Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

4 participanți

In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  catteea Dum Noi 28, 2010 1:57 am

Buna tuturor! Deoarece imi schimb bucataria schimb si aragazul. Acum sunt foarte indecisa ce sa aleg cuptor pe gaz incastrabil sau cuptor electric. Cine are si poate sa-mi dea detalii despre coacere, marca lui, de unde a fost cumparat. Ce parere aveti de site-urile cu electrocasnice de pe internet? Am gasit pe internet mei ieftine mult decat la Altex, Domo, etc.

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  andrei Dum Noi 28, 2010 3:46 am


Eu am cumparat de aici http://expertop.ro/, au preturi foarte bune 100-200 RON mai putin decat ce am gasit in alte parti. Transportul pentru un aragaz a fost vreo 50 RON. Preturi bune am mai gasit si la emag.ro dar ceva mai mari si chiar daca au transport gratuit tot erau mai scumpe. Eu am luat un aragaz mixt dotat cu cuptor electric pentru ca locuiesc la tara si nu avem gaz curent. Un avantaj ar fi ca poate incalzi si de sus si de jos lucru care la un cuptor cu gaz se face tot cu o rezistenta electrica plasata in partea de sus a cuptorului. Totodata cele electrice au si termostat si poti regla exact temperatura pe care sa o mentina, la cele pe gaz nu am vazut posibilitatea asta, cel putin nu la cele mai accesibile ca pret.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  catteea Lun Noi 29, 2010 2:39 am

Scarface ce imi poti spune , care mancare e mai sanatos gatita la cuptorul cu gaz sau la cuptorul electric? Am gasit la Selgros din gama Arctic plita si cuptor (si electric si pe gaz in interior sunt emailate). Parerea ta conteaza Smile

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  scarface Lun Noi 29, 2010 3:00 am

Evident ca focul este mai bun la gatit decat radiatia electromagnetica. Singurul dezvantaj la gaze sunt toxinele puse in gaz ca sa-i de miros urat, de aceea aerisiti bine bucataria dupa gatit. Eu mi-as lua cuptor cu gaze sau unul combi. Daca e sa nu mai fie curent o dam in bara. Asa cel putin putem conecta o butelie care ne ajunge cel putin o luna. Luati-va aragaze care pot functiona si de la butelie, chiar daca este retea de gaz. In caz de criza sau razboi putem uita atat aprovizionarea cu gaz cat si cea cu curent. La vremuri nasoale este bine sa avem in casa mereu 1-2 butelii de rezerva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  catteea Mar Noi 30, 2010 4:54 am

Multumesc scarface! la razboi sa fiu sincera nu m-am gandit Sad dar sa stii ca m-ai cam intristat.

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  scarface Mar Noi 30, 2010 5:12 am

Pana vin astea aragazul e deja ruginit :-) asa ca nu-ti face griji de acum.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  ama777rena777 Joi Aug 01, 2013 9:17 am

Am avut odată un aragaz electric acum numai

ama777rena777

Mesaje : 1
Data de inscriere : 01/08/2013

Sus In jos

Cuptor electric sau cuptor pe gaz? Empty Re: Cuptor electric sau cuptor pe gaz?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum