Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Combinatii alimentare periculoase

2 participanți

In jos

Combinatii alimentare periculoase Empty Combinatii alimentare periculoase

Mesaj  scarface Lun Feb 21, 2011 2:30 am

Ce nu trebuie să combini la aceeaşi masă:
1. Cartofi cu carne (carne roşie, carne de pasăre, peşte)
Carnea produce sucuri gastrice acide pentru a fi digerată şi acest lucru se întâmplă foarte lent. În schimb, cartofii produc sucuri gastrice alcaline, sunt digeraţi repede şi necesită enzime diferite. "Dacă veţi consuma aceste alimente împreună veţi provoca o lupta digestivă între enzime concurente. Rezultatul este că mâncarea nu va fi digerată cum trebuie şi de aici gazele, balonarea, arsurile stomacale, durerile de stomac, malabsorbţia, indigestia şi lipsa energiei", aflăm de la nutriţionistul britanic Gillian McKeith, citând din cartea sa "Hrană vie pentru sănătate".
2. Paste cu carne
Merg pe acelaşi principiu al combinaţiei de mai sus, nefiind indicată combinarea la aceeaşi masă a carbohidraţilor cu proteinele. Mai mult, încearcă să eviţi total consumul pâinii în asociere cu pastele sau cu supa de carne şi tăiţei.
3. Cereale cu lapte = gaze
Sunt tot carbohidraţi în combinaţie cu proteine. Nici fulgii de porumb nu se asociază cu produsele lactate. Laptele se digeră foarte greu, mai ales dacă îţi lipseşte enzima lactoză care determină tot tacâmul de simptome enumerate mai sus: balonare, gaze, constipaţie, etc.
4. Pâine cu carne şi ouă
Este setul complet, digestia noastră va fi afectată cu siguranţă pentru că practic vom consuma porţie dublă de proteine asociate cu carbohidraţi.
5. Fructe cu cereale şi lactate = gaze
Fructele se consumă întotdeauna singure, la distanţă de cel puţin o oră de mese, deoarece folosesc enzime total diferite de toate celelalte alimente.
6. Orez cu carne
Din nou, carbohidraţi cu proteine la aceeaşi masă, care împreună pot să perturbe serios digestia. Este indicat să consumi orezul doar în combinaţie cu legume.

Autor : Viorel Dobran | REALITATEA.NET
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Combinatii alimentare periculoase Empty Re: Combinatii alimentare periculoase

Mesaj  DanC Lun Iun 06, 2011 10:21 am

Daca am in farfurie o pulpa de pui,dati-mi o idee cu ce sa o combin.Daca nu o mananc cu paine,cartofi sau orez mi se face o stare de greata de la carnea goala.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Combinatii alimentare periculoase Empty Re: Combinatii alimentare periculoase

Mesaj  scarface Lun Iun 06, 2011 12:44 pm

Vezi ca-i doar un articol scris de cineva...nu inseamna ca trebuie sa faci intocmai.
E firesc ca e mai bine sa mananci cu paine decat sa ti se faca rau de la bietul copan.
Poate ar fi cazul sa incerci Pulsatilla pratensis C200 sau alt remediu cu greata de la grasime/carne/mancare grea si atunci
poti manca si carne fara paine sau ce-i scris mai sus de Nea Dobran.
Insa cat priveste eventualle combinatii fara greata sunt mai multe posibilitati:
a) Copan cu apa chioara
b) Copan cu piept ( de pui bineinteles)
c) Copan cu zgarci (de la os)
d) Copan cu napoc (adica cu anagrama copanului)
e) Copan cu fulgi (de la pui sau de porumb)
f) Copan cu mamaliga rece
g) Copan cu whiskey (inainte de copan)
h) Copan de soia modificata genetic care arata numai a copan.
i) Copan cu mere padurete care iti fac stomacul punga (si atunci nu vei mai simti greata care in general de senzatie de punga care vrea sa explodeze)
etc. etc.


Toti acesti nutritionisti, care nu au fost de fata atunci cand Dzeu a proiectat si designed pe om nu cred
ca le stiu atat de bine precum suna din textele lor caci nu au cum sa stie.
Nu cred ca gasesti un popor care sa mance carne goala...din cauza ca Dzeu nu a facut omul sa mance carne goala, in ciuda
teoriilor enzimelor presuse de acesti nutritionisti, oameni care pe langa alte prostii cred ca se trag din maimute, ca au aparut in mod aleator, ca osul numit coccixul este ramasita unei cozi, ca big bangul (o explozie fara exploziv, fara foc, fara detonist si chiar fara ideea unei materii care sa poate duce la o explozie) a facut ca toate corpurile crestei sa se invarta cu o viteza constanta in jurul axei lor si unele in jurul altora.
Nu stiu daca-i bine sa iei litera de lege ce scriu altii si sa-ti ignori stomacu'. Materialul pus era doar informativ si pt. a da de gandit.
In orice caz o chestie este adevarata este ca mesele care contin mai putine alimente diferite sunt mai sanatoase (adica conform ordinii divine) si creeaza mult mai putine probleme digestive care in ceaa mai mare parte provin de la :
a) prea multe alimente diferite la o masa si zilnic.
b) prea multa mancare

Teoria diversificarii este deci o teorie proasta.

De ce este asa se poate afla direct de la Creator aici:
http://www.leacuri.net/html/heliopatie/despre_sanatate.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Combinatii alimentare periculoase Empty Re: Combinatii alimentare periculoase

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum