Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un război nedeclarat împotriva familiei?

3 participanți

In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Un război nedeclarat împotriva familiei?

Mesaj  scarface Joi Feb 10, 2011 1:09 am

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Nu sunt de acord,

Mesaj  Lucecita Joi Feb 10, 2011 8:13 am

Faptul de a face si educatie sexuala in scoli nu este un "atentat" impotriva familiei. De cand a fi mai informat si mai civilizat dauneaza unor norme morale sanatoase? Ca nu merge pe ideea unei educatii stricte si obtuze, asta inteleg. Dar faptul ca unii din acesti "crestini" nu s-au adaptat la scarea planetei si la nevoile zilelor de AZI, asta nu inseamna ca CEDO "conspira" impotriva familiei crestine lol! !!
Apoi, trebuie sa luam in considerare ca traim alte vremuri, decat generatiile anterioare din aproape toate punctele de vedere. Faptul ca majoritatea fetitelor au prima menstruatie cu(in medie) 2 ani mai devreme decat mamele lor este un fapt f important de luat in calcul. Cu alte cuvinte, fiziologic au capacitatea de a procrea si sunt cu atat mai expuse, cu cat media sau uneori anturajul nu promoveaza intocmai cumintenia.
La concluzia de a integra educatia sexuala in scoli a ajuns CEDO, nu de florile marului, ci pentru ca situatia actuala o cere. Foarte multe adolescente(sau chiar aflate in pubertate), devin mame de la varsta de 12 ani!! Locul fruntas, il ocupa Anglia, urmata fidel de Romanica, tara unde se presupune tocmai ca majoritatea celor care il ocupa sunt crestini-ortodocsi(peste 80la suta), cu una dintre cele mai mari frecvente pe la "beserici"!!
http://www.libertatea.ro/stire/la-12-ani-este-cea-mai-tanara-mama-care-naste-la-spitalul-universitar-din-bucuresti-320655.html, dupa acest caz s-a pus problema si pe aici, cel putin din varful buzelor, necesitatea introducerii educatiei sexuale in scoli.
In articolul de pe pagina web a familei crestine, se mai dadeau niste exemple de cazuri de asa-zise abuzuri, contra unor capi de familie, din Germania,care au refuzat sa-si mai trimita copiii la scoala din cauza acestui tip de instruire. Acum eu nu stiu exact despre ce a fost vorba, abuzuri poate sa mai faca si statul chiar daca are in vedere interesul prim al copiiilor. Pe de alta parte, retragerea copiiilor din scoli si educarea lor acasa ,in familia crestina, e de departe o greseala si nu mai stau sa argumentez ceea ce e evident pentru toata lumea cu oaresce ratiune. Apoi, cei care fac asta sunt cel mai adesea foarte retrograzi, austeri si foarte rigizi cu propriile odrasle, chiar fanatici. Tot in acest articol, se spunea ca in Germania , in scoli sunt cursuri de vrajotorie si ocultism, ceea ce mi se pare total deplasat si cred ca e o burtologie gratuita a autorului articolului. Eu nu stiu cum sta treaba in Germania, poate dl Scarface ne lumineaza un pic.
Si eu cred ca varsta de 5 ani e prea frageda pentru a incepe, bineinteles, adaptata varstei, o astfel de educatie, dar aici se mai poate negocia.
Ce se mai spune in articol? Se mai vorbeste despre conventia ONU pentru drepturile copilului si intaietatea acestora in fata drepturilor parintilor. Un lucru foarte bun, caci cei care sunt parinti buni nu au nimic de pierdut, castiga doar copiii care au parinti ce nu-si merita acest apelativ!
In final, preiau din finalul articolului cu pricina :" Prin aceste legi copiii trec în proprietatea statului, părinţilor rămânându-le doar să se sacrifice pentru a-i naşte şi a le asigura mâncarea, restul rămânând la latitudinea instituţiilor anticreştine ale statului. Ce ne rămâne nouă de făcut? "- Gandire tipica pentru unii romani!! Deci, nu domnule, daca pui din start problema de sacrificiu, si nu despre ceva natural, firesc si apoi facut din iubire, atunci te gandesti mai bine si nu-i mai faci, bineinteles excluzand ca varianta avortul cu care nu sunt nici eu de acord. Adica , ca intr-o lume civilizata statul sa vina in sprijinul parintilor , pentru o cat mai buna protectie si educatie a copiiilor, asa nu-si pune nimeni problema, doar la teoria conspiratiei ne gandim mai intai?!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Re: Un război nedeclarat împotriva familiei?

Mesaj  andrei Joi Feb 10, 2011 12:08 pm

Problema pana la urma este libertatea de alege cum sa actionezi si de alege ce e mai bine pentru copilul tau. E o mare responsabilitate sa spui ca sti ce e mai bine pentru toti copiii. Astazi poate sa fie impus un lucru care tie ti se pare normal si maine poate ti se va impune ceva care de data asta nu-ti va conveni tie.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Re: Un război nedeclarat împotriva familiei?

Mesaj  Lucecita Joi Feb 10, 2011 12:55 pm

Este o mare responsabilitate pe care CEDO si-o asuma, urmarind un scop pozitiv! Pentru asta exista in parte CEDO, pentru a veghea si a se asigura ca drepturile omului , iar in acest caz, interesul copilului primeaza. Trebuie sa ne invatam sa mai si respectam legile si demersurile acestor organizatii care au ca scop prim protectia si exercitarea in bune conditii a drepturilor omului!
Vreti sa spuneti ca dumneavastra ati vazut in acel articol pledoaria unui om/parinte pentru libertatea de a alege si cand vine vorba de educatia sexuala a copiiilor lui? Poate, dar in acest caz este un articol prost scris. Departe de asa ceva, eu am vazut un om puternic indoctrinat, crestin-ortodox, care pune in opozitie termeni ca sex si familie. Daca mai cititi o data articolul (caci este foarte incalcit), poate va veti da seama. Oricum, eu am nadejdea ca am explicat clar si limpede in comentariul precedent anumite aspecte puse in discutie de acel articol.
Ceea ce e foarte important de inteles, este faptul ca intr-o tara ca si Romania, educatia sexuala in scoli este foarte importanta. In toate tarile practic, dar mai ales aici cu cat una dintre problemele majore ale acestei tari este lipsa de educatie, in general!Foarte multe familii, tocmai din aceasta carenta(si/sau ca unii sunt atat de puritani, incat simplul gand de a duce vorba despre sex, sexualitate, e considerat ditamai pacatu!!), nu fac o astfel de educatie sexuala pentru copiii lor, pentru ca nu sunt capabili. Si atunci rolul scolii in acest sens e deosebit de important.
Deci, nu vorbim aici de libertatea parintilor de a alege daca sa faca sau nu vacccinuri copiiilor lor si ce fel de mancare se serveste la cantina scolii, sau in apropierea ei, vorbim aici de o realitate care nu poate fi negata: Romania este daca nu pe primul loc din UE, pe al doilea, la adolescente, mame singure!
Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Re: Un război nedeclarat împotriva familiei?

Mesaj  Lucecita Joi Feb 10, 2011 1:44 pm

Lucecita
Lucecita

Mesaje : 22
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Re: Un război nedeclarat împotriva familiei?

Mesaj  andrei Joi Feb 10, 2011 1:56 pm

Eu am punctat ce nu as vrea sa mi se intample, si anume sa fiu constrans sa imi educ intr-un anumit fel copilul. Nu stiu ce presupune aceasta educatie sexuala mai exact. S-a pus pe hartie o informatie care ar trebui prezentata tuturor copiilor sau e lasat la latitudinea fiecarui instructor cum sa prezinte informatia ? Pentru ce e nevoie de mai multe ore de educatie sexuala, despre contraceptive cred ca nu ai ce sa vorbesti mai mult de o ora.
Sa nu intelegeti ca sunt impotriva discutiilor cu proprii copii pe tema asta sau pe orice tema. Cand va fi momentul potrivit voi discuta cat voi considera ca se poate discuta si poate intelege copilul la momentul respectiv, incercand sa nu-l influentez negativ. Dar cred ca la fiecare copil momentul si abordarea difera si nu stiu daca un standard de educatie sexuala e potrivit pentru toti, in plus fiecare parinte are propria viziune asupra subiectului si cred ca fiecare ar trebui sa ramana in continuare liber sa-si educe copilul in orice privinta cum considera ca este mai bine.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Un război nedeclarat împotriva familiei? Empty Re: Un război nedeclarat împotriva familiei?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum