Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BITTER SUEDEZ

4 participanți

In jos

BITTER SUEDEZ Empty BITTER SUEDEZ

Mesaj  Bestiutza23 Mar Feb 15, 2011 2:26 am

Buna tuturor dragii mei,

O sa incep cu inceputul.De foarte multi ani am o carte pe care mama a cumparat-o: Maria Treben - Sanatate din Farmacia Domnului, si e destul de folosita la mine in casa, mai cu seama de mine de ceva vreme de cand ma confrunt cu ceva probleme la stomac.

Bun, ce vreau eu sa va intreb pe voi este: a folosit cineva Bitterul Suedez si ce imi puteti spune despre el? Eu abia ieri mi am cumparat 500 ml cu 71 RON. Desi in cartea Mariei Treben este Micul Bitter suedez acela nu prea este de gasit, ce am eu este Marele Bitter Suedez si are in compozitie cam asa :

Mrysticae semen(nucsoara), Cynarae folium(anghinare), Aloe capensis(aloe), Rhei rhizoma(revent), Calami rhizoma(obligeana), Gentianae rhizoma(ghintura), Carlinae rhizoma(Colacul babei), Myrrha(smirna), Zedoariae rhizoma, Angelicae radix(angelica), Dictamni radix, Tormentillae radix(sclipeti), Sennae folium, Castoreum, Croci stigma(sofran), Theriac venetian, Camphora, Alcool etilic 35 %, Apa.

Si acum la ce e bun:

,,MANUSCRIS VECHI"
(transcriere a puterii tamaduitoare a ierburilor suedeze)

1. Daca se miros sau se trag pe nas mai des, se umezeste vertebra cervicala, se pune o cirpa umeda pe cap, ele alunga durerea si ameteala, intaresc memoria si creierul,
2. Ajuta contra ochilor tulburi, inlaturindu-le roseata si toate durerile, chiar cind ochii sunt injectati, impaienjeniti. Ele alunga chiar petele si cataracta, daca se umezeste coada ochilor la timp sau se pune o cirpa umeda pe ochii fnchisi.
3. Pustulele de varsat si eruptiile de tot felul, de asemenea crusteie din nas sau de oriunde pe trup sunt vindecate, daca stnt umezite des si bine.
4. In caz de dureri de dinti, se pune Tn putina apa o lingura plina cu aceste picaturi si se tine citva timp acest lichid in gura sau se umezeste dintele dureros cu o bucata de cirpa. Durerea dispare si infectia se retrage treptat.
5. Basicile de pe limbi sau alte leziuni care apar pe limba sunt umezite sistematic cu aceste picaturi, drept care se vor vindeca in scurt timp.
6. Daca gitut este infierbintat sau ranit, incit cineva numai cu greu poate inghiti mincarea si bautura, sa ia dimineata si seara din picaturi. Sa fie lasate sa alunece si ele vor lua fierbinteala si vor vindeca gitlejul.
7. Cine are crampe stomacaie sa ia la o criza o lingura plina.
8. In colici sa se ia trei linguri piine, incet, una dupa alta, curind se va simti alinarea.
9. Picaturile risipesc in organism gazele si potolesc ficatul, izgonesc toate bolile de stomac si pe cele ale matelor si ajuta in constipatie.
10. Sunt si un leac excelent pentru stomac, daca acesta digera prost si nu pastreaza mincarurile.
11. Tot asa ajuta si in durerile veziculei biliare. Zilnic dimineata si seara o lingura plina, iar noaptea comprese cu picaturi si toate dureriie vor pieri curind.
12. In caz de hidropizie sa se ia sase saptamini la rind dimineata si seara o lingura plina in vin alb.
13. La durerile de urechi si la vijiitul in urechi sa se umezeasca un tampon mic si sa se vire in ureche. Ajuta foarte bine si readuce chiar si auzul pierdut.
14. Daca o femeie are dureri postnatale sa i se dea trei zile la rind dimineata o lingura plina in vin rosu, sa fie pusa sa faca dupa o jumatate de ora o plimbare, dupa aceea poate sa manince de dimineata, dar sa nu ia lapte. Sa nu fie luate picaturile cind se bea lapte.
15. Daca se ia in ultimeie 14 zile de sarcina dimineata si seara o lingura, se grabeste nasterea. Pentru a scapa mai usor de placenta, se da lauzei o data la doua ore o lingurita plina, pina ce placenta este expulzata fara dureri.
16. Daca dupa nastere apar inflamatii la venirea laptelui, ele sunt indepartate rapid prin aplicarea cirpelor umede.
17. Ele izgonesc varicela din copii. Sa se dea copiilor in functie de virsta din aceste picaturi difuate in apa. Cind bubulitele incep sa se usuce, sa fie umezite mai des
cu picaturi, atunci nu vor ramine semne de la varsat.
18. Picaturile folosesc copiilor si adultilor impotriva viermilor, chiar si tenia este alungata de ele, numai ca ele trebuie administrate copiilor in functie de virsta. Sa se lege o cirpa umezita cu picaturi pe buric, sa se tina mereu umeda.
19. Toate suparariie provocate de icter sunt date curind deoparte, daca se ia de trei ori pe zi o lingura din aceste picaturi si se pun comprese pe ficatul umflat.
20. Descongestioneaza toti hemoroizii, vindeca rinichii, elimina lichidele ipohondrice din organism fara alta cura, indeparteaza melancolia si depresiunile si stimuleaza apetitul si digestia.
21. Se descongestioneaza hemoroizii si pe dinauntru, daca sunt umeziti la inceput mai des si sunt muiati prin administrarea interna a picaturilor, in special inainte de culcare. Sa se puna extern un mic tampon umed cu picaturi. Face surplusul de singe sa curga si ajuta contra usturimilor.
22. Daca cineva a lesinat, i se deschide la nevoie gura, i se toarna o lingura de picaturi si bolnavul isi va reveni.
23. Prin administrare interna, acest mijloc goneste si durerea convulsiilor (spasrnelor), asa ca vor inceta cu timpul.
24. In caz de tuberculoza pulmonara sa se ia zilnic aceste picaturi pe stomacul gol si sa se continue cura timp de sase saptamini.
25. Daca o femeie isi pierde ciclul lunar sau acesta este prea abundent, ia aceste picaturi trei zile si repeta asta de douazeci de ori. Ele vor potoli ce este prea mult si vor echilibra ce este prea putin.
26. Acest leac ajuta si contra poalei albe.
27. Daca cineva sufera de epilepsie, trebuie sa i se dea imedtat picaturi. Bolnavul sa ia apoi exclusiv acest leac, caci el fortifica atit nervii atacati cit si organismul si inlatura toate bolile.
28. Ele vindeca paraliziile, alunga ametelile si greturile.
29. Vindeca si variola, si erizipelul.
30. Daca cineva are febra - friguri mari sau intermitente - si este total lipsit de vlaga, sa i se dea o lingura cu picaturi si bolnavul, daca nu si-a impovarat trupul cu alte mijloace de leac, isi va reveni curind, pulsul va fncepe sa bata normal si, oricit de mare ar fi fost febra, ei se va simti curind mai bine.
31. Picaturile vindeca si cancerul, pustulele vechi si negii, miinile crapate. Daca o rana este veche si purulenta sau are excrescente (muguri), atunci sa se spele totul bine cu vin alb, dupa care sa se puna pe ea o cirpa umezita cu picaturi. Ea inlatura umflaturile si durerile, ca si mugurii si rana incepe sa se vindece.
32. Vindeca fara alt pericol toate ranile, ca ar fi tost facute prin lovire sau intepare, daca sunt umezite de mai multe ori cu aceste picaturi. Se ia o cirpa, se inmoaie in ele si se acopera ranile cu ea. Ele inlatura in scurt timp durerea, nu permit nici arsura, nici necrozarea si vindeca si ranile vechi capatate printr-o ranire prin impuscare Daca exista si gauri, atunci sa se pulverizeze picaturile in rana care nu trebuie neaparat curatata inainte. Prin sistematica aplicare cu o cirpa umezita, vindecarea va veni curind.
33. Ele indeparteaza toate cicatricele, chiar daca sunt vechi, semnele ranilor si taieturile, daca acestea sunt umezite cu ele puna la de 40 de ori. Toate ranile care sunt vindecate cu ajutorul acestor picaturi nu lasa cicatrice.
34. Vindeca din temelie si toate fistulele, chiar daca par incurabile; raul poate fi oricit de vechi.
35. Vindeca toate ranile de pe urma arsurilor, de-or proveni de la foe, de la apa fierbinte sau de la grasime incinsa, daca ranile sunt umezite sistematic. Nu se formeaza nici basici, fierbinteala este trasa afara, chiar si basicile purulente sunt vindecate complet.
36. Servesc contra umflaturilor si vinatailor, chiar daca provin dintr-o lovitura sau bataie.
37. Daca cineva nu poate sa manince cu pofta, ii readuc gustul pierdut.
38. In anemie puternica, readuc si culoarea pierduta, daca sunt luate o vreme dimineata. Curata singele si formeaza unul nou, si stimuleaza si circulatia.
39. Durerile reumatice din madulare sint indepartate, daca se iau picaturi dimineata si seara si se pun cirpe umede pe locurile dureroase.
40. Ele vindeca miinile si picioarele inghetate, chiar daca ar exista rani deschise. Cit se poate de des, insa mai cu seama noaptea, sa se aplice cirpe umezite cu aceste picaturi.
41. Pe bataturi sa se puna un mic tampon umezit cu aceste picaturi, iar locul suferind sa se tina mereu umed. Dupa trei zile vor cadea de la sine sau vor putea fi indepartate fara durere.
42. Daca sunt inghitite, vindeca si muscaturile ciinilor turbati si ale altor animale, caci tamaduiesc tot si distrug toate otravurile. Sa se aplice si o cirpa umeda pe rani.
43. In caz de ciuma sau alte boli contagioase este bine daca se ia in timpul zilei de mai multe ori din aceste picaturi, caci ele vindeca buboaiele si pustulele de ciuma, chiar daca s-ar afla deja in git.
44. Cine nu poate dormi bine noaptea sa ia din aceste picaturi inainte sa se duca ia culcare. In caz de insomnie nervoasa, sa se puna pe inima o cirpa umezita cu picaturi diluate.
45. Un om beat poate fi trezit pe ioc din betie cu doua linguri de picaturi.
46. Cine ia zilnic aceste picaturi dimineata si seara n-are nevoie de alta doctorie, caci ele fortifica trupul, improspateaza nervii si singele, inlatura tremurul miinilor si al picioarelor. Pe scurt, gonesc absolut toate bolile. Trupul ramine viguros, obrazul tinar si frumos.

Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri.
Bestiutza23
Bestiutza23

Mesaje : 66
Data de inscriere : 12/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

BITTER SUEDEZ Empty www.magazine-online.ro/farmacia_plantelor

Mesaj  monica cailean Joi Feb 17, 2011 10:23 am

-- reclama stearsa de admin - -

monica cailean

Mesaje : 1
Data de inscriere : 17/02/2011

Sus In jos

BITTER SUEDEZ Empty Re: BITTER SUEDEZ

Mesaj  Bestiutza23 Joi Feb 17, 2011 1:18 pm

Si eu care am crezut ca am primit un raspuns....hmmm...si nu stiu daca e voie sa postati pe acest forumuri adrese dinastea si sa faceti reclama.
Bestiutza23
Bestiutza23

Mesaje : 66
Data de inscriere : 12/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

BITTER SUEDEZ Empty Re: BITTER SUEDEZ

Mesaj  scarface Joi Feb 17, 2011 2:08 pm

Bineinteles ca nu are voie...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

BITTER SUEDEZ Empty Re: BITTER SUEDEZ

Mesaj  Bestiutza23 Dum Feb 20, 2011 11:23 am

Deci...nimeni nimic despre Bitter? Sad
Bestiutza23
Bestiutza23

Mesaje : 66
Data de inscriere : 12/12/2009
Varsta : 38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

BITTER SUEDEZ Empty Re: BITTER SUEDEZ

Mesaj  ElenaG Mier Sept 07, 2016 1:51 am

Bestiutza23 a scris:Deci...nimeni nimic despre Bitter?  Sad
Poate ca este intarziat...raspunsul meu insa ptr cei care vor citi pe viitor:
Am folosit bitter suedez ptr baietelul meu care avea 3 ani si prezenta dureri groaznice de urechi. Am alternat badijonaj cu tifonai bitter iintrodus in ureche cu picaturile Mullein Oil la.2 ore si s-au ameliorat durerile dar si otita.
La vremea respectiva eram o mamica panicata si cu ff putina incredere in naturiste, acum privesc in urma si ma.intreb de ce nu m-am documentat din timp.ptr copilul meu. :-) toate au un rost
ElenaG
ElenaG

Mesaje : 9
Data de inscriere : 12/07/2016
Varsta : 36
Localizare : Techirghiol

Sus In jos

BITTER SUEDEZ Empty Re: BITTER SUEDEZ

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum