Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala

3 participanți

In jos

Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala Empty Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala

Mesaj  scarface Lun Noi 30, 2009 1:24 am

Multe femei din ziua de azi pierd sarcina sau au o sarcina plina de pericole.
Numai prin schimbarea pozitiei de dormit, multe pericole se pot elimina si copilul se poate dezvolta mai sanatos si mai puternic iar nasterea poate fi usoara si fara dureri.

Marea Evanghelie a lui Ioan, V/169
Domnul: „In ceea ce priveşte trupul vostru, Eu vă spun: v-aţi putea prelungi cu cel puţin o treime viaţa dacă, în loc de aceste paturi orizontale, v-aţi odihni noaptea pe bănci sau pe scaune de odihnă (echivalentul fotoliilor de astăzi), aşa cum avem noi aici. Din cauza nivelului jos al paturilor, diferenţa de presiune sanguină între zi şi noapte este foarte mare, ceea ce conduce în timp la tot felul de tulburări digestive. Când corpul se odihneste pe un scaun înclinat timp de mai mulţi ani, aceste tulburări nu apar.

Avraam, Isaac şi Iacov nu dormeau decât în asemenea fotolii. Ei nu ştiau ce înseamnă patul, şi astfel au ajuns la vârste foarte înaintate, în deplinătatea puterilor lor trupeşti şi sufleteşti. Ulterior, când oamenii nu au mai respectat aceasta regulă, durata de viaţă s-a scurtat la mai puţin de jumătate.

Dormitul în poziţie orizontală reprezintă un mare dezavantaj pentru femeile gravide. In primul rand, copiii din pântecul mamei sunt slăbiţi şi schilodiţi din cauza acestei poziţii; în al doilea rand, naşterile dificile, atât de frecvente în zilele noastre, au drept principală motivatie tocmai dormitul în această poziţie orizontală. De aceea, am ţinut să vă atrag atenţia, de dragul sănătăţii voastre: cine va urma acest sfat va observa cât de curând consecintele sale benefice.

In timpul verii, ar trebui să dormiţi cât mai des posibil afară, nu în camerele voastre. Iarna, puteţi dormi în interiorul camerelor încălzite moderat, dar întotdeauna bine uscate şi cât mai curate. Cine accepta această ordine primordială, având inclusiv o dietă moderată, nu va avea vreodată de-a face cu medicii şi cu farmaciile lor".

--------------------
Schimbati patul cu un fotoliu comod sau ridicati partea patului de la mijloc pana din dreptul capului la 30-45 de grade cu orizontala. Exista paturi cu astfel de posibilitati. Cine doarme astfel se scoala mai odihnit, are vise clare, nu se mai trezeste buimacr sau lent si are nevoie de mai putin somn. Va spun din experienta caci dorm asa de mai multi ani.
Este necesara o saptamana de acomodare dupa care nu veti mai dori sa dormiti altfel. Pentru copii un astfel de somn este o adevarata binecuvantare. Nici un mamifer nu doarme cu capul la acelasi nivel cu trupului ca oamenii din ziua de azi.

Link: https://sanatate.catsboard.com/revelatii-din-surse-divine-f109/despre-odihna-somn-si-vise-din-punct-de-vedere-divin-t147.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala Empty Re: Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala

Mesaj  gabos Dum Dec 06, 2009 5:32 am

Pat ideal nu numai pentru gravide



gabos

Mesaje : 80
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala Empty Re: Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala

Mesaj  mireille Lun Dec 07, 2009 10:36 am

da..intr-adevar am mai auzit ca dormind in felul acesta eviti multe neplaceri....insa eu am incercat acum vreun an si ma durea ingrozitor spatele...coloana....probabil nu toata lumea se acomodeaza usor...oricum sa incercati poate reusiti...spor

mireille

Mesaje : 51
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala Empty Re: Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala

Mesaj  scarface Lun Dec 07, 2009 10:39 am

Ai facut probabil ceva gresit, in general dispar durerile de spate cand dormi asa si care si ele se datoreaza des dormitului pe orizontala.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala Empty Re: Femeile gravide nu ar trebui sa doarma la orizontala

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum