Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

KEFIR DE APA

+2
CK
zsolt92
6 participanți

In jos

KEFIR DE APA Empty KEFIR DE APA

Mesaj  zsolt92 Mar Dec 28, 2010 1:54 pm

Kefirul de apa (ciuperca de cristal) este foarte buna pentru sanatate. Kefirul trebuie tinut in apa iar dupa trei zile apa trebuie schimbata iar apa de pe kefir trebuie bauta. Este buna pentru orice boala inclusiv cancer, colesterol, etc. Ciuperca provine din tibet iar oamenii de acolo care beau numai astfel de apa traiesc si pana la 110 ani.

zsolt92

Mesaje : 1
Data de inscriere : 28/12/2010

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  CK Mier Dec 29, 2010 2:44 am

Bunicul meu se vindeca de ciroza cu ajutorul kefirului de lapte , dupa ce ani de zile a urmat tratamente medicamentoase fara ameliorari. Dupa 8 luni de kefir analizele la ficat i-au iesit mai bune ca inainte.

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty unde?

Mesaj  corinaandra Mier Dec 29, 2010 4:35 am

unde putem gasi acest kefir? sunt un pic nestiutoare in aceasta privinta, si termenul este total nestiut pentru mine= oricum presupun ca acel kefir care se gaseste in magazine, ca iaurtul nu este ce trebuie, nu?

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  CK Joi Dec 30, 2010 3:40 am

Kefirul de care zic eu e facut in casa (nu iaurturile din supermaket) : http://draga2000.blogspot.com/2008/03/kefirul-indian.html
"1-2.5 dl lapte la temperatura camerei se toarna peste ciuperca de marimea a doua lingurite de ceai si se lasa sa stea 24 ore Acest lucru se practica o data in fiecare zi, aproximativ la aceeasi ora.
Acest lapte se acreste-n 16-20 de ore. Semnul acririi este acela ca pe suprafata se formeaza un strat compact, din care ciuperca se detaseaza pe suprafata laptelui si se separa de laptele acrit.
Laptele acru se strecoara intr-un vas de sticla sau portlan, preintr-o strecuratoare de plastic sau inox cu gauri nu mai mici sau mai mari de 2-3 mm. Dupa ce am strecurat laptele prin strecuratoare, amestecand cu o lingura de plastic, lemn sau metal, spalam ciuperca sub un jet de apa rece, de laptele acru ramas si o asezam inapoi in vasul spalat, pe care l-am folosit pentru procesul de acrire si turnam iarasi lapte proaspat.
Daca nu curatam ciuperca zilnic si nu turnam lapte proaspat, nu se va inmulti si va primi o culoare maro , isi pierde proprietatile curative si poate pieri,
Ciuperca sanatoasa este alba ca branza si in 17 zile masa ciupercii se dubleaza putand fi daruita altei persoane.
Laptele acru se consuma de 2 ori pe zi, 20 de zile la rand, dupa care se tine o pauza de 10 zile si apoi iar se incepe cura."

Eu il las 48 de ore sa fermenteze pt ca imi place gustul mai acru.
poate fi procurat de aici http://www.chefir-bio.com/comanda.php

CK

Mesaje : 223
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  scarface Joi Dec 30, 2010 11:07 am

Sunteti foarte naiv sa credeti ca un astfel de kefir, un produs de putrefactie, poate fi ceva vindecator.
Bineinteles ca si cu aer sau apa chioara sau chiar cu praf de pe strada un bolnav de ficat are sanse mult mai mari sa se vindece decat luand medicamente chimice care ataca in primul rand ficatul.
Asta nu este un argument pentru o astfel de ciuperca.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: Kefir de apa

Mesaj  dovici Mar Mar 19, 2013 10:38 am

Nu sunt moarte ciupercile ,sunt vii si contin bacterii active vii precum cele din iaurtul probiotic care intretin flora intestinala si bacteriile din intestinul subtire ce ajuta la refacerea sistemului imunitar.

dovici

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/03/2012

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  scarface Mar Mar 19, 2013 10:43 am

Bacteriile din iaurturile probiotice sunt bacterii fecale modificate genetic...CACA genetic deci.

https://sanatate.catsboard.com/t699-iaurturile-probiotice-flora-vaginala-si-rectala-va-saluta-pofta-buna?highlight=probiotice
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  AliceL Mier Apr 30, 2014 1:32 am

Daca doreste cineva kefir de apa , am eu in plus de oferit. Sunt din Bucuresti.

AliceL

Mesaje : 2
Data de inscriere : 30/04/2014

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  AliceL Vin Mai 02, 2014 1:32 pm

AliceL a scris:Daca doreste cineva kefir de apa , am eu in plus de oferit. Sunt din Bucuresti.
0720818695

AliceL

Mesaje : 2
Data de inscriere : 30/04/2014

Sus In jos

KEFIR DE APA Empty Re: KEFIR DE APA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum