Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

scutecele refolosibile vs. pampersi

5 participanți

In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  ramona_30 Joi Ian 19, 2012 5:15 am

ce parere aveti?merita inlocuirea scutecelor de unica folosinta cu cele lavabile?
dupa ce am citit pe net cate chimicale sunt in pampersii obisnuiti ,eu sunt dispusa sa incerc,
initial cu scutece de panza traditionale cu chilotel de protectie ,si apoi cu cele mai sofisticate.mi se pare varianta asta mult mai sanatoasa si,de ce nu,mai ieftina;cu toate ca mi s-a zis ca asa era pe vremea bunicii,eu cred ca sanatatea copilului meu e mai importanta.
astept pareri pro si contra. Smile

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  DanC Joi Ian 19, 2012 11:12 am

cand am citit titlul topicului,m-am gandit imediat la efectele fizice si anume pozitia total nenaturala a picioarelor de la scutecele moderne,mai exact diplazia de sold.Displazie de sold au 80% din populatie desi aproape nimeni nu e constient de acest lucru.Dar se poate verifica:intindeti-va pe podea ,intindeti picioarele la maxim si veti avea surpriza ca,calcaiele nu sunt alineate:1-1.5 cm diferenta la 80% din cazuri.Consecinta e "lucrul" inegal al coloanei cu repercusiuni tardive .Mie mi-a corectat un chiropractor acest lucru,durerea a fost suportabila 100% si acum calcaiele imi sunt perfect alineate (-:.Clar Pampers-urile favorizeaza acest lucru,dar ca si chimic sincer sa fiu nici nu am avut habar ca contin mai stiu eu ce substante...
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  ramona_30 Joi Ian 19, 2012 2:17 pm

eu stiam tocmai invers:in caz de displazie de sold la copii mici se tin picioarele departate, sau prin punerea de 2 pampersi unul peste celalalt,sau prin alte metode.asta mi-a spus medicul kinetoterapeut si tot asa am vazut si pe net.scutecele lavabile moderne am vazut ca sunt mai voluminoase ,asa ca ar fi bune si ele la treaba asta.

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  DanC Joi Ian 19, 2012 11:12 pm

eu am citit undeva ca tocmai pampersii duc la displazii -cand da din picioare copilul,acolo numai miscari naturale nu sunt .Plus incidenta lor a crescut mult dupa aparitia acestor scutece.Cei 2 pampersi au rol de imobilizare pana la urma .Eu nu cred in solutiile astea pe termen lung.Chiar in momentul dezvoltarii si intaririi oaselor sa le tii fortat strambe...parca nu-mi suna a bine.

Mai e aici un post interesant pus de Scarface despre medicii care tin copiii de picioare la nastere ,o cauza logica a acestor displazii.

De substante chimice se pare ca exista intr-adevar controverse:

Scutece lavabile, o alternativa moderna

Scutecele lavabile (sau ecologice) sunt o alternativa moderna la scutecele clasice (de unica folosinta). De ce sa folosim scutece lavabile in loc de scutece de unica folosinta? Pentru ca, nu numai ca sunt ecologice, acestea sunt si economice.

Scutecele clasice (de hartie) contin gel pentru a absorbi lichidul. Acest gel contine substante chimice periculoase - de exemplu: poliacrilat de sodiu. Scutecele clasice sunt facute din fibre de bumbac sau din alte materiale chimizate, albite cu clor si impregnate cu parfumuri sintetice care intra in contact direct cu pielea sensibila a bebelusilor si pot provoca iritatii, alergii si chiar boli grave. Mai ales ca in urma inalbirii cu clor a materialelor rezulta un subprodus nedorit - dioxina. Dioxina este o substanta toxica clasificata de Organizatia Mondiala a Sanatatii ca fiind un agent cancerigen. Aceasta substanta rezulta atat din procese industriale, cat si din procese naturale si se poate acumula in timp in tesuturile grase. Tot mai multi parinti sunt ingrijorati de chimicalele "ascunse" in scutecele pentru copii. Pentru ei exista o alternativa: scutecele lavabile moderne.


Scutecele lavabile - fara chimicale - reduc riscurile producerii unor iritatii, sau a unor afectiuni grave datorita continutului de materiale naturale si a lipsei substantelor sintetice. Acest tip de scutece este recomandat bebelusilor pentru a preveni probleme dermatologice, cum ar fi eczeme sau alte afectiuni ale pielii. Aceste scutece pot fi din bumbac organic, canepa bio, bambus sau microfibra absorbanta. Pe langa faptul ca sunt mai ieftine decat scutecele clasice (calcul raportat la perioada de folosinta de la 1 la 3 ani, pana cand copilul nu mai are nevoie de scutece), scutecele lavabile sunt si foarte prietenoase cu mediul inconjurator.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  scarface Vin Ian 20, 2012 8:17 am

Chestia cu scutecele de stofa nu mai e practicabla in ziua de azi...din cauza lipsei de timp si rabdares si..permeabilitate. Eu am cumparat in mod special si nu am folosit decat o data.
Bun, in Germania exista si scutete bio fara toxine.

Practic degeaba dai scutece bio la un sugar daca il vaccinezi, il hranesti cu lapte praf, faci cezariana sau ii dai medicamente. Efectul acestora este de mii de ori mai negativ decat cel al scutecelor care comtin ceva chimicale.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  ramona_30 Sam Ian 21, 2012 8:57 am

dar daca nu il vaccinez,il nasc natural(doar daca doamne fereste apar complicatii),il alaptez si nu ii dau medicamente,face diferenta? cred ca decat sa-mi bat capul ca va avea-baiat fiind- probleme de infertilitate mai tarziu, sau sa chinui copilul cu cine stie ce iritatii de la pampers,mai bine spal niste scutece refolosibile.oricum din fericire exista masina de spalat.Smile
si daca o luam asa,nici mancarea sanatoasa nu mai e practicabila,e mult mai simplu sa iei de pe raftul magazinului mancare gata preparata sau alte produse mai mult sau mai putin modificate.in felul asta nu mai pierdem ore intregi sa facem zilnic mancare gatita .si exemple ar mai fi despre ce nu mai e practic in ziua de azi,dar facem totusi pentru sanatatea noastra,indiferent de costuri si de timp.

ramona_30

Mesaje : 43
Data de inscriere : 12/01/2010
Varsta : 44
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  scarface Sam Ian 21, 2012 10:35 am

Hainele sunt pline si ele de chimicale...cum il feresti de contactul cu ele ?
Cu scutecele de panza e chinuiala...si eu am incercat dar m.am lasat pagubas.
Am o preietena care are 5 copii. Ea pe toti i-a invatat sa faca la olita de la 6 luni !
Mi-a si zis cum a facut, dar la copii din ziua de azi nu stiu daca merge...
In plus iti trebuie mult mai mult timp sa-l pui pe oala si sa-l astepti decat sa-l schimbi.
Asa ca daca ai timp si rabdare poti face multe dar daca lipsesc astea...
In orice caz, ce am scris mai sus e mai important decat scutecele.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  scutecila Dum Ian 13, 2013 11:36 pm

Buna, eu de curand am luat mai multe scutece refolosibile pentru baietelul meu si sunt destul de multumita; singura pb. ar fi ca abia dupa 5-6 luni pot fi folosite cu succes pentru ca pana in 5-6 luni copilul era prea mic pentru ele.
In fine, am luat prea multe si restul le vand, daca va intereseaza pm Very Happy

scutecila

Mesaje : 1
Data de inscriere : 13/01/2013

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty scutece textile

Mesaj  rammo Mier Mar 20, 2013 4:39 am

scutecila, inseamna ca scutecele pe care le-ai luat tu nu sunt prea bune... noi am avut mai mult noroc: am folosit inca de la 2 luni scutecele lavabile ... MARCA stearsa de ADMIN !- fara reclame !! si n-am avut probleme. Le folosim si acum, la 1an si 2 luni. Si pe aceleasi o sa le folosim si la anu: le ajustam din capse marimea. Ne-au placut cel mai mult pt ca se usuca f repede, sunt cele mai subtiri si nu strage pielea elasticul. Iar printurile coverului sunt delicioase! Au costat si f.putin...
Dupa descrierea ta, probabil ale tale sunt babyland - multe prietene s-au plans de ele: cineva zicea ca s-a descusut elasticul si are scurgeri. Odata l-a bagat la 40 de grade si s-a delaminat coverul...

rammo

Mesaje : 1
Data de inscriere : 20/03/2013

Sus In jos

scutecele refolosibile vs. pampersi Empty Re: scutecele refolosibile vs. pampersi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum