Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

a infia

5 participanți

In jos

a infia Empty a infia

Mesaj  CristianPsi Dum Sept 23, 2012 10:24 am

voi incepe cu cateva note pur personale :

1) am vazut in viata asta perechi cu copil(i) (dintre amici, colegi etc) dar foarte rar am vazut sa stie sa-i "creasca" fara clasicele greseli : extensii de Ego din partea parintilor catre copil; proiectii cu tot felul de dorinte neimplinite ale parintilor asupra copilului etc.
2) cred ca 2 cupluri am vazut pana acum care mi-au parut ok si pareau c-au inteles "arta" de a "creste" un copil
3) la numarul imens de orfani ce exista pe lumea asta dupa a mea parere ar trebui infiati ani buni de acum inainte si nu sa vezi cupluri care se chinuie la nesfarsit sa aiba al "lor" copil

toate aceste observatii sunt pur subiective din putinul observat de mine.

revenind la infiat : as fi curios sa mi se explice ce sens/semnificatie are acest act la nivel spiritual, subtil ?
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

a infia Empty Re: a infia

Mesaj  scarface Dum Sept 23, 2012 11:18 am

"Cine face bine unui copil orfan imi face Mie bine" - spune Iisus.
Acum bineinteles ca este importanta motivatia - daca infiaza doar ca nu poate avea insusi copii sau infiaza ca poate si i s-a facut mila de acel copil.
Pe de alta parte "cine se gandeste numai la binele copiilor lui, este ca si cum se gandeste numai la binele lui personal, acest lucru nu are nici o valoare pentru ceea ce se numeste iubirea de seaman." - tot Iisus spune.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

a infia Empty tata pentru 400 de suflete

Mesaj  moRALU Mier Noi 21, 2012 2:05 pm


moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

a infia Empty Re: a infia

Mesaj  DanC Lun Noi 11, 2013 3:42 am

Maica-mea a fost infiata,eu am fost crescut de bunica-mea de fapt.Niciodata nu am simtit sau gandit ca nu ar fi bunica mea adevarata.Traieste(cred) si bunica "reala" dar am vazut-o de 2-3 ori doar .Maica-mea a fost de fapt vanduta,asta e cuvantul potrivit .Cand a avut cancer,mama ei adevarata nici nu a cautat-o in spital.Intr-o familie nu conteaza deloc daca copilul e adoptat sau propriu.E greu de inteles pt cine nu a trecut prin asta,dar va garantez ca asa e.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

a infia Empty Re: a infia

Mesaj  thaisia Dum Noi 17, 2013 10:35 am

da...sunt multi oameni care vor copii doar ca sa se simta impliniti din punct de vedere biologic, nu spiritual

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

a infia Empty Re: a infia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum