la 2-3 minute de masa si de orice bautura care nu este apa. Dupa apa se poate da imediat fara nici o pauza. In caz de urgente se poate da si intre imbucaturi !
Remediul actioneaza mereu indiferent cand este dat si nu actioneaza pe cale materiala deci nu trebuie sa ajunga in stomac.
Remediile se poti si mirosii dizolvate in alcool si au efect. Asa a dat Hahnemann, cel ce a infiintat homeopatia remediile in ultii ani de viata.

Medicii homeopati au preluat multe mituri si obiceriuri inutile si complica precrierile in mod inutil dara daca asta au invatat asta recomanda si la pacienti.
Ca dozaj cel mai simplu si ieftin este ori o granula (mai mult e risipa doara) ori se dizolva o singura granula in apa (indifeent cata) si
se da o lingurita sau cateva picaturi cu pipeta (a nu se folosi insa aceeasi pipeta lingurta fara spalare cu apa mai fierbinte la remedii diferite).
Cei mai multi medici recomanda 3-10 granule la doza, o mare risipa
si intoxicatie cu zahar caci numarul de granule NU are nici cea mai mica importanta.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Molluscum contagiosum la sugar Empty Re: Molluscum contagiosum la sugar

Mesaj  scorpion02 Mier Dec 19, 2012 2:30 am

eu am avut acum vreo 12 ani papilomatoza vaginala (virus in organism care ramane toata viata, manifestat atunci prin papiloame care au fost cauterizate cu solutie), am refacut testul papanicolau acum 2 ani si iesise bine.

vaccin a facut doar la nastere in spital, vaccinul de la 4 luni si cel de 6 luni nu i le-am facut inca pentru ca primul a intarziat si apoi a fost bolnav copilul, pediatra ne tot suna sa ne intrebe daca mai este racit copilul sa venim sa-i faca vaccinurile. din cate am inteles ar fi bine sa-i aman vaccinurile (si nu sa nu i le fac niciodata, ca stiu ca sunt probleme de primire in colectivitati) pana ii trec bubele.

va multumesc pentru raspunsul promt.

scorpion02

Mesaje : 2
Data de inscriere : 18/12/2012
Varsta : 47
Localizare : IASI

Sus In jos

Molluscum contagiosum la sugar Empty Re: Molluscum contagiosum la sugar

Mesaj  scarface Mier Dec 19, 2012 5:23 am

Nu exista nico o lege care sa impiedice un copil sa mearga undeva daca nu este vaccinat.
Citeste despre vaccinuri aici pe forum. Ar fi bine sa nu fie vaccinat niciodata, mai ales ca este bolnav.
E posibil ca papilomatoza vaginala pe care ai avut-o tu sa aibe o influenta in ce are el acum.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Molluscum contagiosum la sugar Empty Re: Molluscum contagiosum la sugar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum