Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Boli de inima de mii de ani

2 participanți

In jos

Boli de inima de mii de ani Empty Boli de inima de mii de ani

Mesaj  DanC Joi Mai 31, 2012 8:27 am


http://www.ziare.com/magazin/descoperire/primul-bolnav-de-inima-confirmat-in-egipt-in-urma-cu-3-500-de-ani-1095377

Eu zic ca tot psihicul ramane principala vina a bolilor de inima si nu numai.Egiptenii sigur nu mancau E-uri dar vremurile au fost si vor ramane tulburi si stresante indiferent de perioada.Facand o paranteza ,chiar si milionarii in Euro se streseaza cand pierd 2-3 milioane de euro desi raman cu alte zeci.Nemultumirea de sine s-a nascut odata cu lumea.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Boli de inima de mii de ani Empty Re: Boli de inima de mii de ani

Mesaj  scarface Joi Mai 31, 2012 9:24 am

" s-au descoperit dovezi ale rigidizarii arterelor in cazul a aproape jumatate dintre mumii."

Cred ca mai degraba s-a masurat boala mumiilor decat boala oamenilor care au trait in corpurile mumificate.
Prostia oameniilor de stiinta nu are limite si cateodata aberatiile ei sunt dea dreptul hilare.. Ca s-au descoperit "rigidizari are arteriilor " la jumatate de mumii arata doar procesul de mumifiere in urma caruia corpul se usuca si "rigidizeaza" si este normal sa apara chestii dinastea. Doar nu o-r ramane arteriile elastice. Este absolut impoibil ca 50% din cei mumifiati sa aiba boli la inima caci pe vremea aceea egiptenii traiau extrem de sanatos si erau si foarte intelepti. Era poporul cel mai intelept si avansat care a existat la acele vremuri.
Citeste si cerceteaza, adica citeste si nu crede, ci analizeaza mai intai.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Boli de inima de mii de ani Empty Re: Boli de inima de mii de ani

Mesaj  DanC Joi Mai 31, 2012 10:33 am


Aceeasi stire in alte surse zice si ca au gasit pe artere:"depozite de calciu în două dintre principalele artere coronare".Si hranirea naturala poate da dereglari,de exemplu lapte in exces.Oricat de intelepte ,avansate sau razboinice au fost popoarele din antichitate,cert este ca toate au disparut si odata cu ele multe secrete.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Boli de inima de mii de ani Empty Re: Boli de inima de mii de ani

Mesaj  scarface Joi Mai 31, 2012 11:15 am

Una este depozit de calciu si alta este boala de inima...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Boli de inima de mii de ani Empty Re: Boli de inima de mii de ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum