Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

5 participanți

In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  catteea Mar Feb 15, 2011 12:07 am

Buna dim! bine-nteles ca tot pe scarface il rog sa-mi raspunda oricat de ocupat ar fi Smile
In 2008 cand am ramas insarcinata nu am mai putut bea apa imbuteliat in plastic, (nu stiu de ce, insa acum imi dau seama ca am citit pe forum) mi se parea ca miroase a mlastina. Mergeam la sora mea care avea un filtru la bucatarie montat cu 5 stadii de filtrare si cu osmoza inversa...desigur nu stiam atunci de ce imi placea acea apa, insa caram si acasa apa de aia. toata sarcina am baut apa de la filtrul ei si mi-a fost bine. Dupa ce am nascut nu mai puteam cara si mi-am pus si eu un filtru ca al ei. i-am facut analiza la apa si cei de la laborator s-au mirat:" cum adik sa fie asa de curata apa asta....da nu e buna ca nu are nici un element nutritional in ea....mi-au spus"(m-au ingrijorat), pot spune ca apa mea nu face piatra la la aparatul de gatit cu aburi, nu face piatra la fierul de calcat, nu e dulce, nu miroase si de ce bei de ce-ai mai bea, si mancarea iese mai buna. Asa o percep eu. SOTUL meu este sceptic, nu crede ca mai este buna, a inceput sa aduca apa pt. el de la un izvor in bidoane de plastic de la vreo 40km distanta de BC. Asta ma deranjeaza, ca pierde prea mult timp pe drum, strica masina pe hartoape. Trecand la subiect CE PARERE AI SCARFACE DE APA FILTRATA LA UN FILTRU CU 5 STADII DE FILTRARE SI PRIN OSMOZA INVERSA? (nu dau denumirea filtrului poate nu e voie de reclama).Multumesc!

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty Re: APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  scarface Mar Feb 15, 2011 12:36 am

Sincer sa fiu nu stiu exact si m-am intrebat si eu chestia asta. Insa avand in consideratie calitatea proasta a apei de robinet din Romania cat si intuitia f. buna a unei gravide cred ca este cu mult mai buna decat cea nefiltrata.
In plus mineralele din apa nu sunt atat de necesare caci sunt peste tot si des sunt prea multe minerale in apa care duc la formarea de pietre, calcifiere. Filtrul oricum nu are cum sa scoata toate mineralele asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji din cauza asta. Comparativ cu apa de izvor nu se poate spune insa...in general natura are filtre mai bune si apa detine si energie, nu numai minerale, energii care se pierd prin presarea ei in conducte.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Oct 28, 2012 9:53 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty Re: APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  catteea Mar Feb 15, 2011 4:31 am

Nu prea am inteles raspunsul decat partea cu energia apei, si totusi apa de izvor nu poate fi contaminata cu nimic? mentionez ca cea pe care o bea sotul are un gust foarte dulce, dulce dulce parca ar avea zahar...oricum pana nu-i face analiza nu beau si nici fetitei nu-i dau.(izvorul curge continuu, dar cineva mi-a spus ca apa dulce la gust sigur are microorganisme).

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty Re: APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  scarface Mar Feb 15, 2011 6:00 am

Nu pot sa-ti traduc din romaneste in romaneste :-)
Intreaba pe cineva sa-ti explice raspunsul. Comparatia cu izvorul de munte se refera bineinteles cu la unul cu apa sanatoasa.
Nu putem sa comparam merele cu ... ananasul. Fa ce-ti spune intuitia, uneori e mai buna decat cunoasterea.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty Re: APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  catteea Mar Feb 15, 2011 8:48 pm

OK, m-am lamurit! Multumesc! Poate mai stie cineva sa raspunda de pe acest forum foarte util si benefic! Smile O ZI BUNA SA AVETI!

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty osmoza inversa

Mesaj  rrm012001 Dum Oct 28, 2012 3:10 pm

Osmoza inversă este cel mai adecvat procedeu de producere a apei pure, concurând cu distilarea pentru obţinerea aceluiaşi grad foarte înalt de puritate.
Avantajul net al osmozei inverse este cantitatea aproape neglijabilă de energie consumată, în comparaţie cu distilarea. Dacă în urmă cu mai mulţi ani, osmoza inversă era considerată un procedeu de purificare scump de înaltă tehnicitate, în zilele noastre, graţie dezvoltării continue a tehnicilor mecanico-chimice, se poate spune că a devenit un procedeu de eliminare a impurităţilor la îndemâna tuturor.
Ce este în realitate osmoza?
Este un fenomen fizic ce rezultă din tendinţa de egalizare a concentraţiilor a două soluţii de concentraţii diferite separate de o membrană semipermeabilă (perete separator semipermeabil). Egalizarea concentraţiilor se face prin trecerea moleculelor de apă din soluţia de concentraţie mai mică în soluţia de concentraţie mai mare prin membrana semipermeabilă.

Ce este osmoza inversă?
Dacă asupra membranei semipermeabile (numită membrană osmotică) se aplică o presiune ce depăşeşte o anumită valoare (prag de presiune osmotică), trecerea moleculelor de apă se face în sens invers de cum se produce natural la osmoza. Astfel, se obţine o soluţie din ce în ce mai slab concentrată, ajungându-se la obţinerea de molecule de apă fără nici o altă impuritate fizico-chimică în preajmă. Se obţine deci, apă pură. Membrana osmotică se consideră semipermeabilă deoarece microorificiile pe care le are sunt cu un diametru foarte mic (aprox. 0,0001 microni).
Ca urmare, prin osmoză inversă se blochează trecerea tuturor impurităţilor cu dimensiuni mai mari decit microorificiile membranei osmotice, deci obţinem performanţe superioare oricărui alt procedeu de filtrare clasică. Ce putem filtra?
Elemente chimice nedorite (Fier, Sodiu, Potasiu, Mercur, Zinc, Calciu, Magneziu, Siliciu, Clor, etc.), compuşi chimici organici şi anorganici (hidrocarburi, ierbicide, pesticide, cloruri, sulfaţi, nitriţi, azotaţi, etc.) şi impurităţi biologice de tipul virusurilor, bacteriilor şi chisturilor.
Rezultat final: APĂ PURĂ DE CEA MAI BUNĂ CALITATE


rrm012001

Mesaje : 1
Data de inscriere : 28/10/2012

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty sfat

Mesaj  george.sima14 Mier Aug 07, 2013 3:50 am

rrm012001 a scris:Osmoza inversă este cel mai adecvat procedeu de producere a apei pure, concurând cu distilarea pentru obţinerea aceluiaşi grad foarte înalt de puritate.
Avantajul net al osmozei inverse este cantitatea aproape neglijabilă de energie consumată, în comparaţie cu distilarea. Dacă în urmă cu mai mulţi ani, osmoza inversă era considerată un procedeu de purificare scump de înaltă tehnicitate, în zilele noastre, graţie dezvoltării continue a tehnicilor mecanico-chimice, se poate spune că a devenit un procedeu de eliminare a impurităţilor la îndemâna tuturor.
Ce este în realitate osmoza?
Este un fenomen fizic ce rezultă din tendinţa de egalizare a concentraţiilor a două soluţii de concentraţii diferite separate de o membrană semipermeabilă (perete separator semipermeabil). Egalizarea concentraţiilor se face prin trecerea moleculelor de apă din soluţia de concentraţie mai mică în soluţia de concentraţie mai mare prin membrana semipermeabilă.

Ce este osmoza inversă?
Dacă asupra membranei semipermeabile (numită membrană osmotică) se aplică o presiune ce depăşeşte o anumită valoare (prag de presiune osmotică), trecerea moleculelor de apă se face în sens invers de cum se produce natural la osmoza. Astfel, se obţine o soluţie din ce în ce mai slab concentrată, ajungându-se la obţinerea de molecule de apă fără nici o altă impuritate fizico-chimică în preajmă. Se obţine deci, apă pură. Membrana osmotică se consideră semipermeabilă deoarece microorificiile pe care le are sunt cu un diametru foarte mic (aprox. 0,0001 microni).
Ca urmare, prin osmoză inversă se blochează trecerea tuturor impurităţilor cu dimensiuni mai mari decit microorificiile membranei osmotice, deci obţinem performanţe superioare oricărui alt procedeu de filtrare clasică.  Ce putem filtra?
Elemente chimice nedorite (Fier, Sodiu, Potasiu, Mercur, Zinc, Calciu, Magneziu, Siliciu, Clor, etc.), compuşi chimici organici şi anorganici (hidrocarburi, ierbicide, pesticide, cloruri, sulfaţi, nitriţi, azotaţi, etc.) şi impurităţi biologice de tipul virusurilor, bacteriilor şi chisturilor.
Rezultat final: APĂ PURĂ DE CEA MAI BUNĂ CALITATE



buna ziua,
in voluntari, zona in care stau apa nu este deloc potabila. ma gandesc sa imi iau un filtru, dedurizator ceva. am tot cautat pe internet, insa nu sunt un expert. am gasit pe site-ul aquatech.ro un aparat de purificatoare apa, Aqua-RO se numeste. am inteles ca purificatoarele ce functioneaza prin osmoza inversa ar fi cele mai bune. Astept cu nerabdare un sfat. va multumesc frumos

george.sima14

Mesaje : 1
Data de inscriere : 07/08/2013

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty Re: APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  corix Mier Aug 07, 2013 4:15 am

Buna,
Apa obtinuta prin ozmoza inversa e apa distilata, apa moarta, nu este o apa sanatoasa.

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

APA rezultata din filtru cu osmoza inversa? Empty Re: APA rezultata din filtru cu osmoza inversa?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum